שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

ת"א: התכנון עוכב והעירייה תפצה את בעלי קרקע ב-3 מיליון שקל

בימ"ש קבע כי שישה בעלי מגרשים בסמוך לקרית שלום נפגעו משום שהוועדה המקומית מנעה מהם לבנות במשך 7 שנים באזור. שמאי מכריע פסק להם את הפיצויים

יעל דראל 12:2829.07.14

עיריית תל אביב תיאלץ לפצות שישה בעלי מגרשים פרטיים בדרום תל אביב בכ-3 מיליון שקל, לאחר שהוועדה המקומית לא איפשרה לבנות באזור במשך 7 שנים באזור, כך נקבע לאחרונה בהחלטה שגובשה על ידי ספי רביב, שמאי מכריע שמונה על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

רביב מונה על ידי בית המשפט להכריע בשאלת גובה הפיצויים, לאחר שבית המשפט קבע ב-2013 כי הוועדה המקומית בתל אביב התרשלה בשל התארכות הליכי התכנון באזור שהביאה בפועל להקפאת בנייה, שהסבה נזק לבעלי הקרקע בין השנים 2001-1994.

 

התובעים, אשר לוו בתהליך על ידי השמאית נחמה בוגין, הם בעלי מגרשים באזור ששטחו כ-7 דונם, הממוקם צפונית-מערבית לשכונת קרית שלום בעיר. המגרשים המדוברים הן חלקות ריקות הממוקמות בין רחוב קיבוץ גלויות מצפון, משני צידי רחוב פנחס לבון (מזרח ומערב) ורחוב עופר כהן מדרום.

 

המצב התכנוני באזור היה על בסיס תוכנית ישנה משנת 1968 שאיפשרה בנייה, אך בשל העובדה שהעירייה קידמה תוכנית חדשה לאזור צפון-מערב קריית שלום (תוכנית 2494/1) פרסמה הוועדה המקומית הודעה בדבר תנאים מגבילים, שמטרתה היתה למנוע בנייה שתסתור תוכנית עתידית. התוצאה בפועל היתה שבין 1994 ל-2001, הוקפאה בפועל האפשרות לקדם באזור זה בנייה.

 

שכונת קרית שלום בת"א (ארכיון) שכונת קרית שלום בת"א (ארכיון) צילום: תומריקו

 

התוכנית שאושרה לבסוף לאזור (תוכנית קריית שלום צפון-מערב), מתכננת מחדש את השטח במטרה לאפשר בניית מתחם מגורים חדש באזור באופן שיתחבר לשכונה הקיימת וייצור רצף בנוי. התוכנית קובעת ייעודי קרקע שונים וזכויות בנייה תוך ריכוז זכויות הבנייה למגורים בחלקו המזרחי של המתחם ויצירת שטח ציבורי פתוח בחלקו המערבי.

 

אולם בעלי הקרקע תבעו את עיריית תל אביב בשל התארכות הליכי התכנון באזור ודרשו פיצוי של כ-7 מיליון שקל. העירייה מצידה טענה כי לתובעים לא מגיע פיצוי שכן היעדר הבנייה בשטח נבע בשל היעדר פיתוח וחוסר כדאיות לבניית יחידות דיור קטנות באזור, אולם כאמור בית המשפט קבע כי הוועדה המקומית נהגה ברשלנות וכי יש לפצות את בעלי הקרקע בסכום שייקבע על ידי השמאי המכריע.

 

בפסק הדין של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מגן אלטוביה, נכתב בין השאר כך: "נקבע בזאת, כי בכפוף להוכחת שיעור הנזק והקשר הסיבתי, זכאים התובעים לפיצוי בגין נזק שיוכח שנגרם להם כתוצאה מעיכוב הבניה בשל רשלנות הוועדה המקומית, בתקופה שבין השנים 2001-1994 ולא מעבר לכך".

 

בוגין ציינה כי "פסק הדין הינו צודק, שכן בעלי קרקע לא יכולים להיות קורבן להליכי תכנון בזמן בלתי סביר. התארכות מוגזמת של הליכי תכנון הינה אחת המחלות הקשות של תחום הנדל"ן בישראל ואני מביעה סיפוק על כך שבית המשפט מציב גבולות לעניין וקורא לרשויות התכנון לפעול ביעילות מרבית. אני מקווה שפסיקות דומות יצליחו לחולל שינוי אמיתי בתחום".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, לבעלי המגרשים לא נגרם כל נזק כתוצאה מהעיכוב הנטען. ההפך הוא הנכון, מאחר ובינתיים מקודמת תכנית המעניקה לבעלים תוספת זכויות ניכרת מעבר לתכנית המקורית. בכל מקרה, המחלוקת מתבררת בימים אלו במסגרת הליך גישור בין הצדדים, כאשר יצוין כי השומה נערכה במסגרת הליך הגישור ולא כשומה מכרעת".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x