$
חדשות נדל"ן

בתוך שנה נרכשו 650 דירות חדשות עבור הדיור הציבורי

על פי נתוני משרד הבינוי לקראת יום הדיור הציבורי שייערך מחר בכנסת מדובר בקצב של כ-80 דירות חדשות בחודש. לשם השוואה בשנת 2014 נרכשו 6 דירות בלבד וב-2015 נרכשו 90 דירות בסה"כ

אביב גוטר 18:5811.07.16
650 דירות חדשות נרכשו עבור הדיור הציבורי מאז יוני 2015, קצב של כ-80 דירות חדשות בחודש – כך עולה מנתונים שפרסם משרד הבינוי והשיכון לקראת יום הדיור הציבורי שייערך מחר (ג') בכנסת. לשם השוואה, בשנת 2014 נרכשו 6 דירות בלבד ובכל שנת 2015 נרכשו 90 דירות בלבד. גורמים במשרד הבינוי והשיכון מייחסים זאת לשינוי בתפיסת המשרד בחשיבות הנושא. עליות במחירי הדיור הובילו לכך שההוצאות על דירות חדשות עלו באופן ניכר בשנים האחרונות ולכן הממשלה הקודמת החליטה לנקוט במדיניות לא רשמית של הקפאה. חלק מהדירות הללו נרכשו גם בשכונות חדשות במטרה ליצור תמהיל אוכלוסייה מגוון, בשונה ממה שהיה נהוג בשנים האחרונות. מהלך נוסף, אותו זוקפים לזכותו של השר יואב גלנט, הוא הכנסת חברה משכנת נוספת, מטרופוליס, שתדאג לדירות עבור זכאי הדיור הציבורי.

 

משרד הבינוי והשיכון משקיע כמיליארד שקל עבור רכישת דירות חדשות, כאשר לפני שלושה חודשים הוחלט כי 100 מיליון מתוכם יוקצו לטובת אוכלוסיות מרותקות לכיסאות גלגלים. קצב רכישה הדירות לאוכלוסיות אלו הוא נמוך יותר, זאת מאחר שנדרשת התאמה גבוהה יותר לצרכי הזכאים, כמו מעלית, נגישות לנכים בבניין, תחבורה ציבורית במרחק סביר ושירותים נוחים.

 

דיור ציבורי דיור ציבורי צילום: אוראל כהן

 

המאגר הנוכחי של דירות עומד כיום על כ-59 אלף דירות, 60% מתוכן מאוכלסות על ידי יחיד או זוג. כיום ממתינים לדיור ציבורי כ-2,700 משקי בית במשרד הבינוי והשיכון וכ-27 אלף במשרד הקליטה. אותם ממתינים זוכים כיום לסיוע בשכ"ד בגובה של עד 3,000 שקל, תלוי במצבו הסוציו-אקונומי, ההכנסה החודשית מספר התלויים בו וגורמים נוספים. מלבדם כ-140 אלף משקי בית שאינם זכאים לדיור ציבורי, מקבלים סיוע ממשלתי במימון שכר הדירה החודשי. לפי ההערכות כדי להדביק את הפער יזדקקו במשרד להשקיע עוד כ-2-2.5 מיליארד שקל לפחות.

 

עם כניסתו לתפקיד שר הבינוי והשיכון הצהיר גלנט כי יציע שבכל פרויקט מגורים חדש שייבנה, 5% ממנו יוקצו לטובת דיור ציבורי. בעקבות חילוקי דעות עם הגורמים המקצועיים במשרד האוצר התמסמס החוק ובמשרד עובדים על רעיונות נוספים במטרה להגדיל את סל הפתרונות. אחד מהרעיונות הוא לייצר מסלול מימון חדש לזכאים בו המדינה תרכוש דירה ותממן עבורו את המשכנתא. הזכאי בתמורה מוסיף סכום מסוים, שממילא היה הולך לרכישת דירה, ובכך הוא רוכש את הזכויות על הבית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x