$
חדשות נדל"ן

התאחדות בוני הארץ: הקיפאון יוביל לירידה של 12% בהתחלות הבנייה

בהתאחדות מעריכים כי היקף התחלות הבנייה יעמוד על כ-40 אלף דירות בלבד על רקע אי הוודאות בענף הדיור; המשך הקיפאון בענף הדיור יגרום לדבריהם להתייקרות מחירי הדירות בשיעור של כ-8.6%

דותן לוי 12:1006.08.14
"הקיפאון בענף הדיור צפוי לגרום השנה לירידה של כ-12% בהיקף התחלות הבנייה". כך עולה מסקירה כלכלית של התאחדות בוני הארץ. כלכלני ההתאחדות מעריכים שבסיכום 2014 יעמוד היקף התחלות הבנייה השנתי על כ-40 אלף דירות בלבד, כ-5,000 יחידות דיור מתחת ליעדי הממשלה.

 

הנתונים מבוססים על עיבוד נתוני הלשכה מרכזית לסטטיסטיקה בשילוב נתונים על מספר היתרי הבנייה שניתנו לקבלנים ברבעון הראשון של 2014 והתחלות הבנייה ביוזמה ציבורית ברבעון השני של השנה. התאחדות בוני הארץ צופה כי ברבעון השני של 2014 יעמוד מספר התחלות הבנייה על כ-9,000 דירות בלבד.

 

אתר בנייה בבאר שבע אתר בנייה בבאר שבע צילום: אוראל כהן

 

בתחזיתם, מציינים כלכלני ההתאחדות כי ב-18 החודשים האחרונים ניתן לזהות מגמת ירידה כללית בהתחלות הבנייה, על רקע אי הוודאות בענף הדיור. ברבעון הראשון של השנה קטן מספר התחלות הבנייה בכ-6% לעומת הרבעון האחרון של 2013 וב-16% לעומת הרבעון הראשון של 2013.

 

לצד הירידה במספר העסקאות, המשיך מדד מחירי הדירות של הלמ"ס לעלות בחודשים אפריל ומאי 2014. בהתאחדות מעריכים כי אם יימשך הקיפאון בשוק הדיור ותימשך עליית מחירי הדירות בקצב דומה לזה שנרשם מאז הכרזת הממשלה על תוכניות מע"מ אפס ומחיר מטרה, יעלו השנה מחירי הדירות בכ-8.6%.

 

במקביל, מדווחת ההתאחדות כי מספר החודשים להשלמת בנייתה של דירה עלה ברבעון הראשון של 2014 ב-5% לעומת הרבעון שקדם לו. בשנה האחרונה מדובר בתוספת של 9% לזמן הבנייה של דירה, בממוצע. נתון המשקף, בין השאר את המחסור בעובדים מקצועיים.

 

בנוסף, לצד אי הוודאות והמחסור בעובדים, מספר הדירות במכרזי רשות מקרקעי ישראל קטן ברבעון השני של השנה ב-4.5% לעומת הרבעון הראשון של 2014 ובכ-10% לעומת רבעון מקביל אשתקד. במחצית הראשונה של השנה עמד היקף שיווק קרקע לדיור על כ-21 אלף דירות בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x