$
חדשות נדל"ן

עיריית בת ים לבג"ץ: "ראוי לדחות את רעיון איחוד הערים"

בעירייה טוענים כי בדיקת ההיתכנות לאיחוד הערים היא תרגיל שנועד להתחמק מהעברת כספים לעיר בת ים ומסכימים לשקול שיתוף פעולה כלכלי עם העיר תל אביב

דותן לוי 10:1222.09.14

בהמשך להתנגדותה של עיריית בת ים לאיחוד בין ערים פנתה אתמול העירייה לבג"ץ והודיעה כי העובדה ששר הפנים הנחה את הוועדה לבחון ראשית את אופציית האיחוד הופכת את המהלך לתרגיל שנועד להתחמק מהעברת כספים לעיר בת ים במיידי ותמנע את קידום הצדק החלוקתי.

"הפועל היוצא של הקמת ועדה שתבחן תחילה את האפשרות של איחוד ערים הוא הותרתה של העותרת בקשיים קיומיים חמורים... המורכבות האמורה, מצוקותיה הדוחקות של העותרת וטעמים רלוונטיים נוספים אף הביאו את מ"מ ראש עיריית בת ים יוסי בכר להביע בפני שר הפנים ובפני יו"ר הוועדה עו"ד בני וקנין עמדה שלפיה ראוי לדחות את רעיון איחודן של הערים ולבקש כי הוועדה תגיש את המלצותיה תוך 90 יום ממועד הקמתה", נכתב בהודעה ששלחו עו"ד פרופ' אוריאל בנדור וד"ר ישגב נקדימון לשופטים.

 

ראש עיריית בת ים יוסי בכר ראש עיריית בת ים יוסי בכר צילום: צביקה טישלר

 

ההודעה שהועברה לבג"ץ נעשתה במסגרת העתירה שהגישה העירייה במרץ 2014 נגד משרד הפנים ונגד הערים תל אביב-יפו, ראשון לציון וחולון, וזאת בדרישה להקים ועדה לחלוקת הכנסות בין בת ים לשכנותיה. בהמשך לעתירה הכריז בחודש אוגוסט האחרון שר הפנים על מינוי הוועדה אשר תבחן את איחוד הערים תל אביב יפו עם בת ים.

 

אלא שבעירייה טוענים כי ההגדרה שנתן לוועדה ולפיה מטרתה הינה לבחינת האיחוד אינה נותנת מענה להפליה התקציבית רבת השנים של העיר בת ים. בבת ים מבקשים להדגיש כי הוועדה שמוגדרת כוועדה לבחינת איחוד ו/או חלוקת הכנסות – מחוייבת על פי חוק להגיש את מסקנותיה תוך 90 יום ודורשים לסיים את עבודת הוועדה בפרק זמן זה. בנוסף, מבקשת עיריית בת ים להקדים את הדיון בעתירה שנקבע ל- 19.3.15 ולקיים דיון דחוף בעניין בכדי להבטיח שהפעם הצדק יעשה ובלוחות הזמנים שנקבעו לכך בחוק.

 

למרות ההתנגדות של העירייה לאיחוד הם מוכנים לשקול מתווים לשיתוף פעולה כלכלי עם תל אביב-יפו, עם זאת מדגישים בבת ים כי שת"פ כלכלי דורש פיתוח מנגנונים שאינם קימיים כיום בישראל ויצירתם תארך זמן ועל כן אינה תחליף לתביעה לחלוקה צודקת של המשאבים וההכנסות במרחב לאלתר.

 

ביום רביעי האחרון קיבלה מועצת העיר את הצעתו של ראש העיר בפועל, יוסי בכר, לפיה לאחר שמדינת ישראל תעביר לרשות העירייה את התקציבים שמגעים לה מתל אביב, תסכים העירייה לבחון יחד עם עיריית תל אביב מתווים לשיתוף פעולה כלכלי בר קימא.

 

יוסי בכר, ראש העיר בפועל אמר בהמשך לקבלת ההצעה "תושבי בת ים מופלים לרעה בצורה קיצוניות כבר מעל 20 שנה. אנו נאבקים על מה שמגיע לנו בדין כבר למעלה מעשור. הצדק צריך להיעשות ובאופן מיידי, כל יום שעובר בלי הכרעה הוא יום שבו תושבי בת ים מפסידים עוד תקציבים לחינוך, רווחה, תשתיות ותרבות. כל יום שעובר בלי הכרעה מכניס עוד כמה מיליונים לתושבי תל אביב שגם ככה זוכים לתקציב מופרז ביחס לכל תושב אחר בישראל.

 

אנחנו מוכנים לשקול בעתיד שיתופי פעולה, אך לא נוותר על הדרישה להעברת כספים מיידית כדי שהעוול הנוראה יפסק לאלתר והצדק יעשה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x