$
התחדשות עירונית

הפקק משתחרר: אושרה התוכנית לרבעים 3 ו-4 בתל אביב

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית אישרה את התוכנית ולאחר שנים של חוסר ודאות צפויה תוכנית מגובשת לבנייה ולהתחדשות עירונית; הוועדה קבעה כי תמ"א 38 נותרה כלכלית גם ברבעים הללו

דותן לוי 21:4029.11.15
לאחר שנים של חילוקי דעות בנוגע לזכויות הבנייה ברבעים 3 ו-4 בעיר תל אביב אישרה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה את התוכנית אשר תסדיר את הבנייה באזורים התחומים בתך הרבעים. הערכות הן כי בעקבות האישור חוסר הודאות שאפף את התוכניות ברובעים הללו יתפוגג וניתן יהיה להגיש תוכניות להתחדשות עירונית ולבנייה חדשה. התוכנית אשר עוסקת בכל מבני המגורים ברבעים שלא הוגדרו כמבנים לשימור קובעת את זכויות הבנייה וכן נועדה לקדם התחדשות עירונית, חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, בנייה מודרנית בסטנדרט משופר וכן לפשט הליכי רישוי, אך יחד עם מחויבת לשמירה על הערכים האורבניים והאדריכליים הייחודים של מרכז העיר.

 

רובע 3 בעיר תחום בין הרחובות אוסישקין בצפון, הירקון במערב, בן ציון ומרמורק בדרום ואבן גבירול במזרח ואילו רובע 4 תחום בין הרחובות בני דן וקוסובסקי בצפון, אבן גבירול במערב ונתיבי איילון במזרח. לתוכנית הוגשו התנגדויות רבות משני הצדדים, כאשר מצד אחד טענו בעלי נכסים כי התוכנית פוגעת בזכויות הבנייה שברשותם ומהצד השני, אונסק"ו והמועצה הארצית לשימור אתרים התנגדו לתכניות בטענה כי תוספת הזכויות, הקומות והקלות הבינוי המוצעות באזור ההכרזה אינה תואמת את עקרונות הכרזת אונסק"ו, ועלולה לסכן את ההכרזה על רבעים אלה כאתר מורשת עולמית. לאחר חוות דעת שמאית, המלצות חוקר ודין ודברים של לשכת התכנון עם נציגי אונסק"ו הוחלט על אישור התוכנית במחוזית אך בהמשך הוגשו לה כ- 14 עררים לוועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ולאחר שזו קיימה 3 ימי דיונים פומביים הוחלט גם כאן לאשר את התכנית. בתוך כך, אין מן הנמנע כי לאחר ההחלטה של המוסד התכנוני הנושא יגיע להכרעה נוספת של בית המשפט.

 

רחוב אבן גבירול רחוב אבן גבירול צילום: עמית שעל

 

החלטת הוועדה מתפרסת על כ- 80 עמודים ובעיקרה הוחלט כי מגבלות הבנייה שנבעו משיקולי שימור ישארו בעינם אך בחלק מהאזורים ניתן יהיה להגמיש אותן. כמו כן מגבלות אלה לא יחולו רק על מתחם ההכרזה של העיר הלבנה. בנוסף קובעת ההחלטה, כי התוכנית אינה סותרת את הוראות תמ"א 38 וכי בנייה מתוקף התוכנית לחיזוק עדיין כלכלית ככל שמדובר בתמ"א 38 תיקון 2 (הריסה ובנייה מחדש). כמו כן צויין בהחלטה כי הוועדה המקומית היא זו שתקבע את היקף הזכויות שיינתן במסגרת פרויקטים להתחדשות עירונית באזורים הללו.

 

בתחומי העיר הלבנה הוחלט להקשיח את זכויות הבנייה ולכן נקבע כי לא ניתן יהיה להוסיף במסגרת הקלה על זכויות בנייה הקבועות בתכנית, אך באזורי התכניות שאינן בתחום ההכרזה נקבע שיהיה בסמכות הוועדה המקומית לאשר תוספות שכאלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x