שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

התקדמות בחוק שכירות הוגנת: ועדת השרים אישרה את ההצעה

הצעת החוק של הח"כים רועי פולקמן וסתיו שפיר עברה עוד שלב. היא כוללת הקמת מאגר נתונים פתוח לציבור של דמי השכירות לפי כתובת. במקום הגבלת שכר הדירה - ייבחנו הטבות מס לבעלי דירות שלא יעלו את השכ"ד

אמיתי גזית 13:0627.07.15
האם בקרוב נוכל לבדוק באינטרנט מה שכר הדירה שמשלמים שכנינו? הצעת חוק שכירות הוגנת, שמקדמים יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן וחברת הכנסת סתיו שפיר, אושרה היום (ב') על ידי ועדת שרים לחקיקה. החוק כולל הוראה על הקמת מאגר נתונים פתוח לעיון הציבור הכולל את סכום השכירות וכתובת, ללא זיהוי שם השוכר והמשכיר. אישור ועדת השרים סולל את הדרך לאישור החוק בקריאה טרומית בכנסת. ככל הנראה, ההצבעה תתקיים במושב הבא, שייפתח אחרי החגים.

 

על פי ההצעה, כל משכיר יחויב להעביר ל"רשם שכירויות" שיהיה כפוף למשרד המשפטים או משרד הבינוי, פרטי חוזה חדש תוך חודש מהחתימה עליו. פרטים אלה יהיו חשופים לציבור כמו גם פרטים היסטוריים מחוזים קודמים באותה דירה. כך מקווים כי ייווצר מנגנון פיקוח של השוק החופשי, השוכרים ידעו מה שכר הדירה המקובל באזור וכמה גבה בעל הבית משוכרים קודמים, ויוכלו להתמקח.

 

סתיו שפיר. מקדמת את הצעת החוק עם ח"כ רועי פולקמן סתיו שפיר. מקדמת את הצעת החוק עם ח"כ רועי פולקמן צילום: עומר מסינגר

 

בנוסף, בוחנים להעניק לבעלי דירות שלא העלו את שכר הדירה במשך שלוש שנים, הטבות במס שבח. על פרטי תמריצי המס הסכימו הצדדים לדון במושב הבא של הכנסת. מנגנונים אלה מהווים תחליף להצעתם המקורית של פולקמן ושפיר, שביקשו להגביל את היכולת להעלות שכר דירה עד לרף של שלושה אחוזים בשנה. שרת המשפטים איילת השקד והמועצה הלאומית לכלכלה התנגדו לכך מחשש לפגיעה בחופש הקניין. עובדה זו פגעה ביכולת של שפיר ופולקמן לקדם את החוק, שכן שקד היא יו"ר ועדת שרים לחקיקה. ללא אישור הגוף הזה קלושים הסיכויים להעביר חוק כלשהו.

 

משום כך, שפיר ופולקמן הסכימו לשינוי לפיו לא יהיה פיקוח על המחירים, אלא את אותם מנגנוני שקיפות והטבות זאת בנוסף לגרסה המקורית הכוללת גם הנחיות באשר לגודל הדירה, ומפרט מינימלי מחייב.

 

ח"כ רועי פולקמן מסר לכלכליסט: "כחלק מסיעת כולנו, אני מאמין בשוק חופשי ובתחרות, אבל כאשר יש כשלי שוק מחובתנו כמחוקקים להתערב ולפתור אותו. מחירי השכירות בישראל האמירו לשחקים בשנים האחרונות וקורת גג הולכת והופכת מזכות יסוד למותרות. הצעד הזה הינו צעד משלים לרפורמת הדיור שמוביל שר האוצר וההצעה גובשה בתמיכתו. אני מאמין כי בסופו של דבר האינטרס של השוכרים והמשכירים לשוק שכירות הוגן הוא אינטרס משותף".

 

רועי פולקמן. "כאשר יש כשלי שוק מחובתנו להתערב" רועי פולקמן. "כאשר יש כשלי שוק מחובתנו להתערב" צילום: מיקי אלון

 

שרת המשפטים, איילת שקד מסרה: "אני שמחה שהגענו להבנה וסיכום על כך שאין צורך בפיקוח על מחירי שכר דירה, וכי התערבות במחירי השכירות עלולה לגרום למצב ההפוך של העלאת מחירי הדירות. יחד נוביל הצעת חוק ממשלתית מאוזנת יותר ונכונה יותר, כזו שבוחנת תמריצים חיוביים ושקיפות".

 

דפני ליף, ממובילי ועד שוכרי הדירות של ישראל: "חשיבות החוק שאושר היום הינה מעבר לחוק עצמו. זו היא דוגמא שלחץ ציבורי יכול להשפיע על סדר היום של מדינת ישראל. הדרך עוד ארוכה, אבל יום כמו היום נותן לפעילי ועד שוכרי הדירות דלק להמשיך ולפעול."

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x