$
חדשות נדל"ן

ועדת שרים אישרה את הצעת חוק השכירות הממשלתית

בהצעת החוק בלמה שרת המשפטים את הדרישה לפיקוח על העלאת גובה שכר הדירה ואת הקמתו של מרשם שכירויות עירוני. החוק כולל בין השאר הקלה ביציאה מהחוזה ומסדיר את מערכת היחסים שבין השוכר למשכיר בנוגע למצב הנכס

אביב גוטר 14:1805.06.16
ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת חוק השכירות הממשלתית של שרת המשפטים איילת שקד.

 

 

 


שנתיים לאחר שהוצע החוק לראשונה ועורר התנגדויות רבות מצדה של שקד, הגיעו יוזמי החוק ח"כ סתיו שפיר ורועי פולקמן להסכמות שהצעותיהם הפרטיות יאושרו בקריאה טרומית השבוע ובהמשך יוצמדו להצעת החוק הממשלתית של שקד.

 

בהצעת החוק הממשלתית בלמה שקד את הדרישה לפיקוח על העלאת גובה שכר הדירה ואת הקמתו של מרשם שכירויות עירוני. היא טענה שפעולות אלה מובילות להתערבות רגולטורית מיותרת שעשויה בסופו של דבר להביא לעליית מחירי השכירות, הזנחת הדירות מצד המשכירים ולחוסר רצון להשקיע בהן.

 

הצעת החוק קובעת כללים להגנה על השוכרים, שלא היה עד כה. על פי ההצעה, המשכיר יהיה רשאי לגבות ערבות מראש שלא עולה על שליש מדמי השכירות עבור שליש מתקופת ההשכרה, ולא יותר מפי שישה מדמי השכירות לחודש.

 

ח"כ רועי פולקמן ח"כ רועי פולקמן צילום: מיקי אלון

 

הצעת החוק מסדירה גם את מערכת היחסים שבין השוכר למשכיר בנוגע למצב הנכס, ובאה לטובת השוכרים בזכות איסור הכנסת סעיף הפוטר את המשכיר מאחריות לאי התאמה או לפגם שיתגלה בנכס.

 

השוכרים גם מקבלים העדפה בסעיף יציאה מהחוזה לפני תום החוזה. עפ"י ההצעה, שוכרים יוכלו להודיע 60 יום בלבד לפני יציאתם מהחוזה לפני תומו ואילו המשכיר יחויב לעדכן את שוכריו פרק זמן שלא קצר מ-90 יום.

 

החוק מגדיר גם מהי דירה ראויה למגורים ואוסר על השכרת דירה שעלול להיות בה גורם סיכון בלתי סביר לבטיחות או לבריאות השוכר. כמו כן החוק מגדיר כי דירה ראויה למגורים תהא כזאת שיש בה מערכת חשמל, ביוב, תאורה ופתחי אוורור תקינים.

 

שרת המשפטים איילת שקד: "ההצעה מאזנת בין הצורך להגן על השוכרים מול המשכירים, ועם זאת אין פגיעה בשוק השכירות החופשי. אני בטוחה שההסכמה אליה הגעתי עם חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר, תוביל לשוק שכירות סביר יותר והוגן יותר".

 

ח"כ רועי פולקמן: "היום פרצנו דרך בעולם השכירות בישראל. זהו החוק הראשון בנושא שיהווה פתח משמעותי להגברת הוודאות בשוק השכירות כחלק בלתי נפרד מפתרון בעיית הדיור".

 

ח"כ סתיו שפיר: "לראשונה זה עשרות שנים מתחילים לעשות סדר בג'ונגל של שוק השכירות. זוהי בשורה גדולה לשני מיליון שוכרי הדירות בישראל שחיים כבר שנים בשוק פרוע, ללא שום כללים בסיסיים, וללא ודאות. בשנתיים שחלפו מאז הגשת החוק נאבקנו על כל סעיף וסעיף מול כוחות חזקים בתוך ומחוץ לממשלה שמתנגדים בתוקף להסדרה בשוק השכירות. הודות ללחץ הציבורי ולמאות שעות של עבודה מאחורי הקלעים, הצלחנו, לראשונה זה עשרות שנים, לעגן בחוק הגנה על שוכרי דירות בישראל".

 

 

מימין: ח"כ סתיו שפיר ושרת המשפטים איילת שקד מימין: ח"כ סתיו שפיר ושרת המשפטים איילת שקד צילום: עומר מסינגר, דוברות הרשות השופטת

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x