$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

מה עוצר את המגדלים של רובינשטיין בחסן ערפה

בניית המגדלים בסיטי החדש של תל אביב כבר היתה אמורה להסתיים, אבל כלל לא החלה בגלל בעלת מגרש שמסרבת להתפנות ובדיקות גזים רעילים שלא בוצעו

יעל דראל 08:3923.03.15

חברת בנייני רובינשטיין בשליטת היזם גיל רובינשטיין רכשה קרקע במתחם חסן ערפה בתל אביב כבר ב־2011, אך ארבע שנים לאחר מכן נראה כי בניגוד לתחזיות היזם, הבנייה עדיין לא קרובה למימוש. המשרד להגנת הסביבה דורש לבדוק את כמות הגזים הרעילים במקום, ובעלת מגרש במתחם עתרה נגד הבנייה בטענה שאינה חוקית.

גיל רובינשטיין גיל רובינשטיין צילום: מורג ביטן

 

מתחם חסן ערפה - או בשמו המעודכן: הסיטי החדש של תל אביב - מתפרס על פני כ־80 דונם בין הרחובות יצחק שדה, מנחם בגין והמסגר, וצפוי לכלול על פי התוכנית שאושרה 14 מגדלים ובהם שטחי עסקים, מסחר, מלונאות ומגורים. השטח שבין המגדלים ישמש על פי התוכנית כפארק ציבורי. הקרקע שרכש רובינשטיין, בשטח של 8.5 דונם, גובלת ברחוב יצחק שדה וסמוכה לצומת מעריב. על פי התב"ע ניתן להקים עליה שני מגדלים בני 23 קומות כל אחד, בשטח כולל של 48.5 אלף מ"ר של שטחי מסחר ומשרדים.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אחד התנאים למימוש היתר הבנייה הוא דרישת המשרד להגנת הסביבה, לבצע סקרי קרקע בשטח במטרה לבדוק ריכוזי גזים חריגים. במשרד להגנת הסביבה מסרו כי "על פי תנאי ההיתר שבידי היזם, לא ניתן לבצע באתר כל פעולה לצורכי הבנייה עד להשלמת דרישות המשרד והסרת החשש לפגיעה בבריאות הדיירים בעתיד". במשרד הבהירו כי עדיין לא בוצעו בדיקות לאיתור זיהומי קרקע ובדיקות גז לבחינת הצורך במיגון המבנים העתידיים - בוצע רק סקר מקדים, שעל פי תוצאותיו לא ניתן לדעת אם קיים במקום זיהום. "השלב הבא יהיה לתכנן ולבצע דיגומי קרקע כדי לבדוק אם השונות בתוצאות הגז בסקר מעידה על זיהום קרקע הדורש טיפול", הסבירו במשרד. "כמו כן צריך לבצע, במקביל או לאחר דיגום הקרקע, סקר גז קרקע אקטיבי כדי לקבוע את הצורך במיגון המבנים העתידיים".

 

היתר הבנייה של רובינשטיין נתקל גם בהתנגדות משפטית: עתירה שהגישה בעלת מגרש במתחם נגד הוועדה המקומית בעיר ונגד החברה, מבקשת לעצור את היתר הבנייה בטענה שהוא כלל אינו חוקי. היא טוענת כי הן בתב"ע עצמה והן בהחלטת ועדת ערר שניתנה בעבר נקבע כי על החברה לפנות את כל המחזיקים בקרקע בטרם קבלת ההיתר, תנאי שלפי העתירה לא קוים.

 

הדמיה של מתחם חסן ערפה הדמיה של מתחם חסן ערפה

 

העותרת, דבורה אבינרי, מחזיקה כבר כ־40 שנה במגרש במתחם המשתרע על פני כ־3 דונם, שם פועל כיום חניון בשטח של כדונם אחד, ולצדו שטח פתוח של כ־2 דונם שבו שימושי תעשייה ומסחר. בעתירה, שהוגשה בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד ליאורה אפרתי, טוענת אבינרי כי אף שבתב"ע, וגם בהחלטה שנתנה ב־2013 ועדת הערר המחוזית, נקבע כי על היזם לפנות בפועל את המגרשים בטרם יקבל היתר - הרי שרובינשטיין קיבל את היתר הבנייה מבלי שדאג לפינויים.

 

בהחלטת הוועדה, שנתן יו"ר הוועדה הקודם מיכה גדרון, נכתב כי "הוועדה המקומית תמציא הודעה על כוונתה להוציא היתר בנייה, לאחר שהשתכנעה כי בוצעו הפינויים בפועל מהחלקות".

 

גיל רובינשטיין מסר בתגובה לעתירה כי "לפנייה אין כל בסיס. כל העבודות במתחם מתבצעות כחוק ובהתאם להיתר הבנייה". הוא סירב להגיב לסוגיית דרישות המשרד להגנת הסביבה.

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה לעתירה כי "בניגוד לנטען בעתירה, העירייה פעלה על פי החלטת ועדת הערר וההיתר לחפירה ודיפון ניתן כדין, לאחר שנשלח בדואר רשום מכתב בדבר הוצאת היתר הבנייה לכתובות שקבעה הוועדה. הדיירת נמצאת כעת בהליכים משפטיים מול בעלי הקרקע המנהלים נגדה הליכי פינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x