$
דוח המבקר - משבר הדיור

דו"ח המבקר

נתניהו על דו"ח המבקר: האתגר הגדול ביותר לחיינו כעת - התחמשות איראן

יש עתיד: "משבר הדיור הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד"; הרצוג: “הדו"ח מוכיח שביבי נכשל. אקים ממשלה שתילחם על הדיור"; מפלגת הבית היהודי ששר השיכון אורי אריאל נמנה על שורותיה אומר כי דו"ח המבקר מוכיח ש"אריאל זיהה נכון את הכשלים עם כניסתו לתפקיד וידע לפעול לתיקון נזקים של שנים"

רוני זינגר ואורי תובל 17:5925.02.15

בנימין נתניהו הגיב לדו"ח המבקר בטוויטר. "קיבלנו את דו"ח המבקר לענייני מחירי הדיור. זה דו"ח חשוב ואנחנו מתייחסים אליו בכל הרצינות מפני שהנושא רציני. יש בו מסקנות מתבקשות - והן ייושמו. הדו"ח מציין שעשינו הרבה, אבל אני אומר בצדק שיש הרבה דברים שיש לעשות. אני מתכוון לעשות את זה בממשלה הבאה עם שותפינו הטבעיים

 

"כשאנחנו מדברים על מחירי הדיור, על יוקר המחייה, אני לרגע לא שוכח את החיים עצמם. האתגר הגדול ביותר לחיינו כעת הוא התחמשות איראן בנשק גרעיני".

 

צילום מסך מתוך הטוויטר צילום מסך מתוך הטוויטר צילום: מתוך טוויטר

 

"עכשיו זו כבר לא טענה של מפלגה אחת נגד מפלגה אחרת, זה דו"ח רשמי של מבקר המדינה שנותן גיבוי לכל הטענות שלנו - משבר הדיור בישראל הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד", כך הגיבו במפלגת יש עתיד לדו"ח המבקר על משבר הדיור.

 

"לא חיכינו לדו"ח המבקר כדי להתמודד עם הבעיות והכשלים שנוצרו במשך שנים של התעלמות ממשבר הדיור", נמסר מיש עתיד. "הקמנו את קבינט הדיור, שגרם לכל משרדי הממשלה הרלבנטיים וגופי התכנון והשיווק לעבוד יחד. גיבשנו תוכנית לאומית לפתרון משבר הדיור שכללה 62,000 דירות שכבר יצאו לדרך בשכונות חדשות במסגרת הסכמי הגג, השקעת 4.5 מיליארד שקלים על מנת לשחרר 50,000 דירות בפרויקטים שנתקעו, פינוי מחנות צה"ל שיאפשרו לבנות 60,000 דירות, בניית 150,000 דירות להשכרה לטווח ארוך וצעדים נוספים. את התכניות האלה נתניהו קטע כשהחליט לפרק את הממשלה וללכת לבחירות.

 

"את התוכניות האלה אנחנו נמשיך ליישם רגע אחרי הבחירות. זו לא מלחמה על דיור, זו מלחמה על דור שלם של צעירים בישראל שנלחמים כדי לקנות דירה.

 

"יש עתיד מברכת על דוח מבקר המדינה שהתפרסם היום. מדובר בדוח חשוב החוקר שנים של כישלון והזנחה של נתניהו בטיפול בבעיות הדיור בישראל וראוי שהציבור יידע מי אחראי למשבר הדיור הלאומי. במשך שנים הממשלות בישראל הביטו מהצד על משבר הדיור המתעצם ולא עשו דבר כדי לפתור את המשבר, שהפך לאיום אסטרטגי על דור שלם של צעירים שכבר מאבדים את האמונה שיום אחד תהיה להם דירה.כל מה שאמרנו כל השנה האחרונה נמצא בדו"ח הזה, שחור על גבי לבן", נמסר מיש עתיד.

