$
חדשות נדל

תמ"א 38 החדשה תאפשר תוספת של 3.5 קומות לבניין במקום 2.5

ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי יבקש לאשר תיקון לתמ"א 38, במסלול הריסה ובנייה מחדש, לפיו זכויות הבנייה יינתנו לפי גובה הבניין שייהרס. ראשי הרשויות מתנגדים לתיקון וצפויים לפנות לבג"ץ

אמיתי גזית 15:1513.10.16

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, וראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי, יבקש מהמועצה לאשר תיקון לתמ"א 38, במסלול הריסה ובנייה מחדש, לפיו זכויות הבנייה יינתנו ליזמים בהדרגה על פי גובה הבניין שייהרס.

 

לפי ההחלטה, לבניין בן 4 קומות יהיה ניתן לבנות עוד 3.5 קומות, לבניין ובו 3 קומות אפשר יהיה להוסיף עוד 3 קומות חדשות, לבניין עם שתי קומות תותר תוספת של 2.5 קומות חדשות, ולבניין שבו קומה אחת בלבד תותר תוספת של קומה וחצי חדשה. זאת במקום התוספת המקסימלית של 2.5 שהיתה עד היום.

שטח הקומות יחושב על פי הבניין הקיים, בהתאם לפרשנותו של ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ובניגוד לתיקון שהופקד לפני כמעט שנה ובו הנחיה לחשב את שטח הקומה על פי התוכניות החלות על השטח, בדומה לפרשנות המרחיבה של עו"ד מיכה גדרון.

אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור צילום: אסי אפרתי

 

דברים אלה עולים מהודעה שנשלחה בשבוע שעבר לחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, לקראת דיון ב-1.11 שבו אמורה המועצה לבחור בין ההצעה החדשה לבין ההצעה שהופקדה בשנה שעברה.

  

ראשי הערים צפויים להתנגד להצעה משום שדרישותיהם, ובמיוחד התביעה לאפשר להם לגבות היטל השבחה לא נענו. איתן אטיה, מנכ"ל פורום 15 הערים העצמאיות, אומר ל"כלכליסט" כי הם "מתנגדים לתיקון בנחרצות. נפעל לטרפד את זה הן במועצה והם מול בג"צ". אטיה מסביר כי יצחקי ענה חלקית לשתי הדרישות שלהם- שיפוי במקרה של תביעות בעקבות היתר בנייה במסגרת תמ"א 38, וחיזוק היכולת של ועדה מקומית לדחות או לצמצם בקשה להיתר בנייה.

 

עם זאת, עיקר התנגדותם היא משום שאין כל מענה לדרישה לגבות היטל השבחה על תוספת הזכויות שמתקבלות בעקבות התיקון החדש. אטיה מסביר כי תחליף טוב להיטל השבחה יכול היה להיות מענק ממשלתי לעיריות שיאשרו דירות לפי תמ"א 38 לצורך הקמת תשתיות ומבני ציבור. כפי שפורסם ב"כלכליסט", בדיונים עם אטיה ועם נציגי השלטון המקומי ובהם דודי אריאלי ראש המועצה המקומית טבעון ויו"ר ועדת התכנון של מרכז השלטון המקומי, טען יצחקי כי הוא פועל עם אגף תקציבים במשרד האוצר לגבש תוכנית שתאפשר העברת כספים לעיריות בהתאם לכמות הדירות החדשות שהן יאשרו. אך לתוכנית הזו אין זכר בחומר שנשלח לחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x