שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

המדינה מנסה לפתות את ראשי הערים לתמוך בתיקון לתמ"א 38

אחרי חודשים ארוכים של התנגדות, מתקרבים ראשי הערים לפשרה עם הוועדה הארצית לתכנון לגבי התיקון שיגדיל את זכויות הבנייה ליזמים. במקביל, קבינט הדיור צפוי לאשר לראשי ערים למנות את מי שירצו לוועדה הארצית במקום את סגניהם בלבד

אמיתי גזית 06:5918.09.16

המדינה מנסה לפתות את ראשי הערים לתמוך בתיקון לתמ”א 38 באמצעות הקלות בוועדות התכנון. ל”כלכליסט” נודע כי ביום שני צפוי לאשר קבינט הדיור החלטה לפיה ראש עיר יוכל למנות כממלא מקומו במועצה הארצית לתכנון ובנייה כל חבר במועצת העיר או עובד עירייה, ולא רק את אחד מסגניו כפי שמחייב החוק היום. למחרת, ביום שלישי, תתקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה הצבעה דרמטית על מתן תוקף תיקון לתמ”א 38, תיקון שייקבע את הנוסחה למתן זכויות הבנייה ליזמים בבניינים שהרסו. בטיוטה העדכנית שנשלחה לחברי המועצה בשבוע האחרון, מופיעה הנוסחה שהציג יושב ראש מטה הדיור במשרד האוצר ויושב ראש המועצה הארצית אביגדור יצחקי בדיון לפני שבועיים, לפיה זכויות הבנייה ליזם יחושבו על פי נוסחה המכפילה פי שלושה את שטח הבניין שייהרס.

 

פורום 15 הערים הגדולות, בראשות ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, מתנגד זה שנה לנוסח לתיקון לחוק בטענה כי מדובר במתן זכויות בנייה מופרדות ליזמים - אך בימים האחרונים נפגשו חברי הפורום עם יצחקי במטרה להגיע לנוסחת פשרה ולנסח תיקון אחר לחוק. על פי הפורום, בימים האחרונים נרשמה התקדמות מסוימת.

 

כך, על פי הערכות שונות, ייתכן כי בין יצחקי לראשי הרשויות נרקם הסכם לפיו הם יתמכו בתיקון לתמ”א 38 והוא יקדם את החוק המאפשר להם לבחור את ממלאי מקומם במועצה הארצית. בפורום 15 הערים טוענים כי אין קשר בין שתי ההצבעות ואומרים כי החוק שיעלה בקבינט הוא דרישה ישנה שלהם ונועד לאפשר להם לשלוח למועצה הארצית לתכנון אנשי מקצוע כגון מהנדסי עיר ויועצים משפטיים. עוד הם טוענים כי בעניין התיקון לתמ”א 38 עדיין יש מחלוקות, כשבין היתר ראשי הערים דורשים שהמכפלה תהיה פי 2.5 ולא פי שלושה.

 

באם ראשי הערים יתמכו לבסוף בתיקון לתמ”א 38, הדבר יאפשר לשר האוצר משה כחלון לקדם בנייה ביתר קלות. הוא זקוק נואשות להישגים בתחום הדיור, ונראה כי ללא תנופת בנייה משמעותית באזור המרכז מחירי הדירות לא יירדו. במקביל, הערים הגדולות יוכלו לשלוח את תומכיהם לוועדה הארצית לתכנון.

 

השר דרעי יקבל עוד כוח בוועדות המרחביות

 

במקביל, ל”כלכליסט” נודע כי לבקשת שר הפנים אריה דרעי, מליאת מועצת עיריית תל אביב צפויה להצביע ביום שני על מינויו של סגן ראש העיר לשעבר הרב נתן אלנתן מש”ס לממלא מקום ראש עיריית תל אביב בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. אלנתן כיהן עד לאחרונה כנציג עיריית תל אביב במועצה הארצית לתכנון כסגן ראש העיר וייצג שם נאמנה את עמדותיו של חולדאי, אך בשל רוטציה בתוך סיעתו בעירייה כהונתו הסתיימה. כעת, ועל אף התנגדות סיעות האופוזיציה, הוא צפוי להתמנות לוועדה המחוזית וייתכן כי בשל האישור הצפוי של קבינט הדיור למינוי בעלי תפקידים שונים לוועדת התכנון הארצית, ייכהן גם שם.

