$
חדשות נדל"ן

בעלי נחלות חקלאיות יוכלו להשכיר שטח לעסקים

בחוות הדעת שהעבירה רשות מקרקעי ישראל לביהמ"ש העליון, נכתב שהשכרת השטח היא פתרון כלכלי זמין לאוכלוסייה המבוגרת במושבים

דותן לוי 08:3030.05.16

בתום מאבק משפטי ממושך, התירה לאחרונה רשות מקרקעי ישראל לבעלי נחלות חקלאיות במועצה האזורית מטה יהודה שבפרוזדור ירושלים להשכיר את חלקת המגורים לעסקים, וזאת בתנאי שהם בעלי זיקה חקלאית. למרות שההחלטה היא לגבי מטה יהודה היא תקפה גם לגבי בעלי נחלות בכל הארץ.

 

בחוות הדעת שהעבירה הרשות לבית המשפט העליון, נכתב שהשכרת השטח היא פתרון כלכלי זמין לאוכלוסייה המבוגרת במושבים.

 

ההשתלשלות החלה ב־2011, כשרשות מקרקעי ישראל ביקשה להסדיר את השימוש הלא חקלאי בחלקת המגורים בנחלות, והתירה להשכיר אותה לעסקים. פורום הערים העצמאיות עתר לבג"ץ בנימוק שיישוביהם ייפגעו ממסחר במושבים, וב־2012 הפכה רמ"י את החלטתה ואסרה את השכרת השטח לצרכים לא חקלאיים. במועצה האזורית מטה יהודה - שבה התיירות מתבססת על השכרת המבנים — עתרו לבג"ץ נגד ההחלטה. את מטה יהודה ייצגו עו”ד איל מאמו ואיל שרון ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

 

מכירת ירקות במושב מכירת ירקות במושב צילום: עמית שעל

 

בספטמבר 2014 החזיר בג"ץ את הדיון לרמ"י, ודרש חוות דעת מטעמה. צוות של בכירי רמ”י החליט להתיר את ההשכרה, בתנאי שמדובר בשימוש בעל זיקה חקלאית כמו משתלה או חוות תבלינים. חוות הדעת קובעת כי "פתרון זה אינו מהווה איום כלכלי על הערים ואינו מגביר את תהליך הפרבור - מדובר בפעילויות שאינן מתאימות לערים". בחודש שעבר אימצה מועצת מקרקעי ישראל את חוות הדעת כשקבעה כי "זהו פתרון מידתי ומאוזן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x