$
נדל"ן

הממשלה אישרה את תוכנית "מחיר מטרה": 20,500 דירות ישווקו עד סוף 2015

לפי הנוסח המתוקן של התוכנית תוגדל ההטבה למשפרי דיור על חשבון רוכשי דירה ראשונה, מה שמרחיב תיאורטית את טווח הזכאים ל־1.5 מיליון משקי בית נוספים. שר הבינוי: "בשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון"

יעל דראל ורוני זינגר 12:2921.12.14

הממשלה אישרה הבוקר (א') את תוכנית "מחיר מטרה" - תכנית הדיור שקידם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. נוסח ההחלטה המעודכן אושר עם שורת שינויים לעומת התוכנית המקורית.

 

על פי התוכנית, בוטלו המכסות למשפרי דיור והתקבלה הצעה משופרת שנותנת עדיפות למחוסרי דירה. הממשלה קבעה יעד גדול יותר מכפי שהיה בתחילה, של 20,500 ילחידות דיור במכרזים שישווקו עד סוף 2015. התוכנית צפויה לצאת לדרך בימים הקרובים. זאת, לאחר שהבוקר נודע כי תוכנית אחרת שקודמה במקביל, "דירה להשכיר" נעצרה ברגע האחרון הבוקר בוועדת הכספים בהוראת ראש הממשלה.

 

השינוי המרכזי הוא הגדלת ההטבה למשפרי דיור על חשבון רוכשי דירה ראשונה. כך, בניגוד לסיכומים המקוריים, לא יוקצו 70% מהדירות לרוכשי דירה ראשונה, אלא תינתן להם עדיפות בלבד, ביחס של 3 ל־1, כאשר התוכנית תבוצע בהגרלה.

 

שר הבינוי אורי אריאל אמר בעקבות אישור התכנית: "אני מודה לראש הממשלה שנרתם לדיונים על מנת להגיע לסיכום שאפשר לסגור את הפינות האחרונות של תכנית מחיר מטרה. מדובר בתוכנית מצוינת שהשקענו בה מחשבה רבה, דיונים והתייעצויות רבות מספור ושטרחנו עליה בשנה האחרונה. מדובר ביום מרגש ביותר עבור כל המעורבים בה וכעת אנחנו רוצים לצאת לדרך ולהשפיע על שוק הדיור באמצעות שיווק מוגבר של אלפים רבים של יחידות דיור בהוזלה משמעותית בשנים הקרובות. אנחנו יוצאים לדרך ובשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון".

 

מדובר בפשרה בין המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד הבינוי, שביקשו להגדיל את סיכוייהם של משפרי הדיור באמצעות ביטול ההקצאות, לבין משרד האוצר שביקש להשאיר את ההקצאה המקורית. לפי התוכנית, שמטרתה היא בין היתר להביא לירידת מחירים כוללת בשוק הדיור, דריסת רגל משמעותית יותר למשפרי הדיור אמורה לתרום למהלך כזה.

 

מודיעין. מכרז ראשון - השבוע מודיעין. מכרז ראשון - השבוע צילום: גיא אסיאג

 

עם זאת, לפי גורמים באוצר, השפעת התוכנית עלולה להיות דווקא שלילית בכך שהיא תגביר את לחץ הביקושים בשוק, שכן היא מרחיבה תיאורטית את טווח הזכאים לדירות לכ־1.5 מיליון משקי בית נוספים. הנוסח קובע כי במסגרת מכרזי מחיר מטרה יימכרו 80% מהדירות שייבנו על ידי הקבלן במחיר הנמוך ב־20% ממחיר השוק. לפי ההחלטה, ככל שימצאו הקבלנים הניגשים למכרז כי התנאים יוצרים ערך קרקע שלילי, יוכלו להציע מחיר 0 על הקרקע, ולהפחית את מספר הדירות המוזלות שייבנו על ידם לעד 60% מכלל הדירות.

 

המכרז הראשון של התוכנית — שבו ישווקו כ־1,800 יח"ד בשכונת נופים במודיעין — ייצא לדרך כבר השבוע. בהמשך צפוי לצאת מכרז לכ־1,500 יח"ד במודיעין וכ־3,000 יח"ד במכרז בראש העין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x