$
חדשות נדל"ן

תוכנית האשראי לקבלנים של אביגדור יצחקי מחכה לפתרון יצירתי

בכירי האוצר ינסו בשבוע הבא להתניע את תוכניתו של ראש מטה הדיור להגדלת האשראי לקבלנים. המפקחת על הביטוח תומכת בהכנסת המוסדיים לתחום, אך הם מתמהמהים בשל החסמים הגבוהים, ובראשם מערכות דירוג שיצטרכו להקים

רעות שפיגלמן 08:1814.07.16

בכירי האוצר צפויים לקיים בשבוע הבא פגישה שתעסוק במהלך שהתניע לאחרונה ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי להגדלת האשראי שעומד לרשות הקבלנים מכספי החסכונות של הציבור.

 

 

היקפי האשראי לקבלנים היום מוגבלים בשל המחנק שאליו הגיעה המערכת הבנקאית. הבנקים מוגבלים בהיקף האשראי שהם יכולים להעמיד בתחום הנדל"ן (תקרה של 20% מסך האשראי) וחלקם מגרדים את התקרה הזו ולכן יצחקי התניע את המהלך המדובר בשבועות האחרונים.

 

על הפרק עומדים שתי פתרונות. פתרון של העמדה משותפת של האשראי בין המוסדיים לבין המערכת הבנקאית לקבלנים. פתרון זה מיושם כבר היום אולם בהיקפים נמוכים. זאת משום שהעמדת אשראי במשותף על כלל הפעולות הנלוות לזה כמו שעבודים, ביטחונות והיבטים משפטיים – היא פעולה מאוד סבוכה כאשר שני הגורמים מעמידים אשראי במשותף. מה גם שהעמדת אשראי במשותף לא מייצרת את התחרות שאליה שואפים במשרד האוצר.

 

 

אתר בנייה  אתר בנייה צילום: אוראל כהן

 

הנתונים מראים כי הבנקים לא ממש מתחרים על גובה הריבית לאשראי שהם מעמידים לקבלנים. העמדת אשראי במשותף היא גם צעד מבורך מנקודת מבטו של הפיקוח על הבנקים – מה שמסייע למחנק האשראי שבו מצויה המערכת הבנקאית.

 

הפתרון האולטימטיבי במסגרתו המוסדיים יעמידו אשראי באופן עצמאי לקבלנים מתבצע היום אך בהיקפים מאוד קטנים כאשר המובילות בתחום הן חברות הביטוח הראל והפניקס להן יש מחלקות להעמדת אשראי לפרוייקטי ליווי לבנייה. מתוך 230 מיליארד שקל בשנה שזהו היקף האשראי לקבלנים רק כ־2 מיליארד שקל מעמידים המוסדיים.

 

המוסדיים לא יכולים להעמיד אשראי בהיקפים נרחבים משום שחלה עליהם מגבלת 3% – זאת מכיוון שהעמדת אשראי לקבלנים באופן ישיר על ידי המוסדיים נחשבת לאשראי מסוכן. במשרד האוצר מנסים למצוא פתרון לבעיה הזו. המוסדיים לא יוכלו להשתמש במערכות הדירוג של הבנקים כדי להעמיד אשראי באופן עצמאי ולכן הכדור נמצא כרגע אצל המפקחת על הביטוח ושוק ההון באוצר, דורית סלינגר, שתצטרך למצוא לסוגייה סבוכה זו פתרון יצירתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x