$
חדשות נדל

ניצחון לירוקים: לא יוקם כפר נופש בחוף נחשולים

ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את התוכנית להקמת כפר נופש ברצועת חוף טבעי וייחודי בסמוך לחוף הבונים. את הערר הגישו רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי ומשרד התיירות

יעל דראל 13:0405.01.15

לאחר מאבק ממושך, רשמו המשרד להגנת הסביבה וארגוני הסביבה ניצחון במאבק נגד כפר הנופש בנחשולים: ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לבטל סופית את התוכנית לבניית הכפר, ובכך דחתה את הערר שהוגש על ידי רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי ומשרד התיירות, שדרשו להקים את כפר הנופש, ארבע שנים לאחר שהוועדה המחוזית במחוז חיפה דחתה את התוכנית.

 

 

עפ"י התוכנית, כפר הנופש אמור היה להיבנות ברצועת החוף הנמצאת בסמוך לחוף הבונים. לתוכנית הוגשו התנגדויות מצד המשרד להגנת הסביבה ומצד ארגוני הסביבה, מחשש כי מדובר בחוף טבעי ייחודי, שבו ערכי טבע ומערכת אקולוגית רגישה – שתיפגע כתוצאה מהפרויקט התיירותי.

 

חוף נחשולים חוף נחשולים צילום: אלעד גרשגורן

 

על פי התוכנית, אותה הגישו רשות מקרקעי ישראל, אמור היה כפר הנופש העתידי לכלול כ-500 חדרים על שטח של קרוב ל-100 דונם. מיקומה של התוכנית היה מצפון לקיבוץ נחשולים, בשטח ששימש עד עתה לבריכות דגים, ונמצא ממזרח לגן לאומי תל דור.

 

בהחלטתה קבעה הוועדה: "אנו תקווה כי שטח התוכנית יפותח לתועלת הציבור הרחב, כחלק מהסביבה המיידית של חוף הים והגן הלאומי, תוך שחזור הבריכה הקדומה שהייתה בו. כך, יתאפשר לציבור ליהנות מנוף פתוח ומאתר תיירות המשלב את כל אלה. בארץ צפופה כשלנו, יש בכך משום ברכה רבה".

 

מהחברה להגנת הטבע, שהגישה לוועדה התנגדות לערר, נמסר: "מדובר בהחלטה ציבורית אמיצה ואנחנו מברכים עליה. זה שטח פתוח לציבור, המהווה כיום אבן שואבת לציבור הרחב, למטיילים, צפרים ורוכבי אופניים, וכן לעופות מים ולשפע של עופות נודדים, יציבים ומזדמנים נדירים". 

 

סגן השר ח"כ אופיר אקוניס, הממונה על המשרד להגנת הסביבה אמר בתגובה להחלטת הוועדה: "זה ניצחון ברור של תושבי ישראל כולם שייהנו מחוף פתוח לכל אזרח ולא רק למי שישלם אלפי שקלים ללילה. הסרנו את האיום מעל אחד החופים היפים והמיוחדים ביותר. במדינה צפופה כמו שלנו שתלך ותהיה צפופה יותר, עלינו לעשות הכל כדי שיישארו כמה שיותר חופים פתוחים לציבור".

 

אסתי סגל, נציגת מאבק התושבים באזור מסרה בתגובה: "מאבק נחשולים הובל על ידי אזרחים מכל הארץ, בשיתוף עמותת 'כחול וירוק', 'התעוררות' ו'מגמה ירוקה'. הניצחון שהגענו אליו היום, מצטרף לניצחון במאבק על חוף פלמחים והוא מוכיח את היכולת של האזרחים להאבק ולשמור על זכויותיהם ונכסיהם הציבוריים. אנו מודים לשר להגנת הסביבה לשעבר גלעד ארדן, שתמך במאבקנו, וגם למבקר המדינה לשעבר לינדנשטראוס, שכתב דו"ח חריף ביותר על הבנייה בחופים בכלל, בחופי הכרמל בפרט, ושם דגש גדול על תוכניות הבנייה בחוף נחשולים".

 

ראש תחום תכנון ב'אדם טבע ודין', יעל דורי, ציינה כי ההחלטה מתיישבת עם המגמה של מוסדות התכנון מהעת האחרונה, שבאה לידי ביטוי גם בהחלטת הוועדה המחוזית מרכז לבטל את כפר הנופש בפלמחים, לשים את הדגש על איכסון מלונאי עירוני, כך שהתיירים ילונו בערים ומשם יצאו אל האטרקציות והשטחים הפתוחים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x