שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

המכרז לקרקע רשות השידור בשרונה יוצא לדרך; המלחמה אבודה ליזמים

המכרז של רשות מקרקעי ישראל על מתחם רשות השידור שמתוכנן ביום שני הקרוב צפוי להיסגר לאחר הליך של התמחרות, שלא יותיר ליזמים סיכוי אל מול קבוצות הרכישה

דותן לוי 15:5817.03.16
ביום שני הקרוב צפוי להתפרסם מכרז פומבי למגרש רשות השידור הממוקם בפינה הדרום מערבית של מתחם שרונה. מדובר באחת הקרקעות היקרות והיוקרתיות שעומדות למכירה בעיר, והיחידה בהיקפים כאלה. המכרז צפוי לכלול 324 יח"ד וכן שטחי מסחר ומשרדים והיקפו הכספי נאמד ב-700-800 מיליון שקל, אלא שעל מנת למקסם את מחיר הקרקע, קבעה המדינה לראשונה כי מכירת המגרש יתבצע בהליך של התמחרות בין החברות שיגישו הצעה.

 

על פי הערכות, למכרז נערכות להתמודד מספר קבוצות רכישה ויזמים ובהן קבוצת רכישה בשם מינהל המגורים של ישראל של מוטי פלד, אשר הגישה את ההצעה השנייה בגובהה למתחם דה וינצ'י, קבוצת חג'ג', גינדי החזקות, קנדה ישראל, אקרו נדל"ן וקבוצה בראשות ג'קי סויסה. משיחות עם כמה מהם עולה כי ההחלטה לבצע התמחרות לא תותיר להם סיכוי אל מול קבוצות הרכישה.

מתחם שרונה בתל אביב מתחם שרונה בתל אביב צילום: עמית שעל

 

לפני מספר חודשים פורסם מכרז על קרקע סמוכה ברחוב ליאונרדו דה וינצ'י, בו זכתה קבוצת רכישה בהפרש של 130 מיליון שקל מעל ההצעה הגבוהה ביותר שהוגשה על ידי יזם.

 

סיבה נוספות לכך שהתמודדות מול קבוצת רכישה היא הפסד מובטח ליזמים, מקורה בכך שיזם שמחויב לעמידה במחיר, לא יכול להציע מחיר מעבר לרף שבו העסקה הופכת עבורו לבלתי כלכלית, זאת לעומת מארגן קבוצה שיכול להעלות את המחיר היות ומי שמשלם בסופו של דבר הם חברי הקבוצה. תנאי התשלום מאפשרים לזוכה לשלם בעוד 180 יום ממועד הזכייה, מה שעוזר לקבוצות הרכישה לארגן את הקבוצה מראש ולא לשלם על הקרקע, כך שלמעשה מדובר בסוג של אופציה.

 

בהתאם לתנאי המכרז, המדינה לא מתחייבת לזוכה לגבי מועד העברת הקרקע. יזמים להבדיל מקבוצות רכישה חייבים על פי חוק מכר למסור תאריך אכלוס סופי לרוכשים, כיוון שבמידה שיאחרו - יחויבו לשלם שכר דירה לרוכשים. זאת לעומת מארגני קבוצות הרכישה, שאינם מחויבים לציין בפני הרוכשים תאריך לאכלוס. כמו כן, ליזמים יש עלויות מימון על הקרקע, בעוד שבמקרה של קבוצה, הרוכשים הם אלה שרוכשים אותה. בדיקה של מחירי המכירה בקבוצות הרכישה מצביעה על מחיר של כ-43 אלף שקל למ"ר, מחיר יקר שמראש לא מאפשר ליזם להתמודד מולו. כמו כן, סעיף מס הרכישה שמהווה 5% ממחיר הקרקע לא חל על קבוצות הרכישה להבדיל מיזם.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x