$
נדל"ן עולמי

הבעלות על בתים בקרב צעירי בריטניה בשפל של 20 שנה

מפלגת הלייבור פרסמה נתונים שלפיהם 44.9% מקרב בני 30–20 הם בעלי בתים. גם אופציית השכירות מתרחקת עם עליות של עד 8% בשכר הדירה הצפויות ב־2016. הפתרונות בקנה: שכירות מפוקחת והשקעה בדיור ציבורי

שירות כלכליסט 23:3128.12.15

הצעירים בבריטניה מתקשים לרכוש בית, ושיעור הבעלות על נכסים מקרבם צנח לרמה הנמוכה ביותר זה 20 שנה — כך עולה מנתונים המבוססים על מחקר של ספריית הבית התחתון בבית הנבחרים שפרסמה היום מפלגת הלייבור שבאופוזיציה. על פי הנתונים 44.9% מבין הצעירים בני 20–30 הם בעלי בתים, כמו ברמת השפל שתועדה ב־1996, אז החל רישום הנתונים.

נוסף על כך, ההערכה הרווחת בקרב הכלכלנים היא שבשנה הקרובה צפויה עלייה ניכרת במחירי הנדל"ן למגורים בממלכה. המרכז המלכותי לסקרים מעריך כי בשנת 2016 תירשם עלייה של 6% במחירי הבתים, והשכירות החודשית תעלה ב־3%. באזורים מסוימים, כמו בצפון אנגליה, אף תירשם עלייה של 8% במחירים, בשל רשת התחבורה הציבורית הטובה ללונדון ושוק עבודה יציב. עליות המחירים נובעות מהביקושים לבתים חדשים, הגבוהים מההיצע.

 

  צילום: בלומברג

 

שרת הצללים לענייני צעירים במפלגת הלייבור גלוריה דה פיירו קראה לראש הממשלה דיוויד קמרון לעזור לדור הצעירים להתקדם בחיים. "מחירי הבתים הגבוהים, דמי השכירות המופרזים ומחסור בעבודות המשלמות שכר סביר מונעים מהצעירים להתקדם בסולם הבעלות על נכסים", מסרה דל פיירו ל־BBC בתגובה לפרסום הנתונים.

 

בשבוע שעבר פרסם מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין את תוכניתו לפתור את משבר הדיור בממלכה, ובין השאר הוא מציע הגבלת גובה השכירות והרחבת היצע הדיור הציבורי. "סדרי העדיפויות שלי הם ראשית להשקיע בדיור ציבורי שישוכנו בו דיירים לכל החיים, ושנית לפקח על מגזר השכירות הפרטית מבחינת טווח חוזה השכירות, ובאזורים שהשכירות בהם גבוהה, כמו בלונדון, צריך להציב רף מקסימלי בהתאם לאזור או לרמות ההכנסה", אמר בשבוע שעבר בראיון ל"הפינגטון פוסט". "בבעלותי בית, או ליתר דיוק בעלות חלקית", התבדח. "אני והבנק חולקים את הבעלות, קוראים לזה משכנתא".

 

מוקדם יותר החודש חשף סקר משקי הבית השנתי של הבנק המרכזי של אנגליה כי הולך וגדל שיעור הבריטים הסבורים כי לעולם לא יצליחו לרכוש דירה. לפי הסקר, 4.5 מיליון משקי בית בממלכה שאין בבעלותם דירה כבר לא מאמינים שיגיעו לזה.

 

ממשרד הקהילות והממשל המקומי, שאחראי בין השאר על תחום הדיור בממשלה הבריטית, נמסר כי מן הראוי שכל מי ששואף לקנות בית "יזכה להזדמנות לעשות זאת. מסיבה זו הכרזנו בעת האחרונה על תוכנית הדיור הגדולה, הנועזת והשאפתנית ביותר, כולל הכפלת התקציב לדיור". לפי הודעת המשרד, מאז 2010 סייעו יוזמות שלו ל־270 אלף בריטים לרכוש בית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x