$
חדשות נדל"ן

כולנו תגיש הצעת חוק לשכירות הוגנת: שכר הדירה ייקבע לחמש שנים קדימה

לפי ההצעה שאותה יזם יו"ר הסיעה ח"כ רועי פולקמן, התנאים בחוזה השכירות ייקבעו לחמש שנים קדימה, כאשר מדי שנה ניתן יהיה להעלות את שכר הדירה ב-2%-3% בלבד

אורי תובל ועמרי מילמן 20:4419.05.15

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, מגבש הצעת חוק לשכירות הוגנת שתהיה מוכנה בימים הקרובים לקראת הנחה על שולחן הכנסת. הצעת החוק, עליה חתמו כל חברי כולנו ובגיבוי שר האוצר משה כחלון, קובעת כי התנאים בחוזה השכירות ייקבעו לחמש שנים קדימה, כאשר מדי שנה ניתן יהיה להעלות את שכר הדירה ב-2-3% בלבד.

 

לדברי פולקמן, "כבר בישיבת הסיעה הראשונה הצגתי את החוק לשכירות הוגנת. זו רוח הסיעה ובכוונתנו לקדמה במהירות". החוק מגובש עם משרדי האוצר והמשפטים במטרה להפוך בהמשך להצעת חוק ממשלתית. לדברי פולקמן, הוא מתואם עם ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני, שהגישה גם היא הצעת חוק משלה עם תחילת מושב הכנסת.

 

שפיר היתה הראשונה שקידמה את הצעת החוק לשכירות הוגנת כבר בכנסת הקודמת. בשלב מסוים משרדי האוצר והמשפטים בראשות יאיר לפיד וציפי לבני הודיעו שהם מאמצים אותה ובנובמבר פרסמו תזכיר לחוק ממשלתי מטעמם. פיזור הכנסת כעבור חודש עצר את קידומה של ההצעה. גם יש עתיד חזרה והגישה לאחרונה את החוק כהצעת חוק פרטית. לפי אותן הצעות, המגבלות על העלאת שכר הדירה היו למשך שלוש שנים בלבד.

 

יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן צילום: מיקי אלון

 

"מטרת החוק שנגיש היא בעיקר לשמור על יציבות בשוק, ולמנוע קפריזות מצד משכירים", הסביר פולקמן ל"כלכליסט". "נקדם את החוק במהירות כדי לאפשר יציבות בשוק השוכרים, תוך שמירה על הגמישות והאינטרסים של המשכירים".

 

בדומה לחוקים שהוצעו בעבר, גם החוק של פולקמן קובע מהי דירה ראויה, ומוסיף מה מותר למשכיר הדירה לדרוש מהשוכר כערבות. כעת נשקלות שתי אפשרויות כיצד לאכוף את ההגבלות. גישה אחת תנסה לתמרץ את המשכירים: מי שיעמוד בחוזה לאורך חמש השנים, ימשיך לקבל את הפטור ממס הניתן למשכירי דירה עד סכום של 5,000 שקל. עם זאת, יש לציין כי גורמים בכולנו אמרו בעבר שממילא אין כוונה לבטל את הפטור הזה.

 

אפשרות אחרת היא לאכוף את החוק בהרתעה: מי שלא יעמוד בתנאים שהוגדרו, עלול לעמוד מול תביעה לפיצוי מהיר בבית משפט לתביעות קטנות.

 

הרשויות יצטרכו לעקוב

 

על פי החוק, את תנאי השכירות אי אפשר יהיה לשנות למשך חמש שנים, גם אם השוכרים מתחלפים בתקופה זו. לצורך כך, יצטרכו הרשויות המקומיות, ובמיוחד הגדולות שבהן יש ציבור שוכרים גדול, לנהל מאגרי מידע של הדירות להשכרה ולעקוב אחר גובה שכר הדירה.

 

שר האוצר משה כחלון בוחן עתה את האפשרויות השונות לפיקוח על מחירי השכירות, במטרה להוסיף את ההגנה על השוכרים לסל הפעולות לריסון עליות המחירים בשוק הנדל"ן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x