 

הליכוד

 

"ממשלות הליכוד בראשות נתניהו עשו הרבה בתחום הדיור, זה מצויין בדוח, אבל יש עוד הרבה מאוד מה לעשות. הגדלנו את כמות התחלות הבנייה מ-32 אלף ל-47 אלף בשנה. אנו מפנים את מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב - ובמחנות צה״ל שיתפנו נבנה 100 אלף דירות חדשות. הגדלנו דרמטית את שיווק הקרקעות לדיור, והשנה נגיע ל 60,000 יחידות דיור. ביטלנו את ההחלטה המונעת בנייה חדשה במרכז הארץ, וכבר השנה נגיע לתכנון של 80 אלף יחידות דיור. וכמובן הובלנו את מהפכת הכבישים והרכבות, שמחברת את הנגב והגליל למרכז הארץ, ומאפשרת לגור בקריית גת ולעבוד בתל אביב. 

 

"בקדנציה הבאה נפעל יחד עם שותפינו הטבעיים, שמחויבים כמונו לפתור את משבר הדיור, וניישם את מסקנות הדוח. רק ממשלת ליכוד חזקה בראשות נתניהו, תפתור את משבר הדיור, בדיוק כפי שעשינו בשורה ארוכה של רפורמות ושינויים מבניים עמוקים, שהפכו את המשק הישראלי לחזק ותחרותי".

 

בשיחה עם "כלכליסט" הפנה שר התחבורה ישראל כץ אצבע מאשימה לכיוונו של אהוד אולמרט: "הדו"ח קובע שממשלת אולמרט לא איבחנה את המשבר במועד, וקובע שהיתה זו ממשלת נתניהו שזיהתה את המשבר, ואף קיבלה החלטות שלא פתרו את העניין. הליכוד לא פטור מאחריות, אבל הכישלון האמיתי לפתרון המשבר הוא התפקוד של יאיר לפיד וחבל מאוד שהמבקר לא המשיך ובדק את זה".

 

המחנה הציוני

 

יו"ר המחנה הציוני ומועמד המפלגה לראשות הממשלה, יצחק הרצוג, אמר על דו"ח המבקר כי הוא "מודה למבקר על דו"ח אמיץ שמוכיח את מה שיודע כל מי שרוצה בית בישראל: ביבי נכשל. הוא לא עשה כלום בדיור וכלום למען המשפחות הצעירות שנמאס להן לשמוע תירוצים וזריקת אחריות וריבים בין שר האוצר לראש הממשלה. דיור הוא אחריות של ראש הממשלה ולכן אוביל את המלחמה על פתרון המשבר וכל השרים בממשלה שאקים יהיו חיילים בה".

 

 

 

ח"כ שלי יחימוביץ הוסיפה כי "שתי הבטחות הדגל של נתניהו בבחירות האחרונות, הכלכלית והביטחונית – הוזלת מחירי הדיור ומאבק בגרעין האיראני – הן גם שני הכישלונות הנוראיים ביותר שלו. מהדו"ח עולה תמונה מבהילה של חידלון מנהיגותי וביצועי של נתניהו. בלגן, כסת"ח, תוכניות דמיוניות, הפקרות, ואפס עשייה. המחשבה שכך מתנהלת גם המערכה מול איראן צריכה להדיר שינה מעינינו". לדברי יחימוביץ', כי נתניהו "היה האחרון לזהות שיש משבר", והרבה במסיבות עיתונאים ובהכרזות על רפורמות שלא בוצעו מעולם". ח"כ אראל מרגלית הוסיף: "נתניהו מאשים את הש.ג, אבל הבעיה היא שהוא זה שמינה את הש.ג הזה לשר האוצר ולראש קבינט הדיור".

