$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

ראשל"צ לא רוצה תושבים מחוץ לעיר, עצרה בניית 440 דירות

העיר תכננה פרויקט דירות להשכרה אבל ביטלה אותו בעקבות צו שהוציא שר הפנים היוצא גדעון סער, שמגביל את שיעור הדירות שעירייה יכולה לשריין לתושבי העיר ל־15% בלבד. ראש העיר: "לא נסכים להעמיד קרקע ציבורית שלא לטובת בני המקום"

דותן לוי 07:3219.11.14

ויכוח בין עיריית ראשון לציון למשרד הפנים על צו שהוציא השר לשעבר גדעון סער, אשר מגביל את שיעור הדירות להשכרה השמורות לתושבי העיר בפרויקט ל־15% בלבד, עצר קידום של פרויקט גדול הכולל 440 דירות. כך נודע ל"כלכליסט".

 

הפרויקט, בהובלת החברה הכלכלית ראשון לציון ובתכנון האדריכל גידי גולומב, החל כתוכנית לדיור בר־השגה, שבמסגרתה נמכרות הדירות בהנחה של 30% לתושבי העיר. המתחם היה אמור לכלול 11 בניינים בני עשר קומות באזור הרחובות פריימן ומנחם כהן שבצפון־מזרח העיר, ובמרכזו תוכננו פארק, מוסדות חינוך, מבני ציבור ומרכז מסחרי. היו אמורים להיכלל בו גם 40 יחידות דיור של שלושה חדרים ששטחן עד 80 מ"ר.

 

פרויקט בנייה בראשון לציון פרויקט בנייה בראשון לציון

 

בשלב זה עברה התוכנית לאישור ועדה מחוזית, אולם בעיה תכנונית מנעה את אישורה. בעיריית ראשון לציון הבינו כי בשינוי תכנוני קל הפרויקט יוכל לקבל אישור אם ישתלב ביוזמת משרד הפנים לאפשר לרשויות מקומיות להשתמש בקרקע ציבורית לטובת בניית פרויקטים לדיור בשכירות ארוכת טווח. בעירייה המשיכו בתהליך, ואז גילו לטענתם כי שר הפנים סער חתם לפני עזיבתו את התפקיד על צו המגביל את שיעור הדירות לטובת בני המקום בפרויקט מסוג זה ל־15% בלבד; 85% מהדיירים יגיעו מחוץ לעיר.

 

בעקבות הצו החליטו בעירייה לעצור את הפרויקט, וראש העיר דב צור אף פנה במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו (שלתקופת ביניים היה אמון על משרד הפנים, עד שגלעד ארדן החליף את סער), ובו התריע כי ללא הרחבה משמעותית של שיעור הדירות לתושבי העיר הצו ששר הפנים חתם עליו לא מעשי. "אנו מוכנים ושמחים לפתור את בעיות העיר שלנו ולענות על צורכי תושביה הנזקקים לדיור מהסוג שהצו מציע", כתב צור במכתב, אך הוסיף כי "לא יהיה זה הגון ולא ראוי שנציע קרקע שהופקעה לצורכי ציבור בעיר לטובת בני ערים אחרות. לא נסכים להעמיד קרקע ציבורית שלא לטובת בני המקום".

 

במכתבו הפנה צור לסעיף 188 בחוק התכנון והבנייה, המפרט את השימושים המוגדרים לקרקע ציבורית, ולפיו הקרקע תהיה לשימושם העיקרי של בני המקום. "לכן לא יהיה בבקשתי שינוי מהותי של המצב כיום", כתב צור והוסיף: "ככל שתתאפשר בנייה שרובה ככולה תיועד לבני המקום, ניתן יהיה להתחיל בהוצאת היתרים ובבנייה בתוך חודשים בודדים".

 

ממשרד הפנים נמסר כי "סעיף 188 לחוק התכנון והבנייה קובע שלוועדה מקומית מותר להפקיע קרקע לצורכי ציבור ולכל מטרה ציבורית שאישר שר הפנים. בהתאם לתקנות, דיור בהישג יד יוגדר כמטרה ציבורית בהתקיים כמה תנאים ובכלל זה מחיר השכירות יהיה מופחת.

 

"בהינתן האמור מתוך רצון לאפשר דיור להשכרה בהישג יד לכלל הזכאים במדינה ולצד זאת לתמרץ רשות מקומית בקידום מתחמים לדיור להשכרה, קבע השר בתקנות כי הרשות תוכל לשריין 15% מיחידות הדיור המושכרות. המשרד סבור כי השיעור שנקבע לטובת דיור לבני המקום יוצר איזון ראוי בין השיקולים השונים ואין הצדקה לשיעור גבוה יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x