$
ועידת הנדל"ן 2016
ועידת הנדל"ן 2016 גג עמוד

"ארגון של קבוצת רכישה זה מקצוע שלא לומדים אותו בשום פקולטה"

כך אמר נחשון קיויתי, יו"ר ובעלי ב.ס.ר בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" בדיון על קבוצות הרכישה בעקבות פרשת ענבל אור. אסי טוכמאייר, יו"ר קנדה ישראל: "חייבת להיות רגולציה, אבל חשוב לדאוג שהיא לא תהרוג את העסק"

אורן פרוינד 12:4903.05.16
"אין לי ספק שכל מה שקרה סביב ענבל אור עשה לא טוב לשוק קבוצות הרכישה בישראל וגרם לסערה. אבל בסוף זה יצא לטובה. מזה תצמח רגולציה. בשורה התחתונה אנחנו עושים קבוצות רכישה כבר למעלה מ-20 שנה ואין לי ספק שהן ימשיכו לפעול כי הן חזוקות וטובות". כך אמר היום (ג') אסי טוכמאייר, יו"ר קנדה ישראל, בפאנל קבוצות רכישה בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט".

 

"המקרה של ענבל אור הוא מקרה של יוצא מן הכלל", המשיך טוכמאייר. "בשנת 97' היה לנו מקרה אתי אלון בענף הבנקאות שהצליחה, באחד הגופים השקופים, למשוך 250 מיליון שקל מכספי הבנק למסחר מבלי שאף אחד שם לב. זה לא הפך את כל הבנקאים לגנבים. צריך לקחת את המקרה של אור ולשים אותו בפרופוציה ונראה לי שהמקרה שלה יצא מפרופורציה".

 

 


 

נחשון קיויתי, יו"ר ובעלי ב.ס.ר, התייחס גם הוא לפרשת ענבל אור: "הפרשה של אור היא פשוט סערה בכוס מים. בסך הכל היא הגיעה לאנשים תמימים על ידי פרסום של מודעות ענק, עם הדמיות ותמונות. מודעה כזו בעיתון נקלטת על ידי אנשים תמימים שרואים דירה של שלושה חדרים ב-900 אלף שקל. זה נשמע כמו סוף עונה של מכירת בגדים בבוטיק. אנשים התפתו והלכו על זה. לצערי הרב אנשים התפתו והגיעו בלי בדיקות וזה מה שקרה. טוב שהעניין הזה נחתך ואני מקווה שלהבא לא תקרה תופעה כזו".

נחשון קיויתי, יו"ר ובעלים ב.ס.ר. "פרשת ענבל אור היא סערה בכוס מים" נחשון קיויתי, יו"ר ובעלים ב.ס.ר. "פרשת ענבל אור היא סערה בכוס מים" צילום: צביקה טישלר

 

לדברי קיויתי, "ארגון של קבוצת רכישה זה מקצוע ולא לומדים אותו בשום פקולטה בארץ, אבל אתה צריך לבוא גם עם הכשרה מקצועית בתחום, כמו להיות מהנדס. לא כל אחד יקום כמו שדרן ברדיו ויארגן קבוצות רכישה".

אסף טוכמאייר, יו"ר קנדה ישראל. "משרד של קבוצת רכישה צריך להעסיק לפחות 40 עובדים. אי אפשר לבלף בזה" אסף טוכמאייר, יו"ר קנדה ישראל. "משרד של קבוצת רכישה צריך להעסיק לפחות 40 עובדים. אי אפשר לבלף בזה" צילום: צביקה טישלר

 

לשאלה איך מבדילים בין קבוצת רכישה רצינית ללא רצינית ענה קויתי: "מי שרוצה לרכוש דירה צריך לבדוק עם מי הוא עושה את העסק, מה הקבלות שלו, לבקר באתרי בנייה ולבדוק פרויקטים שנבנו בעבר. לא להתבייש לשאול רוכשים בעבר ולפנות לבנקים לשאול אם כדאי לסמוך על הקבוצה".

 

לאותה שאלה ענה טוכמאייר: "צריך לבוא למשרד של אותה קבוצה, לראות שעובדים בו לפחות 50-40 עובדים. אי אפשר לבלף את זה. יש עוד המון קבוצות ו-80% מהן יפלו בשלב של ההוכחות. אין ספק שענבל אור היא לא הראשונה ולא האחרונה. אבל קל מאוד קל לבדוק את זה בזמן אמת".

 

לגבי הרגולציה בתחום אמר טוכמאייר כי "חייבת להיות רגולציה וחוק, אבל חשוב לדאוג שהיא לא תהרוג את העסק. ככה נעשה בבורסה שהרגולציה הרגה אותה. הייתי מוריד את הרגולציה מחוק המכר ומעביר דגש על קבוצות הרכישה".

 

קיויתי אמר בהקשר זה כי "הרגולציה לא צריכה להיות על השיטה. השיטה היא מצוינת ונותנת מענה להרבה מאוד אנשים. לרכוש דירה בקבוצת רכישה זו מתכונת טובה. קבלן שיפוצים לא יכל לבנות בניין של 20 דירות ולכן שדרן רדיו ומתווך לא יכל לבנות פרויקטים גדולים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x