$
חדשות נדל"ן

איגוד לשכות המסחר עתר נגד עיריית ת"א: העלאת תעריפי הארנונה על שטחי חניה - בלתי חוקית

העתירה מגיעה לאחר שהעירייה עידכנה את תעריף הארנונה ל־64.83 שקל למ"ר בכל אזורי החניה, בניגוד למצב עד כה בו שילמו בעלי שטחים אלו לפי תעריפים בהתאם לאזורי החניה בעיר

יעל דראל 14:4715.04.15
כחודש וחצי לאחר התביעה הייצוגית שהוגשה נגד עיריית תל אביבי-יפו, גם איגוד לשכות המסחר עותר כנגד ההחלטה להעלות את תעריפי הארנונה לחניות "ללא תשלום" בעיר, בשיעור שבין 78%-52%.

לעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד שלומי לויה, היועץ המשפטי של איגוד לשכות המסחר ועו"ד דן כרמלי, המשנה למנכ"ל האיגוד ליום לבית המשפט לעניינים מנהליים, הצטרפו גם מספר חברות הפועלות בעיר – בהן קבוצת י. שטיר, קולנוע חדש בע"מ, רנבי השקעות בע"מ וחברת דנגוט מחשבים, בדרישה לבטל את ההחלטה ולהשיב את הכספים שנגבו עד כה במסגרתה.

 

חניה מסודרת בתל אביב חניה מסודרת בתל אביב צילום: יובל חן

 

בעתירה דורש איגוד לשכות המסחר כי בית המשפט יוציא צו על תנאי לעיריית תל-אביב-יפו שיורה על ביטול המהלך.

 

במסגרת המהלך החדש שלחה העירייה הודעות לכ־2,800 מחזיקים בחניונים ללא תשלום בשטחים שאינם מיועדים למגורים – כלומר, כל שטחי החניונים של בתי המלון, העסקים, המשרדים, התעשייה והמלאכה שלא מופעלת בהם מערכת תשלום. העירייה הודיעה לנמענים כי ב־1 במרץ 2015 יעודכן תעריף הארנונה ל־64.83 שקל למ"ר בכל האזורים.

 

עד היום שילמו בעלי שטחים אלו לפי תעריפים בהתאם לאזורי החניה בעיר, ללא סיווג. אך כעת הוחלט בעירייה לאחדם תחת קטגוריה אחת של שטחי משרדים, מסחר ותעסוקה ולגבות בכולם תעריף אחיד, על פי התעריף המינימלי שמאפשר החוק לשטחים מסוג זה.

 

משמעות ההודעה פשוטה: במקום תעריף הארנונה של אזור 1 בעיר שעמד על כ־43 שקל למ"ר, ותעריף הארנונה שהונהג באזורים 2 ו־3 בסכום של 36.68 שקל למ"ר - ישלמו כולם מעתה 64.83 שקל למ"ר.

 

בעתירה הנוכחית נכתב בין השאר כי השינוי בתעריף והצמדתו לתעריף שהונהג עד כה למשרדים, שירותים ומסחר בוצע לאחר ששרי הפנים והאוצר דחו את בקשת העירייה להעלאה, וכי מדובר בשינוי חד צדדי פסול ובלתי חוקי מצידה. "מדובר בזלזול בוטה בשלטון החוק, ועוד על ידי רשות מקומית שאמורה להוות סמל ודוגמא להתנהלות שלטונית תקינה", נכתב.

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "העירייה תלמד את העתירה ותגיב בבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x