חדשות נדל"ן

דירה להשכיר תבנה מגדלי 18 קומות בירושלים

החברה הממשלתית תקים בשכונת קריית יובל ארבעה מגדלים שיתמקדו בהשכרה לטווח ארוך. התנגדות תושבי השכונה, המאופיינת בבנייה נמוכה, נדחתה

אביב גוטר 08:2925.01.16
הוועדה המחוזית בירושלים אישרה את תוכנית הדסה הקטנה של החברה הממשלתית לדיור דירה להשכיר בשכונת קריית היובל בבירה, שבמסגרתה ייבנו ארבעה מגדלים בני 18 קומות כל אחד. מחצית מ־450 הדירות שבתוכנית ישמשו להשכרה לטווח ארוך, ובין 25%–30% מכלל הדירות בתוכנית יושכרו לזכאים במחירים מוזלים.

 

התוכנית, המקודמת בשיתוף עיריית ירושלים ומשרד האוצר, מצטרפת לתכנית דומה של דירה להשכיר להשכרה ארוכת טווח במתחם אלנבי בשכונת ארנונה בבירה, הכוללת 280 דירות ואושרה ב־2014. כמו כן מקדמת החברה יוזמות להשכרה לטווח ארוך בפרויקטים בחיפה, הרצליה, רמת השרון וברעננה וכן במתחם הגדנ"ע בתל אביב.

 

הפרויקט בקריית היובל יוקם על שטח שכיום משמש שטח ציבורי בין הרחובות הנרייטה סאלד, יעקב טהון וצ’ילה, וסמוך ל”גן המפלצת” (גן רבינוביץ’). באזור הזה, וביחס לירושלים בכלל, עתיד הפרויקט לבלוט בגובהו. בבניינים הגבוהים ביותר בשכונה, שאינם רבים, יש 12 קומות, ודיירי השכונה חוששים שהתוכנית עשויה לעודד בנייה רווויה (לגובה) ברחבי העיר ולפגוע בערך הנכסים בשכונה.

 

הדמיית המגדלים. הפרויקט משמר את השטחים הציבוריים הנרחבים באזור הדמיית המגדלים. הפרויקט משמר את השטחים הציבוריים הנרחבים באזור הדמיה: יגאל לוי אדריכלים

 

לכן העלו תושבי השכונה טענות נגד הבנייה הגבוהה במסגרת דיוני הוועדה. עם זאת החליטה הוועדה לדחות את התלונות הללו בטענה כי אזורים רבים בירושלים, ובאזור דרום מערב העיר בפרט, עוברים תהליכים של התחדשות עירונית, ובניינים של עד 4 קומות יפנו את מקומם לבניינים בגובה 6–12 קומות ברחובות שכונתיים ולגובה של 18 קומות ויותר לאורך צירים ראשיים.

 

תלונה נוספת שהועלתה בדיוני הוועדה היא כי התוכנית מצמצת מאד את שטחי הציבור בשכונה. גם את התלונה הזאת דחתה הוועדה, בטענה שלפי החוק השטח אינו ציבורי ותפקודו ככזה התקבע עם השנים ללא כל בסיס סטטוטורי.

 

עוד קבעה הוועדה כי גן המפלצת, המהווה סמל בירושלים, יסומן לשימור וכי התוכנית תאפשר פתרונות חנייה לשימושים הציבוריים באזור. קריית יובל נחשבת לאחת מהשכונות המבוקשות בירושלים, המושכת אליה סטודנטים, זוגות צעירים ומשפחות מרובות ילדים. עם זאת, בשנים האחרונות עזבו משפחות חילוניות בשל הצמיחה הניכרת באוכלוסייה החרדית בשכונה.

 

"המפלצת" בירושלים, הסמוכה לשטח התוכנית. הגן יוגדר כאזור לשימור "המפלצת" בירושלים, הסמוכה לשטח התוכנית. הגן יוגדר כאזור לשימור צילום: גיא אסיאג

 

דירה להשכיר היא חברה בבעלות מלאה של המדינה שהחלה בפעילותה בשלהי 2014. מנכ"ל החברה עוזי לוי מסר: “אישור תוכנית הדסה הקטנה יהווה צעד משמעותי בהתחדשות העירונית של השכונה, בסמיכות לציר הרכבת הקלה ובית החולים הדסה עין כרם.

 

"התוכנית מהווה חלק מתוכנית לאומית רחבה ליצירת מסה קריטית של יחידות דיור להשכרה בשנים הקרובות. בקרוב תפרסם החברה מכרזים באזורי ביקוש נוספים, עם דגש על תכנון ובנייה איכותית ודגש על קיימות ובנייה ירוקה, בהיקפים משמעותיים, ותוך חיסכון משמעותי במשך הבנייה ובעלויותיה”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x