$
חדשות נדל"ן

חברות הדיור הציבורי יחויבו לספק לדיירים ולזכאים מידע שוטף על מעמדם

על פי ההצעה, אחת לחצי שנה יקבלו הדיירים דיווחים שיכללו את פירוט החיובים והתשלומים, חובותיהם ואופן חישוב שכר הדירה. גם אלו שממתינים לדירה יקבלו דיווח ובו מידע על החלטות שהתקבלו בעניינם והאפשרויות העומדות לרשותם לערער על ההחלטות

אביב גוטר 18:4530.03.16

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ דב חנין ואורלי לוי-אבקסיס לשקיפות בדיור ציבורי, בו יחויבו חברות הדיור הציבורי לספק לדיירים ולזכאים מידע ברור ושוטף על מעמדם ועל כל שינוי בו. על פי ההצעה, אחת לחצי שנה יקבלו הדיירים דיווחים שיכללו את פירוט החיובים והתשלומים, חובותיהם ואופן חישוב שכר הדירה. גם אלו שממתינים לדירה יקבלו דיווח ובו מידע על החלטות שהתקבלו בעניינם והאפשרות העומדות לרשותם לערער על החלטות. חברה שלא תדווח לשוכר על יתרת חובותיו לא תהיה רשאית לגבות ריבית, הצמדה וכל תוספת אחרת לחוב בשל אי תשלומו במועד.

בניין בדיור ציבורי בניין בדיור ציבורי צילום: אוראל כהן

 

עוד נקבע כי במקרים שבהם יהיה שינוי בתשלום החודשי החברה המשכנת תחויב לשלוח הודעה חודשיים לפני מועד השינוי ותכלול מידע מקיף ובשפה פשוטה וברורה. במסגרת השינויים יוכלו הדיירים לעיין בתיקיהם האישיים ובמסמכים שהגיש או החלטות קודמות בעניינו. בפורום הדיור הציבורי מקווים ששקיפות החובות של הדיירים, תקטין את שיעור הפינויים מהדירות על רקע חובות שהם במחלוקת בין החברה המשכנת לבין הדיירים, ולא ניתן יהיה לייצר חובות של עשרות ומאות אלפי שקלים של משפחות שהן נתמכות מערכת הרווחה.

 

אורלי לוי-אבקסיס מסרה: "מדובר באחד החוקים החברתיים והחשובים שאושרו בכנסת הנוכחית שהתחלנו לעבוד עליו עוד בכנסת ה-18. החוק הזה ינגיש את המידע לעשרות אלפי דיירים בדיור הציבורי שלא פעם כלל לא יודעים מה זכויותיהם ולפעמים נאבקים על זכויות שמגיעות להם ממילא אבל אף אחד מהחברות המשכנות לא טרח להגיד להם על כך."

 

דב חנין: "הגיע הזמן להתייחס לדיירי הדיור הציבורי כאזרחים בעלי זכויות ולא כנתינים של שלטון עריצות הביורוקרטיה חסרת לב וחסרת ההיגיון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x