$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

קבוצות הרכישה לחצו ומכרז הענק בקריית גת יידחה

מבצע צוק איתן הקשה על קבוצות הרכישה לגייס כספים לרכישת הקרקע, ורשות מקרקעי ישראל תדחה את מועד סיום המכרז

עינת פז-פרנקל 06:5703.09.14

מכרז ענק ל־1,500 יחידות דיור במסגרת הסכם הגג המתוקשר עם עיריית קריית גת צפוי להידחות עד לאחר החגים. כך נודע ל"כלכליסט". הדחייה מגיעה לאחר שמכרזים לאלפי יחידות דיור נדחו בחודשים האחרונים בשל מבצע צוק איתן.

 

במסגרת הסכמי הגג, המדינה מממנת את התשתיות ומבני הציבור בשכונה, בתמורה לכך שהרשות המקומית תעניק היתר בנייה בתוך 90 יום מפרסום תוצאות המכרז. הכוונה היא לעודד בנייה מהירה למגורים. בעבר היו ראשי ערים שנהגו לדחות את היתרי הבנייה עד שנמצא מימון מהמדינה לכבישים המובילים אל השכונה.

 

שטח סמוך לשכונת כרמי גת בקריית גת שטח סמוך לשכונת כרמי גת בקריית גת צילום: צפריר אביוב

 

מכרז הענק בשכונת כרמי גת אמור היה להיסגר ב־15 בספטמבר, אך ככל הנראה עקב לחץ מצד קבוצות רכישה ויזמים לדחות אותו צפויה רשות מקרקעי ישראל לאפשר ליזמים להגיש הצעות עד אחרי חגי תשרי (19 באוקטובר). מדובר במכרז משמעותי בעיר שפורסם במאי לאחר שנחתם עימה הסכם גג כבר בדצמבר 2013.

 

כשפורסם המכרז במאי הכריז מנהל הרשות בנצי ליברמן כי הסכמי הגג "יהפכו לשיווקים אפקטיביים וזמינים לביצוע בתוך זמן קצר ביותר". בוועידה הכלכלית הלאומית 2014 אתמול אף קרא ליברמן, כפי שנהג לעשות בהופעות שונות בשנה שעברה: "טוסו לקנות דירה בקריית גת ב־700 אלף שקל". אבל נראה כי מסה של 1,500 יחידות דיור תהיה זמינה לאכלוס בינואר 2017 לכל המוקדם.

 

במכתב לשר השיכון אורי אריאל ולמנהל הרשות ליברמן, שהגיע לידי "כלכליסט", התרעם מארגן קבוצות הרכישה מוטי פלד, סגן יו"ר פורום קבוצות הרכישה ומבעלי חברת מינהל מגורים ישראל, כי רק חלק ממכרזי הרשות נדחו בשל המלחמה, וראוי כי גם מכרז גדול זה יידחה: "ללא כל התחשבות במציאות שטפחה על פנינו בחודשים האחרונים, ייגרם נזק עצום לרוכשים וליזמים".

 

חברי קבוצת רכישה נדרשים לשלם כספים כדי לרכוש את הקרקע. אם המכרז נסגר לפני שהצליחו לגייס את הכסף, הם לא יוכלו לגשת אליו. סביר להניח שמארגני הקבוצות מנסים להרוויח זמן כדי לגייס עוד כסף או עוד חברים. מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי המכרז צפוי להידחות לאחרי החגים בשל צוק איתן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x