$
חדשות נדל

תוכנית חדשה לזירוז הקמת בתי מלון: "תוריד המחירים ב-20% בחמש שנים"

שרי האוצר והתיירות יביאו לאישור הממשלה הצעה להגדיר את בתי המלון כתשתיות לאומיות וכך לזרז את הליכי התכנון הנדרשים להקמתם; במשרד התיירות מעריכים כי בתוך כ-5 שנים יתווספו כ-15 אלף חדרי מלון ובתוך 10 שנים - כ-27 אלף חדרים

דותן לוי 12:3911.11.15

נמצא הפתרון להורדת עלות הלינה המלונאית בישראל, כך לפחות לפי משרד האוצר והתיירות. שרי שני המשרדים, משה כחלון ויריב לוין, הציגו היום תוכנית שתקצר את הליכי התכנון להקמת בתי מלון, וכך תאפשר הקמה מהירה של מלונות והגדלה של התחרות בענף; כתוצאה מכך, לפי הערכת המשרדים, יירדו מחירי הלינה בכ-20% בתוך 5 שנים.

  

לפי התוכנית, שהוגדרה על ידי המשרדים כ"תוכנית הלאומית להוזלת מחירי הנופש בישראל", בתי מלון יוכרו כתשתית לאומית והקמתם תאושר באופן מהיר וישיר בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). מדובר על קיצור הליכי אישור התוכניות מתקופה של 3-3.5 שנים כיום לתקופה של 1-1.5 שנים. בנוסף, ועדות מקומיות עצמאיות יוכלו לאשר תוספת של עד 20% לזכויות הבנייה של מלונות לטובת מגורים, מהלך שיפחית ליזם את הסיכון בפרויקט, יגדיל את מקורות המימון שלו ויקצר את זמן החזר ההשקעה הראשונית בכ-5 שנים.

 

להערכת שני המשרדים, התוכנית תביא לייעול, קיצור ופישוט משמעותי של הליכי תכנון הבנייה של מלונות בישראל, להגדלה דרמטית של מספר חדרי המלון - ולירידת מחירי החופשות. לפי הערכת אנשי המקצוע במשרד התיירות, בתוך כ-5 שנים יתווספו כ-15 אלף חדרי מלון בישראל, ובתוך 10 שנים - כ-27 אלף חדרים.

  

ברקע להצעה, שצפויה לעלות ביום א' הקרוב לאישור הממשלה, צוין המחסור בחדרי המלון וההימנעות של יזמים רבים מבנייה חדשה בשל הליכי תכנון ארוכים ומסורבלים וסיכון כלכלי גבוה. עוד עולה מהנתונים כי בעשור האחרון נבנו רק כ-3,000 חדרי מלון חדשים בישראל - עלייה של 6% בלבד - ובעקבות כך עלו מחירי הלינה בתקופה זו בכ-70%.

 

 

שר האוצר כחלון אמר כי מדובר באינטרס לאומי: "קיצור הליכי התכנון והבנייה בענף, מצטרפים למהלכים מקבילים שאנו מובילים בשוק הדיור על ידי הסרת חסמים והפחתת בירוקרטיה מיותרת".

 

שר התיירות לוין אמר כי התוכנית מטפלת בבעיית הליבה של התיירות: "התכנית תביא לכך שיזמים לא ייאלצו לעבור את מסע הייסורים הביורוקרטי, והקמת מלון בישראל לא תהיה בגדר חלום". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x