 

מלבד זאת, אחרי הישיבה הקרובה של קבינט הדיור, כוחם של דרעי ושל ש”ס צפוי לעלות גם בוועדות המרחביות לתכנון ובנייה. הוועדות המרחביות הן המוסדות המטפלים בתכנון ובאכיפת חוקי התכנון ביישובים קטנים שאינם יכולים לממן בעצמם ועדה מקומית. כיום, החוק קובע כי בוועדות אלה ישבו יושב ראש הממונה על ידי שר האוצר ושבעה נציגים נוספים שממנה שר הפנים. על פי התיקון שיעלה השבוע להצבעה בקבינט הדיור, בוועדה ישבו מספר נציגים כמספר היישובים החברים בה - כך לדוגמא בוועדה מרחבית בה חברים עשרה ישובים שר הפנים יכולה למנות תשעה חברים, כשהעשירי ימונה על ידי משרד האוצר.

 

בנוסף, קבינט הדיור צפוי לאשר גם שינוי בוועדות המרחביות בהן חבר יישוב הגדול פי שלושה מהיישוב השני בגודלו בוועדה. קבינט הדיור צפוי להסמיך את שר הפנים להחליט כמה נציגים יישבו מטעם כל מועצה בוועדה זאת, להבדיל מהוועדות האחרות בהן החברים ממונים על ידי המשרדים.

 

הסגן של בינת שוורץ מתחיל להכנס לעניינים

 

קבינט הדיור, שיתכנס כאמור בשני, יתבקש להכריז גם על שמונה מתחמים כמועדפים לדיור, ובכך להכשיר את העברתם למסלול תכנון בותמ"ל - ועדת על בעלת סמכויות רבות שנוסדה במטרה להאיץ את הליכי התכנון ולהגדיל את מלאי הדירות. מחצית מהמתחמים שיוכרזו הם בישובים ערבים, כאשר בולט במיוחד מתחם גבעת טנטור שבגליל העליון, סמוך לישוב ג'דיידה מכר. המתחם, שבו קרקע פוטנציאלית לבניית כמות מרשימה של עשרת אלפי דירות על 4,300 דונם, יועד בעבר להקמת עיר ערבית חדשה, אך התהליך התעכב. נראה כי העברת התכנון לותמ"ל תאפשר לזרז הליכים ולהקים את העיר החדשה.

תמ"א 38 תמ"א 38 צילום: יח"צ

 

מלבד זאת, הקבינט צפוי להכריז גם על מתחם אבו גוש מערב כמועדף לדיור (600 יחידות על 400 דונם); על מתחם של 650 דונם ביישוב רכסים (1,650 יחידות דיור); על מתחם בן שמן בלוד (3,900 יחידות על 1,000 דונם); על מתחם של 350 דונם בטירה (1,550 יחידות דיור); על מתחם של 200 דונם בדיר אל אסד (550 יחידות דיור); על מתחם פארק לכיש באשדוד (3,400 יחידות על 600 דונם); ועל מתחם של 1,100 דונם בערערה (2,800 יחידות דיור).

 

למסמכי ההמלצות שנשלחו לחברי קבינט הדיור לקראת ההצבעה בשני מצורפת חוות דעת של מינהל התכנון, בחתימתה של ראשת המינהל בינת שוורץ. אחד המסמכים אף היה בחתימתו של סגן ראש המנהל האדריכל דורון דרוקמן, שייתכן כי ימונה למחליפה של שוורץ עם סיום כהונתה בעוד כחודשיים. לפי הערכות, מעורבתו בהמלצות לקבינט נעשו כצעד ראשון לקראת מינויו.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x