$
נדל"ן

בדרך להיתר בנייה: העירייה החלה בתכנון מפורט של קרקעות צפון מערב ת"א

בעלי זכויות במתחם הסמוך לשדה דב קיבלו בשבועות האחרונים מכתבים מהם עולה כי הוועדה המקומית תיתן עדיפות במתן היתרי בנייה למי שיתאגד עם בעלי זכויות נוספים במטרה לאשר במהירות את תוכנית 3700. המשמעות - התוכנית שהיתה תקועה בצנרת התכנון זמן רב נמצאת בדרך לשלב היישום

אמיתי גזית 12:3031.07.16
תוכנית 3700 בצפון מערב תל אביב עלתה על המסלול המהיר, כך ניתן להסיק ממהלכי עיריית תל אביב בשבועות הארחונים. על פי בעלי זכויות במתחם העירייה שלחה בשבועות האחרונים מכתבים לבעלי זכויות במתחם אחד מתוך חמש המתחמים הכלולים בתכנית הממוקמת בסמוך לשדה דב ובהם היא מבקשת לדעת האם התאגדו עם בעלי זכויות אחרים. מהמכתבים עולה כי מטרת העירייה היא לקדם במהירות, וללא מחלוקות משפטיות את אישור התוכנית המפורטת וכי תינתן עדיפות במתן היתרי בנייה לאותן קבוצות מאוגדות.

 

תוכנית 3700 מקודמת בשני שלבים עיקריים - השלב הראשון תוכנית מתארית שיקבלה תוקף בינואר 2015. התוכנית מחלקת את המתחם המשתרע על פני 2000 דונם, ל-5 מתחמים קטנים. אפשר להוציא היתרי בנייה במתחם מסויים רק לאחר שתאושר בו תוכנית מפורטת. תוכנית מפורטת מתארת את מיקום הבניינים, הכבישים, שטחים ציבוריים ועוד. נדבך מרכזי בתוכנית מפורטת שכזו הוא טבלאות הקצאה של שטח במיקום מסוים. כאשר אין הסכמה בין בעלי הזכויות בקרקע ההליך עלול להמשך שנים ארוכות כאשר כל צד מבקש לשמור לעצמו את מרב הזכויות במיקומים הטובים ביותר. נציין כי על פי הערכות בשטח התוכנית יש אלפי בעלי זכויות, כך שהמצב סבוך למדי.

 

אזור תוכנית 3700 בצפון תל אביב אזור תוכנית 3700 בצפון תל אביב

 

במתחם 1 הבעיה סבוכה עוד יותר- חלק מהזכויות שיש לבעלי הקרקע נוידו למתחם אחר, וזאת בשל קרבתו של מתחם 1 לשדה דב, קירבה שאילצה לצמצם זכויות. המשמעות היא שיש אנשים או חברות שזכויותיהם פוצלו בין שני מתחמים נפרדים. בתוכנית המתאר 3700 נקבע כי תינתן עדיפות לבעלי זכויות שיתאגדו, וזאת כדי למנוע את אותן מחלוקות.

 

מהמכתב עולה כי העירייה מאפשרת לבעלים אשר חלקותיהם רשומות במתחם 1 ומקבלים תמורה במתחם 1 ובמתחם אחר, להודיעה לה עם מי מבעלי הזכויות בחלקתם או בחלקה אחרת ירצו לקבל חטיבת קרקע לבניה.

 

לדברי עו"ד מירי דונין, שמשרדה מלווה אלפי בעלי קרקעות במתחם 3700 ומי שקידמה את התכנית במשך שנים רבות, "התאגדות מוקדמת של בעלי קרקע היא צעד הכרחי לקידום התכנית, והתחלת בנייה, שכן היא מונעת התנגדויות מיותרות, ומאפשרת כבר היום לכל אחד לדעת עם מי הוא נמצא כשהאינטרסים של כולם משותפים. לא בכדי העירייה בעצמה מקדמת התאגדויות מוקדמות של בעלי קרקע שכן גם היא מבינה שמדובר בתנאי חשוב לקידום תכנית בטווח הנראה לעין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x