$
חדשות נדל

האוצר מרכז בידיו עוד נתח מהדיור: מנכ"ל המשרד יעמוד בראש שתי ועדות תכנון מחוזיות

שי באב"ד מונה לעמוד בראש ועדות התכנון המחוזיות של מחוז מרכז ושל מחוז הדרום. לפי האוצר, המינוי הוא זמני. לבאב"ד, לשעבר מנכ"ל הרשות השנייה, אין רקע בתחום התכנון והדיור

דותן לוי ועמרי מילמן 09:5920.08.15
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מונה השבוע לעמוד בראש ועדות התכנון המחוזיות של מחוז מרכז ושל מחוז הדרום. באוצר מציינים שמדובר במינוי זמני בלבד למלא את החוסר הקיים כעת בועדות, עד למינוי יו"רים קבועים.

 

לבאב"ד אין רקע בתחום התכנון ובתחום הדיור בכלל, כמנכ"ל באב"ד לא צפוי לעסוק בנושא הדיור, שכן לנושא מונה ראש מטה מיוחד מטעמו של כחלון - אביגדור יצחקי. לפני כניסתו לתפקיד היה באב"ד מנכ"ל הרשות השנייה.

מינוי באב"ד, גם אם הוא זמני לאור העובדה ששני ראשי הוועדות רות יוסף (מחוז מרכז) ואבי הלר (מחוז דרום) פרשו לאחרונה וטרם נמצאו להם מחליפים, מצביע על המגמה שיזם כחלון, כך שהאוצר בראשותו ישלוט במערכת התכנון. בחודש יוני אישרה הממשלה את הצעתו של כחלון לתיקון חוק התכנון והבנייה, כך שראשי הוועדות יהיו נציגי האוצר ולא ממוני המחוזות שהינם גורמים תכנוניים שמונו בעבר על ידי שר הפנים.

 

שר האוצר משה כחלון. נמתחה ביקורת על רצונו לרכז בידיו את מערכות התכנון שר האוצר משה כחלון. נמתחה ביקורת על רצונו לרכז בידיו את מערכות התכנון צילום: אלכס קולומויסקי

 

יחד עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה התנגד להכפפה ניהולית של הוועדות למינהל התכנון ובכך למעשה אפשר להן לשמור על עצמאותן. על מהלכיו של כחלון נמתחה בעבר ביקורת רבה, היות והתפיסה הרווחת היא שקיום תקין של מערכות התכנון מחייב להשאירן בלתי תלויות והחשש הוא כי הכנסה של שיקולים זרים למערכות התכנון עשויה לשבש את פעילותן. מנגד כאמור תפיסתו של כחלון היא שככל שיהיו בידיו יותר סמכויות וגופים של גופים המשפיעים על היצע הדיור ובעקבות זאת על מחירי הדירות, כך יוכל להגיע למטרותיו בהקדם. לאחרונה אף מונה סגן הממונה על התקציבים ליו"ר הוועדה הארצית למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל).

 

הוועדות המחוזיות בישראל מחולקות ל-7 מחוזות (צפון, חיפה, מרכז, יהודה ושומרון, ירושלים ודרום) ולמעשה הן אחראיות למרבית התוכניות הגדולות שמאושרות בישראל, בהיקפים של עשרות אלפי יחידות דיור בשנה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, לאור הלחץ העצום שנוצר עליהן לקיצור הליכי הבירוקרטיה ולקידום היקף גדול יותר של תוכניות, הוחלט על העברת חלק מסמכויותיהן לוועדות המקומיות וכן על העברת תוכניות למסלול מהיר במסגרת הותמ"ל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x