$
חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

תוכנית מצפה נפתוח בירושלים שעוררה התנגדויות רבות עברה מהוותמ"ל למחוזית

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור שהוקמה במטרה לשחרר מספר רב של יחידות דיור לבנייה החליטה היום באופן תקדימי להוציא ממסלול הקידום המהיר את התוכנית לבניית 1,700 יח"ד בירושלים בעקבות בקשת רשות מקרקעי ישראל להכנת סקר סביבתי בנושא

אמיתי גזית 10:4601.06.16
בצעד יוצא דופן, החליטה הבוקר (ד') הוותמ"ל (הועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) להעביר תוכנית לבניית 1,700 דירות במורדות רמות בירושלים הידועה גם כתוכנית מצפה נפתוח, לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ירושלים.

 

ההחלטה התקבלה משום שבמהלך דיון בהתנגדויות לתוכנית שהתקיים אתמול, הודיעה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שיזמה את התוכנית, כי היא סבורה שהתוכנית אינה שלמה והיא מבקשת לערוך סקר סביבתי לפני אישורה הסופי. משום שההליך הזה עלול לעכב לחודשים ארוכים, ואולי אף שנים, את התוכנית החליטו בוותמ"ל להעבירה לוועדה המחוזית.

 

התוכנית עוררה התנגדויות רבות מצד תושבי שכונת רמות, בשל חשש לפגיעה שטחים הירוקים ובבעלי החיים בסביבה, ובהם עדר צבאים. כן התנגדו לה קק"ל ועריית ירושלים שאף הגישה עתירה לבית המשפט בעניין.

 

הוותמ"ל נוסדה ב-2014 כדי ליצור מסלול תכנוני מהיר העוקף את הועדות המחוזיות, מסלול שיאפשר לזרז אישורן של תוכניות בנייה גדולות. מאחר שהתברר כי לדעת רמ"י התוכנית אינה בשלה הוחלט כי אין טעם לקדמה בוותמ"ל והיא הוסטה למסלול הרגיל בועדה המחוזית.

 

בהחלטת הוותמ"ל שהגיעה לכ"לכליסט" הדגישה הועדה כי ההחלטה התקבלה רק בשל "עמדת יזם התוכנית (רמ"י, א"ג) המבקש לבחון נושאים מסויימים באמצעות סקרים נוספים. הועדה סבורה כי התוכנית אינה עומדת בקריטריונים להמשך קידומה בוותמ"ל לאור פרק הזמן הארוך אשר יידרש להשלמת סקר מסוג זה".

 

הפגנה של פעילי מגמה ירוקה נגד הבנייה במצפה נפתוח הפגנה של פעילי מגמה ירוקה נגד הבנייה במצפה נפתוח צילום: מגמה ירוקה

 

בפתח ההחלטה מדגישים בוותמ"ל כי התוכנית לא בוטלה שכן, "מדובר בתוכנית חשובה לירושלים, לאור עתודות הקרקע המצומצמות" כן הדגישה הועדה כי "התוכנית תוכננה תוך התחשבות מרבית בתא השטח הרגיש בו היא חלה".

 

הודעתה של רמ"י הגיעה בהפתעה, לאחר שהתוכנית כבר הופקדה לפני כחודשיים, ולמעשה הדיון בהתנגדויות היה אחד השלבים האחרונים לפני אישורה הסופי.

 

עופר ברקוביץ סגן ראש העיר וחבר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, מסר בתגובה: "אני מברך על ההחלטה להביא את התוכנית למסלול הראוי והנכון בוועדה המחוזית ולחדול את המאמצים להעביר את התוכנית מעל הראש של העירייה, בניגוד לעמדתנו.

אנחנו מאמינים בתכנון אורבני אחראי, בהתחדשות עירונית שתייצר היצע משמעותית של יחידות דיור ובשמירה על ריאות ירוקות ואיכות החיים של התושבים.נמשיך לפעול להגדלת היצע הדיור ולמלחמה ביוקר הנדל"ן, אך לא באמצעות הרחבתה של העיר ופגיעה בשטחים שמהווים את היתרון היחסי של העיר. אנחנו מעוניינים בהורדת מחירי הדיור והגדלת היצע הדירות בעיר, אך לבנות בכל ריאה ירוקה בירושלים זו טעות. איכות החיים של התושבים גם חשובה. בכדי להגדיל את ההיצע יש להשקיע בהתחדשות עירונית ולתת ליזמים כלים ותמריצים להצלחה תוך בנייה במשורה בשטחים פנויים".

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "פעם נוספת הוכח כי הוותמ"ל אינה מסוגלת לטפל בתכניות מורכבות. אנו קוראים לוועדה המחוזית ירושלים, לקדם את התכנית של עיריית ירושלים, להקים במקום פארק טבע עירוני, כפי שראוי לאתר הטבע החשוב והערכי ביותר בירושלים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x