 

הבית היהודי

 

"דו"ח המבקר מוכיח ששר הבינוי אורי אריאל זיהה נכון את הכשלים עם כניסתו לתפקיד וידע לפעול לתיקון נזקים של שנים", נמסר ממפלגת הבית היהודי. "מדיניותו של השר אריאל שהביא לשיא שיווקים מאז קום המדינה של מעל 50,000 דירות, יזם והפעיל את תכנית מחיר מטרה, חתם על הסכמי גג עם הרשויות המקומיות, שילש את המלאי התכנוני וקידם את תכנית נתיב לדירה היא הפיתרון היחיד לבעיית הדיור".

  

שר הבינוי אורי אריאל שר הבינוי אורי אריאל צילום: אריאל שרוסטר

 

לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט

 

"על פי נתונים רשמיים של הלמ"ס, בארבע השנים שבהן כיהן אולמרט כשר אוצר ואחר כך כראש ממשלה הייתה ירידה ריאלית כוללת של כ-2% במחירי הדירות. העלייה הדרמטית וההרסנית במחירי הדיור הייתה בתקופת ממשלות ביבי. אך אצל ביבי, כמו ביבי, המנדט הבריטי אשם, בן גוריון אשם, כולם אשמים חוץ ממי שמכהן כראש ממשלה כבר 6 שנים!!! במקום לברוח מאחריות, ולהמציא תירוצים מבישים, הגיע הזמן, אחרי 6 שנים בתפקיד, שביבי יסתכל לציבור בישראל בעיניים ויודה שניכשל".

 

ח"כ אלי ישי, לשעבר שר הפנים

 

ישי, שכיהן כשר הפנים בממשלת נתניהו הראשונה, מאוזכר גם הוא בדוח המבקר כמי שגם לקח חלק בגרירת הרגליים ובאי העשייה של הממשלה. עם זאת מזכיר המבקר גם את מה שכן עשה ישי ובשיחה עם "כלכליסט" אמר ישי כי לתחושתו דווקא עשה הרבה מאוד כשר פנים לקידום הבנייה "הקמתי את ועדת ברנע שבדקה את הליכי התכנון ובעקבותיה חוקקתי חוק שהגדיל את הליכי הבנייה במאות אחוזים אבל לצערי רק במנהל ולא על קרקע פרטית. בתפקידי כשר הפנים ראיתי שהבעיה העיקרית בתחום הליכי התכנון היא כוח אדם. ההליכים מתמשכים רק בגלל זה ולכן האוצר חייב לשחרר עוד כסף עבור תקנים , בזאת יפתרו הרבה מאוד מהבעיות". ישי האשים את הממשלה האחרונה "שהיתה עסוקה במריבות בין שר האוצר לפיד לראש הממשלה ולאחרים ועכשיו אנחנו רואים את התוצאות".

 

זהבה גלאון, יו"ר מרץ

 

"דו"ח המבקר הוא כתב אישום חסר תקדים נגד נתניהו וכל מי שהיה שותף לממשלות האחרונות בהובלתו. הדו"ח, המצביע על כשלון של שתי ממשלות נתניהו בהליכי התכנון והשיווק, מציג נתונים בלתי נתפסים על נסיקת מחירי הדיור ומוכיח שהם נבעו מהזנחה פושעת ומתת-תפקוד מחפיר של הממשלה והעומד בראשה. היום ברור יותר מתמיד – אסור שנרשה לאיש הזה להמשיך להחריב לנו את המדינה, הוא חייב ללכת הביתה. והדרך היחידה להראות לו את הדלת היא להצביע רק למי שמתחייב לא לתת יד לממשלה נוספת בראשותו".

