$
נדל"ן עולמי

הקבלנים מתים מפחד: למה אין במגדלים במנהטן קומה 13?

עברתם את יום שישי ה-13 בלי אסונות מיוחדים? על פי בדיקה של פירמת הנדל"ן CityRealty, האמונה הטפלה הנוגעת למספר רק מתחזקת בקרב קבלני ניו-יורק

שירות כלכליסט 22:5215.02.15

יום שישי האחרון היה ה-13 בחודש, שלפי האמונה הטפלה הרווחת הוא יום המאופיין בחוסר מזל, בעיקר בגלל השילוב עם המספר הרה האסון: 13.

 

בעוד שנראה כי מרבית האנשים המשיכו בחייהם ביום שישי מבלי להקדיש יותר מדי תשומת לב לאפשרות שימותו באכזריות, מתברר כי הפחד מהמספר 13 עדיין קיים בעיקר בקרב הקבלנים בניו-יורק, שממשיכים לבנות גורדי שחקים שבהם מספרי הקומות קופצים מ-12 ישירות ל-14.

 

מעלית ללא כפתור לקומה ה-13. הפחד ממזל רע הכי מהותי דווקא בקרב רוכשי דירות יקרות מעלית ללא כפתור לקומה ה-13. הפחד ממזל רע הכי מהותי דווקא בקרב רוכשי דירות יקרות

 

לפי הערכות של גבי וורשאואר, מנהלת המחקר בחברת המידע ורישום הנדל"ן CityRealty, פחות מ-10% ממגדלי הדירות במנהטן המתנוססים לגובה של יותר מ-13 קומות, כוללים קומה מספר 13. ההערכה שלה מבוססת על בדיקה של 650 בניינים שהגישו מסמכי רישום בניו יורק מאז 2003, כולל מגדלי יוקרה הנמצאים בשלבי בנייה.

 

למעשה, נראה שעם השנים האמונה הטפלה רק מתחזקת בקרב הקבלנים, ולא פוחתת. לטענתה של וורשאואר, ישנה סבירות פחותה שבניינים חדשים יכללו קומה מספר 13 לעומת המבנים הישנים.

 

יתרה מכך, נראה שהפחד ממזל רע הוא מהותי יותר בקרב רוכשי הדירות היוקרתיות יותר של מנהטן, זאת בניגוד להערכה שאדם שמוציא 10 מיליון דולר עבור דירה גבוהה הוא בוודאי רציונאליסט מובהק. 

 

עם זאת, וושאואר מבהירה כי הנתונים שבידיה מגוונים מדי כדי להסיק מהם מסקנות גורפות. "אי אפשר למצוא יותר מדי היגיון מאמונה טפלה חסרת היגיון", היא מסבירה.

 

הסרת הקומה ה-13 גורמת לבניין גם להישמע גבוה יותר

 

עדיין, קשה שלא לתהות מדוע אנשים שלווים סכומים עצומים של כסף כדי להקים מגדלים שמתגרים בכוח המשיכה ובזרמי הרוח, מפחדים כל כך למספר את הקומה ה-13?

 

"אנשי השיווק רוצים לפנות לקהל הרחב ביותר", מנסה למצוא תשובה ג'קלין אורגו, נשיאת מרקטינג דירקטורס, סוכנות ייעוץ נדל"ן בניו יורק. לדבריה, אף שלמרבית האנשים לא אכפת לגור בקומה ה-13 או לשבת בשורה ה-13 במטוס, עדיין היזמים מעדיפים לא לצמצם את השוק הפוטנציאלי.

 

תיאוריה נוספת גורסת כי מחיקת מספר קומה גורמת לבניין להישמע גבוה יותר, ודירות בקומות הגבוהות יותר (שהופכות גבוהות בקומה בלי קומה 13), נוטות להימכר במחיר גבוה יותר. "מנקודת מבט שיווקית, יש לזה משמעות רבה", אומר ג'ונתן מילר, מנכ"ל חברת השמאות מילר סמואל.

 

פטריק קוואן (33), אמריקאי ממוצא סיני המתגורר בבניין דירות חדש בניו יורק, מודה שהוא משועשע מכך שבבניין המודרני, שבו הדיירים יכולים להזמין שירותים באמצעות אפליקציה בטלפון, אין קומה 13. עם זאת, הוא עצמו לא הסכים לגור בקומה 4 או 14, מכיוון שהמספרים האלה נחשבים כמזל רע בתרבות הסינית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x