$
בארץ

ההסכמה עם כחלון: ההיצע בדיור הציבורי יגדל ב־700 דירות מדי שנה

גם בש"ס טוענים שהשיגו מספר דומה של דירות בדיור הציבורי ושזהו בעצם הישג שלהם; כחלון צפוי למנות באופן אישי את ראשי ועדות התכנון המחוזיות והמרחביות

אורי תובל 07:0803.05.15

ההסכם הקואליציוני שחתמה כולנו עם הליכוד ביום רביעי עדיין לא נחשף, אך ל”כלכליסט” נודע כי הוא כולל הסכמה על הגדלת היצע הדירות בדיור הציבורי בכ־700 דירות בשנה. לדברי גורמים בכולנו, הצעד הוא יישום של המלצה של דו"ח הוועדה למלחמה בעוני שבראשה העמד אלי אלאלוף - כיום ח"כ במפלגה. מנגד, בש"ס טוענים גם כן שהשיגו 700 דירות בשנה לדיור הציבורי ושזהו בעצם הישג שלהם.

 

 

 

צעד נוסף שעליו סוכם הוא הטלת מס רכישה על דירה שנייה ומעלה להשקעה, החל מהשקל הראשון. כיום המס מגיע עד ל־10%, ובכולנו מתחייבים להעלאה משמעותית שתשפיע על השוק, אולם מכחישים שגובה המס המיועד הוא 20%‑25%. שר האוצר המיועד ויו"ר כולנו, משה כחלון, אמר אתמול (שבת) בראיון לערוץ 2 כי שיעור של 20% הוא גבוה מדי.

 

 

משה כחלון משה כחלון צילום: אמיל סלמן

 

בסביבת יו”ר המפלגה משה כחלון מציינים כי מטרת המס אינה להגדיל את הכנסות המדינה ממסים, אלא לצנן את הביקושים בשוק הדיור עד שתהליכי העומק שהוא מתכנן במבנה מערכת התכנון והשיווק ישפיעו על הרחבת היצע הדירות.

 

עיקר תשומת הלב של כולנו היא בסיוע למשפרי דיור ולמחוסרי דיור, אולם במפלגה תומכים גם בחוק השכירות ההוגנת שאותו יזמה בכנסת הקודמת סתיו שפיר מהעבודה, ושיצא כתזכיר לחוק ממשלתי מצד משרדי האוצר והמשפטים. שפיר כבר הגישה את החוק מחדש ובכולנו תומכים בכך. אחד מהסעיפים בהסכם קובע כי שר האוצר כחלון הוא שימנה באופן אישי את ראשי ועדות התכנון המחוזיות והמרחביות. בכולנו מסבירים כי מטרת הצעד להציב בכל חוליה בשרשרת אנשי ניהול המחויבים להאצת תהליכי התכנון והביצוע ולקרב ביורוקרטיה, ולא הצבת "אנשים מטעמם".

 

 

 

חלק מן התנאים של כחלון שאותם קיבל נתניהו באו על חשבון ש”ס. אריה דרעי נאלץ לוותר על משרד הפנים, אליו שאף לחזור, לאחר שמינהל התכנון הוצא ממנו והועבר לאוצר בדרישת כחלון. הדבר השהה את המו”מ עם המפלגה, אך בסוף השבוע נרשמה פריצת דרך כשדרעי הודיע שהוא מוותר על משרד הפנים ושראש הממשלה הסכים לדרישת ש”ס לפטור ממע”מ על מוצרי מזון בפיקוח. לא בטוח שבכך נפטרו הקשיים, שכן בכולנו מתנגדים לפטור ממע”מ ומעדיפים להחיל במקומו מס הכנסה שלילי המסייע לעובדים עניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x