 

ח"כ דב חנין, חד"ש

 

"משבר הדיור החריף הוא תוצאת מדיניות של ממשלות שלא היו מעוניינות באמת להוריד את המחירים. במקום פתרונות אמיתיים של דיור ציבורי וחברתי בבנייה תקציבית שגם היו תורמים להורדת מחירי הדירות וצינון השוק, ממשלות הימין לא בנו דיור בהישג יד והמשיכו לחסל את הדיור הציבורי. ככך נראות ממשלות שאיכפת להן רק מבעלי ההון ולא מהאזרחים. המקום היחיד בו כן נבנו דירות זולות הוא בהתנחלויות, לשם הוזרמו מילארדים. אבל לא כדי להתמודד עם מצוקת הדיור אלא כדי לסכל כל פתרון מדיני. כשמדובר בציבור הערבי מצוקת הדיור חריפה עוד יותר. אבל במקום להציע פתרונות ולשחרר חסמים, ממשלת ישראל מציעה לאזרחים הערבים רק עוד הריסות ופינויים".

 

תגובת המשרדים והרשויות השונים

 

משרד הבינוי

 

"דוח מבקר המדינה שפורסם היום היה נכון לתחילת 2013. הנקודות והנושאים שמעלה המבקר טופלו ותוקנו מאז כמעט כולן, ולכן הדוח אינו רלבנטי להיום. שר הבינוי אורי אריאל פנה למבקר המדינה לעשות דוח השלמה ומעקב אחר התיקונים לשנים 2013-14".

 

משרד הפנים

 

"מינהל התכנון פועל במשותף ובתיאום עם משרדי הממשלה הרלבנטיים לקיצור הליכים ולקידום מהיר של תכניות גדולות, באמצעות שיתוף פעולה, מעקב קבוע ופתרון חסמי תכנון. כל התכניות ביוזמת המדינה, שמאושרות במוסדות התכנון, מטופלות לצורך הגדלת הזמינות שלהן, על ידי צוות משותף למשרדי האוצר, הפנים, רשות מקרקעי ישראל משרד הבינוי, התחבורה התשתיות ועוד. זה למעשה חמ"ל הדיור שהוקם ופועל להגדלת ההיצע".

 

רשות המסים

 

"כפי שהשיבה למבקר, הרשות פעלה ופועלת לשיפור איכות הנתונים למרות מגבלות כוח אדם ומשאבים. בקובץ העסקאות המדובר מבוצעים מעת לעת שינויים ועדכונים דוגמת הוספת התראות על דיווחים חריגים, בדיקות לוגיות, וכדומה, זאת על מנת לשפר את איכות הדיווח ושלמותו. שיפור משמעותי באיכות הנתונים יתבצע עם כניסתו הצפויה בתקופה הקרובה של הדיווח המקוון על עסקאות רכישת ומכירת דירת מגורים. בדיווח זה הצדדים לעסקה מדווחים לרשות המסים על כל הפרמטרים לעסקה לרבות נתוני הדירות (גודל, מס' חדרים וכו') באופן מקוון, כך שנתוני המאגר יהיו מדויקים יותר".

 

רשות מקרקעי ישראל

 

"עיקר דו"ח מבקר המדינה עוסק בתקופה שעד דצמבר 2013. מבקר המדינה עצמו קובע בדוח שמאז 2012 עומדת הרשות ביעדי השיווק והתכנון שהוצבו לה. לליקויים שפורסמו בדו"ח והם בתחום אחריות רשות מקרקעי ישראל גובשו פתרונות וניתן מענה. רשות מקרקעי ישראל נוקטת בפעולות ואמצעים להתמודדות עם הגדלת ההיצע ופרסום שיווקים. תוצאות צעדים אלה בולטות וברורות ובין היתר כוללות שיווק 50 אלף יחידות דיור בשנת 2014, מספר שיא של שיווקים שנתיים, מאז הקמת מנהל מקרקעי ישראל. הרשות יזמה קידום הסכמי גג עם רשויות מקומיות המניבים עשרות אלפי דירות באזורי הביקוש, קידום פינוי מחנות צה"ל ממרכזי הערים לטובת בניית שכונות חדשות בהיקפים של עשרות אלפי יחידות דיור, פינוי שדה דב ועוד. מעבר לתוספת יחידות הדיור האחרונות השפעת צעדים אלה על השוק תהיה מכרעת בשנים הקרובות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x