$
חדשות נדל"ן

שר האוצר יתמוך בוועדה להקמת יישובים שאגף תקציבים מתנגד לה

משה כחלון צפוי לתמוך בתוכנית של חבר סיעתו יואב גלנט להקמת חמישה יישובים חדשים בנגב, אף על פי שאגף תקציבים במשרדו פרסם נייר עמדה שבו מובעת התנגדות נחרצת. באגף חוששים שהתוכנית תכשיל שיווקים קיימים ותחליש את פוטנציאל ההתפתחות

דותן לוי 08:3622.11.15

שר האוצר משה כחלון צפוי לתמוך בדיון שיתקיים היום (א') בממשלה בכינוס ועדה שתבחן הקמתם של חמישה יישובים חדשים בנגב. זאת בניגוד גמור לעמדת אגף תקציבים באוצר. את הצעת ההחלטה להקמת היישובים יזם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ולצד התנגדות אגף תקציבים היא נתקלת בהתנגדות של מינהל התכנון, המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע.

 

 

 

לא ברור כיצד יצדיק כחלון את תמיכתו אם הוועדה שתבחן את הנושא תציג עמדה חיובית. זאת מכיוון שבנייר העמדה - מסמך פנימי של אגף תקציבים - נכתב כי להקמת יישוב חדש יש עלות חריגה בהשוואה להרחבת יישובים, מאחר שהיא מחייבת הקמת תשתיות שאינן נחוצות בהרחבה של יישוב קיים. עוד צוין בנייר העמדה כי יש להיזהר בהקצאת קרקעות שהנן משאב במחסור, וכי הקמת היישובים תפגע במטרות המדינה לחיזוק הנגב. "הקמת יישובים חדשים תמשוך אוכלוסייה בעלת מאפיינים סוציו־אקונומיים גבוהים, תחליש את פוטנציאל ההתפתחות של יישובים קיימים ואף תמשוך אוכלוסיות חזקות מתוכם", לשון המכתב. לסיכום נכתב כי "צפיפות האוכלוסין באזור הנגב אינה מצריכה הקמת יישובים נוספים".

 

 

 צילום: עומר מסינגר

 

בנייר העמדה של אגף תקציבים הוצגו נתונים ממחקר ולפיו קיים פער של 29% בין עלות הקמת יחידה ביישוב חדש לבין הקמתה בהרחבת יישוב קיים. עוד צוין כי השקעת הממשלה והרשויות המקומיות בהקמת יח"ד ביישוב חדש גדולה ב־113% לעומת הקמתה ביישוב קיים.

 

 

 

היישובים שמבקש גלנט להקים מתחלקים לשניים: שלח, בין אשלים לפתחת ניצנה; ודיה, סמוך לכביש 80, הם שמות חדשים לחלוטין. נווה גוריון, בין רביבים לכפר רתמים; דניאל, בצמוד לקריית החינוך האזורית ולכפר השיקומי עלה נגב; ואשל הנשיא, בצמוד למרכז החינוך במועצה האזורית מרחבים, כבר הוזכרו בעבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x