$
חדשות נדל"ן

יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה השנה ב- 12 מיליארד שקל

יתרת החוב לדיור של משקי הבית ממשיכה לעלות: בחודש אוקטובר היא גדלה בכמיליארד שקל נוספים ליתרה כוללת של 300 מיליארד שקל. זאת לאחר שבשנת 2013 גדלה יתרת המשכנתאות בסכום כולל של כ- 19 מיליארד שקל

אמנון אטד 14:4628.12.14

יתרת החוב לדיור של משקי הבית ממשיכה לעלות, ובחודש אוקטובר היא גדלה בכמיליארד שקל נוספים ליתרה כוללת של כ-300 מיליארד שקל. בכל עשרת החודשים הראשונים של השנה גדלה יתרת המשכנתאות של משקי הבית ב-12 מיליארד שקל (4.2%). זאת לאחר שבשנת 2013 גדלה יתרת המשכנתאות בסכום כולל של כ-19 מיליארד שקל, בהמשך לעלייה של כ-18 מיליארד שקל שנרשמה בשנת 2012 ולעלייה של כ-18 מיליארד שקל בשנת 2011.

היקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית בחודש נובמבר הסתכם בכ-4 מיליארד שקל, והיה נמוך מעט מממוצע הביצועים החודשי מתחילת השנה, שמסתכם בכ-4.2 מיליארד שקל. מנתונים שמפרסמת היום (א') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל, מתברר עוד כי יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, גדלה בחודש אוקטובר ב-3.1 מיליארד שקל (0.7%) והסתכמה בסוף החודש בכ-431 מיליארד שקל.

 

משכנתא (אילוסטרציה) משכנתא (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

עוד מתברר מנתוני בנק ישראל כי בחודש אוקטובר קטנה יתרת החוב של המגזר העסקי בכ-700 מיליון שקל (0.1%) והסתכמה בסוף החודש בכ- 817 מיליארד שקל. הירידה ביתרת החוב נבעה הפעם ברובה מפירעונות נטו של הלוואות בנקאיות בסכום של 7 מיליארד שקל, לאחר חודשיים של נטילת הלוואות נטו מהבנקים. ירידה זו בסך החוב קוזזה בחלקה על ידי פיחות של כ-2.4% שנרשם באוקטובר בשער השקל מול הדולר, וכן מעלייה של 0.3% במדד המחירים. השפעות אלו הגדילו את השווי של החובות הצמודים למדד וכן את השווי השקלי של החובות הצמודים ונקובים במטבע חוץ.

 

בחודש נובמבר הנפיק המגזר העסקי, ללא בנקים וחברות ביטוח, אגרות חוב קונצרניות בסכום נמוך יחסית של כ 900 מיליון שקל, כולן באמצעות אג"ח סחירות בבורסה. סכום זה נמוך משמעותית מממוצע ההנפקות בעשרת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ-2.7 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x