שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ועידת הנדל"ן 2016
ועידת הנדל"ן 2016 גג עמוד

סגן הממונה על התקציבים: "הגיע הזמן לפתוח את ישראל לעולם"

ערן ניצן התייחס בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט", לניסיון להבאת חברות זרות שיבנו בישראל: "עשינו מהלכים היסטוריים כמו השבת קרקעות מחקלאים, ופינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ וזה יביא לפירות", אמר

דותן לוי 11:3603.05.16

"היחס השלילי של ריבית נמוכה ומחירים עולים מוכר בכל העולם ולכן אנחנו צריכים צעדים ריאליים כדי לפתור אותו. ראינו שלצד מחירי הדיור העולים יש עלייה מתונה יותר של מחירי השכירות וזה אומר שהעלייה ניתנת לתיקון. הנתון שנוגע לעליות מחירי הדיור בישראל - הריבית מאפשר להקל היום על עול הדיור שהוא אפילו פחות מזה של שנת 2008, כשהריבית תעלה זה ישתנה אבל כשמנתחים את השוק הזה צריך להבין גם את הנתון הזה", כך לדברי ערן ניצן סגן הממונה על התקציבים, תחום הנדל"ן במשרד האוצר, בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט".

 

"השיווקים והעסקאות של רמ"י הולכים ומתרבים, 40 אלף עסקאות ב-2015, ועכשיו אנחנו רוצים לטפל גם בהתחלות הבנייה ולפרוץ את רף 50 אלף ההתחלות בנייה כדי להגיע ל-60 אלף התחלות בנייה, זה הפתרון האמיתי לעליית מחירי הדיור בישראל.

 


 

 

"אנחנו עובדים עם כל משרדי הממשלה אבל יש תנאים שמגיעים גם מהוועדות המחוזיות שחלקן הציבו תנאים שלא רלוונטיים לתוכניות. יש מקומות שמחלף הפך להיות תנאי להיתר ולכן גם באמצעות בינת שוורץ שינינו את הפילוסופיה של מערכת התכנון. אנחנו צריכים 60 אלף התחלות כדי לאכלס מידי שנה 60 אלף דירות ואנחנו בדרך לשם.

ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים באוצר. "כל פעם שאנחנו מסתכלים החוצה אנחנו רואים שהעולם התפתח ואנחנו רוצים להביא את ההתפתחות הזו לישראל" ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים באוצר. "כל פעם שאנחנו מסתכלים החוצה אנחנו רואים שהעולם התפתח ואנחנו רוצים להביא את ההתפתחות הזו לישראל" צילום: צביקה טישלר

 

אנחנו עושים את זה בוועדות התכנון הבאמצעות הותמ"ל, פינונו את כלל הבסיסים במרכז הארץ וזה מהלך היסטורי שקורה זה לא תאורטי. הסכמי הגג הם הסכמים מכוננים, נתיב לדירה הוא הסכם של 4.5 מיליארד שקל עם משרד התחבורה שנועד לבנות מחלפים ולסלול כבישים. יש זרוע ביצוע לטיהור קרקעות כדי שלא נגיע למצב שלא ניתן לבנות דירות בגלל קרקע מזוהמת.

 

"החלטנו גם להשיב קרקעות מהמערכת החקלאית בתמורה לפיצוי יתר, יש חקיקה חדשה שתאפשר פיצוי כזה, ולהתגבר על חסם משמעותי. אלה הזרמים התת קרקעיים שבסוף מייצרים מציאות חדשה בעולם הזה. אנחנו פועלים להביא יישום

של בניה בקרקעות פרטיות על ידי הרחבת הותמ"ל לתוכניות של יזמים פרטיים, אנחנו פותרים חסמים אסטרטגים, יש בעיות מהותיות בישובי המיעוטים אפשרנו 50% הנחה במס שבח, הפרקים הכלכליים ידונו במושבים הבאים בכנסת. רק לאחרונה חברת דירה להשכיר פרסמה קול קורא כדי לממן חלק מתהליכי התכנון בקרקעות כדי שאפשר יהיה לממש אותם", אמר ניצן.

 

ניצן גם התייחס לפתיחת השוק הישראלי לחברות מחו"ל, "אנחנו רוצים לפתוח את השוק הישראלי לעולם, כל פעם שאנחנו מסתכלים החוצה אנחנו רואים שהעולם התפתח ואנחנו רוצים להביא את ההתפתחות הזו לישראל. לגבי התמהיל, כיום לא ניתן לשכור דירה לטווח ארוך ואנחנו חייבים לאפשר לאנשים לשכור דירה לטווח ארוך של 10-5 שנים זה לא בהכרח פתרון זול אבל אלה דירות מנוהלות ומסודרות. הורדנו את רף המשקיעים, דחקנו אותם והגדלנו את ההיצע לפחות לתקופה וזה שיתוף מנצח שאני משוכנע שיביא פירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x