$
חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

הבנקים דרשו והמדינה תשלם: ערבות מדינה לפרויקטי "מחיר למשתכן" בעפולה ולוד

לאחר שזוכים בפרויקטים בעפולה ולוד נדרשו להעמיד הון עצמי של 40% ממחיר הרכישה, הוסכם כי המדינה תעניק ערבויות לבנקים למשכנתאות ובתמורה הבנקים יעניקו משכנתאות לזוכים, בהתאם ליכולת ההחזר של כל רוכש ולשיקולים המקצועיים של הבנק

אביב גוטר 14:1909.05.16

המדינה תעניק ערבות לבנקים למשכנתאות לפרויקטים של "מחיר למשתכן" בעפולה ולוד – זהו הפתרון שהוסכם בישיבה שנערכה היום (ב') בין נציגי משרד האוצר בראשות אביגדור יצחקי, נציגי משרד השיכון והקבלנים. הפתרון שהושג עונה לבעיה בה נתקלו חלק מהזוכים, שנדרשו להעמיד הון עצמי של 40% ממחיר הרכישה.

 

נציגי החשבת הכללית באוצר סיכמו כי המדינה תעניק ערבויות לבנקים למשכנתאות ובתמורה הבנקים יעניקו משכנתאות לזוכים, בהתאם ליכולת ההחזר של כל רוכש ולשיקולים המקצועיים של הבנק. ערבות המדינה תינתן רק על תשלום 40% ממחיר הרכישה ולא על כל הפרויקט.

 

לפני כחודש זוכים שהגיעו לקחת משכנתאות מהבנקים נתקלו בסעיף "שלב הבניה", שבו התנה הבנק את הענקת המשכנתא בכך שהבנייה בשטח תגיע לשלב סיום בניית שלד הקומה של הדירה. הדרישה העמידה את הזוכים בבעיה מול הקבלן משום שעל פי החוזה הם אמורים להעביר לו את התשלום הנוסף, בשווי 33% ממחיר הרכישה. בעת חתימת החוזה העבירו הרוכשים תשלום בשיעור 7% ממחיר הדירה, תשלום שבוצע באמצעות ההון העצמי, לכן הבעיה מול הבנקים לא התגלתה עוד לפני כן.

 

הערבות תינתן על הפרויקטים שנבנים בימים אלה בעפולה ולוד. בעפולה קיימים שני פרויקטים לבניית 238 יחידות אותן בונות דורם ובונים בעמק, אשר בונות 167 ו-71 יחידות דיור בהתאמה. בלוד בונים האחים זוהר וצפריר שרבט עשרה בניינים, ששניים זוכים לליווי בנקאי כך שהערבות אינה רלוונטית עבורם. בשאר שמונת הבניינים תינתן ערבות והזוכים יוכלו לגשת לבנקים כדי לקחת משכנתאות.

 

במכתב שהעבירו האחים שרבט לדיירים לפני מספר דקות נכתב: "בישיבה שהסתיימה כעת בין נציגי החברה לבין משרד האוצר מסתמן פתרון בין משרד האוצר הבנקים והחברה, כך שיאושרו תשלומי המשכנתא ע"י הבנקים, בהתאם לחוק המכר ולנספח התשלומים עליו בחוזה. הפתרון יוטמע סופית בסניפי הבנקים ככל הנראה כבר בשבוע הבא" 

 

מימין שר האוצר משה כחלון וראש עיריית לוד יאיר רביב בטקס הנחת אבן הפינה של "מחיר למשתכן" בלוד מימין שר האוצר משה כחלון וראש עיריית לוד יאיר רביב בטקס הנחת אבן הפינה של "מחיר למשתכן" בלוד צילום: דוברות עיריית לוד

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x