$
חדשות נדל"ן

מכה לחדרה: ועדת הערר המחוזית ביטלה את ההיתר למלון היחיד שנבנה בעיר

בניית המלון החלה בשנות ה-90 ונעצרה כשהחברה שקידמה את בנייתו אז נקלעה לקשיים כלכליים; כעת, שבועיים לפני פתיחתו ורגע לפני החגים נעצרה פתיחתו בעקבות תלונות שכנים על חריגות בנייה; כ-150 עובדים שנשכרו על ידי היזמים עודד תורג'מן וחברת אספן עשויים למצוא עצמם מפוטרים

דותן לוי 17:3518.09.16

שבועיים לפני פתיחתו של מלון רמדה בחדרה ביטלה ועדת הערר המחוזית של מחוז חיפה את היתר הבנייה שלו וכך למעשה עצרה את אכלוס המלון ואת המשך בנייתו, עד להסדרתה של הבנייה במקום ואישור מחדש של ההיתר. מדובר בהחלטה שניתנה לאחר כחצי שנה של דיונים בוועדת הערר, כאשר בעקבות ההחלטה טוען היזם  עודד תורג'מן, שמחזיק במלון בבעלות משותפת עם חברת אספן, כי הוא עשוי לפטר למעלה מ-150 עובדים.

 

מלון רמדה שהיה אמור להיות המלון הראשון שנבנה בעיר חדרה החל לקרום עור וגידים בשנות התשעים כאשר החלה בנייתו של כפר הים – הכולל דירות נופש במספר בניינים על חוף ימה של שכונת גבעת אולגה בחדרה. במתחם החזיק בעבר איש העסקים מריו לזניק באמצעות חברת עונות ובהמשך אף החל בבניית המלון אך נעצר בסוף שנות התשעים בשל קשיים כלכליים כאשר מצב התיירות הקשה באותם הימים לא סייע לו. מאז, עומד שלד המלון. לפני מספר שנים נרכש המקום על ידי היזם עודד תורג'מן, באמצעות חברת אמירי גן וחברת אספן גרופ של רוני צארום. שני היזמים חתמו על הסכם עם קבוצת ווינדהאם המנהלת את רשת המלונות רמדה ברחבי העולם ובנייתו של המלון חודשה. כאמור, היזמים הצהירו על פתיחתו מחדש בעוד שבועיים כמלון 5 כוכבים אשר יכלול כ-180 סוויטות ב-22 קומות ובשטח של 16 אלף מ"ר לא כולל מרכז כנסים של 1,400 מ"ר, מסעדות, בתי קפה ואולמות אירועים ועוד.

 

לצפייה בווידאו מהקמת המלון ב-2012

 

למלון היו מספר היתרים קודמים שלא מומשו כאשר ההיתר האחרון ניתן לבעליו בשנת 2015. מי שערערו על החלטת הוועדה המקומית לאשר את הבנייה במקום היו השכנים, דיירי כפר הים, אשר העלו מספר טענות לגבי בנייה שלא בהתאם להיתר. כך למשל טענו כי היזמים הוסיפו לתוכנית אולם אירועים אשר ישמש לשמחות וזאת בניגוד להיתר. בהחלטת הוועדה נכתב כי "לנוכח השוני המהותי בין מרכז כנסים ואולם אירועים, יש לראות בשינוי השימוש ממרכז כנסים לאולם אירועים, כשינוי המחייב שימוש חורג מהיתר".

 

 

המלון בחדרה המלון בחדרה הדמיה: פייגין אדריכלים

 

סוגייה נוספת נגעה לתקן החנייה אשר לא עמד בדרישות ההיתר. בנוסף טענו השכנים כי הצהרת היזם כי חדר האוכל יהיה במרפסת פתוחה היא בניגוד לתוכניות. "לטענת העוררים כי העברת חדר האוכל היחיד במלון למרפסת פתוחה, הנה פיקטיבית, אנו מקבלים את הטענה. שימוש לחדר אוכל הנו שימוש עיקרי במלון. למרות זאת, השימוש אינו קיים אלא במרפסת פתוחה. קיומו של חדר אוכל של בית מלון במרפסת פתוחה, תחייב קירוי כזה או אחר משך כל השנה....לפיכך ברור כי הכוונה לעשות ב"מרפסת" שימוש עיקרי בקירוי משך כל השנה וזאת לא ניתן להתיר, שכן שטח המרפסת לא מחושב כשטח עיקרי והעברת חדר האוכל למרפסת, מהווה פיקציה שלא ניתן להתעלם ממנה", לשון ההחלטה.

 

לסיום כתבה הוועדה, כי "לא ניתן להתגבר על הפגם שנפל בחישוב השטחים המוטעה שבוצע". בהמשך נכתב, "איננו מקלים ראש בחשיבות שרואה הוועדה המקומית ועיריית חדרה לפיתוחה של העיר בהסדרתו של המבנה אשר עמד שנים רבות כשלד, בפיתוחו של האזור ובהקמת המלון". עוד נכתב בהחלטה, כי ביטול ההיתר לא מאפשר להתקדם בבנייה או באכלוס המבנה, כך שפתיחתו של המלון לא תוכל להתבצע בתקופת החגים הקרובים כפי שתוכנן. יחד עם זאת ציינו בוועדה, כי ניתן לתקן את ההיתר באופן מהיר יחסית.

 

מחברת אמירי גן נמסר: "מיד עם החלטת הוועדה הגשנו ערעור על החלטת וועדת הערער ואנו שוקדים על הגשת עתירה מנהלית לבית המשפט כדי לאפשר הוצאת היתר בנייה וטופס אכלוס למרבית השטחים במלון שאין בגינם מחלוקת, כדי להימנע מפיטורי העובדים עד להודעה חדשה."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x