$
חדשות נדל"ן

ורדי קיבל 130 מיליון, אבל למתווך לא נשאר

לפני שנה רכש מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד מאריק ורדי בית באפקה. המתווך רפי קלינה תובע מהמוכר עמלה של 3 מיליון שקל שעד כה לא שולמה לו

זוהר שחר לוי 08:3103.09.15

לפני כשנה רכש המיליארדר גיל שויד את הבית ברחוב קלצ'קין שבשכונת אפקה בסכום אסטרונומי של יותר מ־130 מיליון שקל ממייסד מיראבליס אריק ורדי. מתווך היוקרה רפי קלינה שסייע להשלמת העסקה טוען כעת שעדיין לא קיבל את עמלת התיווך שלו, 3 מיליון שקל, ויוצא למאבק. "ביצעתי הישג חסר תקדים וכעת מתנערים ממני", כתב המתווך בתביעה שהגיש לבית המשפט.

 

 

את הבית המפואר עיצב האדריכל אסף גוטסמן והוא בנוי מזכוכיות ופלדה. הנכס כולו משתרע על 4 דונם עם יותר מ־2,000 מ"ר בנוי כולל בריכה. בעבר היה הבית בבעלות הברונית דה רוטשילד, שהתגוררה בו עם בת חסותה ג'נט אורדמן מ־1971 ועד למותה של הברונית ב־1999. שנה לאחר מכן רכש את הבית אריק ורדי. ורדי עזב את ישראל ב־2011 לטובת קנדה, ובשלהי 2013 החליט למכור את הבית ואז נכנס קלינה לתמונה.

 

הווילה באפקה הווילה באפקה צילום: עמית שעל

 

בתביעה שהגיש קלינה, באמצעות עו"ד ליאור שפירא ממשרד י.שפירא ושות', נטען שהוא זה שתיווך בעסקה שבה רכש גיל שויד, מייסד ענקית אבטחת המידע צ'ק פוינט, את בית הפאר מוורדי תמורת יותר מ־130 מיליון שקל. "עניינה של התביעה הוא הפרה בוטה ויסודית של הסכם תיווך שנכרת בין הצדדים".

 

קלינה תובע את ורדי ואת מי שהוצג כמיופה כוחו, איל ז'ורבסקי, שבאמצעותו התנהל המו"מ לרכישת הנכס. לפי קלינה, ז'ורבסקי פנה אליו בשלהי 2013 והציג עצמו כנציגו של ורדי. ז'ורבסקי, נטען, הודיע לקלינה שוורדי מבקש למכור את בית מגוריו, וביקש שקלינה יאתר עבור ורדי קונה לנכס במחיר מבוקש של כ־150 מיליון שקל.

 

מתווך הנדל"ן רפי קלינה מתווך הנדל"ן רפי קלינה

 

בתביעה נטען שמדובר בעסקה ייחודית, "בין היתר בשל גודל הנכס והיקף העסקה, ששיווקה הצריך מומחיות וידע רב הייחודיים לקלינה, ולא בכדי פנייה זו נעשתה דווקא אליו". לתביעה צורפו מסמכי ההתקשרות בין הצדדים לצורך העסקה. במסמכים נכתב בין השאר שקלינה יקבל זכות שיווק בלעדית על הנכס, ושלאחר חתימת הסכם המכר וקבלת התשלום הראשון יקבל המתווך עמלה של 2% ממחיר המכירה בתוספת מע"מ.

 

בטיוטת הסכם שיתוף הפעולה כתב ז'ורבסקי כי הוא מבקש שהתמורה הכספית שתתקבל אצל קלינה מכוח הסכם התיווך תחולק בינו לבין קלינה שווה בשווה. אולם קלינה הודיע שאין הוא מתכוון לחלוק בדמי התיווך שמגיעים לו, ולכן נחתם הסכם סופי שקבע לקלינה לבדו 2% מהעסקה.

 

קלינה פעל לאיתור קונה, ולאחר סדרת בירורים נודע לו ששויד, "איש עסקים עתיר אמצעים... מחפש בית מגורים עבורו בישראל". קלינה, שסבר ששויד הוא קונה פוטנציאלי, יצר קשר עם אחיו של שויד, רן שויד, ויזם ביקור של השניים בנכס עמו בינואר 2014. הביקור תואם עם ז'ורבסקי שגם השתתף בו. במהלך הביקור הביע רן שויד עניין רב בנכס, ובהמשך החל מו"מ שבסופו נחתם הסכם לרכישת הנכס תמורת 130.2 מיליון שקל.

 

למרות תיווכו, נטען בתביעה, וחרף הסיכום המפורש, עד היום לא שולמו לקלינה דמי התיווך. קלינה טוען שביקש לסיים את הפרשה ברוח טובה, ולכן פנה כמה פעמים לוורדי ולז'ורבסקי כדי להסדיר את התשלום אך לשווא. לדברי קלינה, רק "הודות למאמציו" השתכללה העסקה ש"הניבה לוורדי סכום פנטסטי", ומדובר ב"התנהלות שלא בתום לב ושלא בדרך מקובלת".

 

עו"ד זורבסקי מסר באמצעות עו"ד מיכאל וקנין ממשרד מ.פירון: "פניותיו המוקדמות של מר קלינה נדחו כולן על הסף ולא בכדי.

כתב התביעה טרם הועבר להתייחסותנו ואת תגובתנו נעביר לבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x