שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

יובא לאישור הממשלה היום: הקמת רשות חדשה לאכיפת עבירות בנייה במשרד הפנים

שר הפנים, גדעון סער גיבש החלטה לפיה רשות חדשה שתטפל בעבירות בנייה תוקם בתוך חודש וחצי ותזכה את משרדו ב-95 מיליון שקל בשנה, לצד תקציב חד פעמי של כ-45 מיליון שקל

יעל דראל 09:2220.07.14

כשמונה שנים לאחר החלטת הממשלה להיאבק בתופעת עבירות הבנייה באמצעות הקמת יחידת אכיפה במשרד הפנים, צפויה הבוקר (א') ועדת שרים לענייני פנים, שירותים ושלטון מקומי לדון בהקמתה של רשות ייעודית חדשה, שתפעל במקום יחידת האכיפה הקיימת כיום במשרד הפנים.

 

על פי הצעת ההחלטה, שאותה גיבש שר הפנים גדעון סער (המשמש גם כיו"ר ועדת השרים), הקמת הרשות החדשה צפויה להתבצע תוך כחודש וחצי (עד חודש ספטמבר) ותזכה את תקציב משרד הפנים בתוספת קבועה של כ-95 מיליון שקלים, בתוספת 208 תקנים חדשים, לצד תקציב חד פעמי של כ-45 מיליון שקלים שיוקצו למשרד הפנים לטובת הקמת הרשות החדשה.

 

גדעון סער, שר הפנים גדעון סער, שר הפנים צילום: שאול גולן

 

הרשות החדשה צפויה לפעול בין השאר כמנגנון בקרה על עבודתן של הוועדות המקומיות, ולמפות את עבריינות הבנייה הקיימת בתחומי הרשויות המקומיות, במטרה להגיש תביעות ולנקוט בהליכים משפטיים כנגד עברייני בנייה. לצורך כך צפויה הרשות החדשה להחזיק במערך משפטי שיפעל בתיאום עם משרד היועץ המשפטי לממשלה ועל פי הנחיותיו.

 

הבאתה של ההחלטה לוועדת שרים מגיעה על רקע העובדה, כי במשך שנים התנגד משרד האוצר להקצות תקנים ותקציבים ליחידה לאכיפת עבירות בנייה במשרד הפנים – ומכאן שמסלול אישור ההצעה על ידי ועדת השרים, יהווה מעין מסלול עוקף. המצב כיום הוא שהיחידה במשרד הפנים, שהוקמה כאמור בעקבות החלטת הממשלה ב-2008 - מצוידת בכוח אדם ותקציב מועטים שאינם מאפשרים לה לפעול ביעילות לאכיפת עבירות בנייה.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב בין השאר כי "למרות חלוף השנים ומכלול הפעולות שנעשו על ידי משרד הפנים ליישום ההחלטה, לא ניתן היה להשלים את התהליך ולהקים את רשות האכיפה בשל אי הסכמה עם משרד האוצר על התקציבים והתקנים הנדרשים להקמת הרשות. לפיכך, מוצע להביא את הנושא להכרעת ממשלה, בכדי לאפשר את הקצאת התקנים והתקציבים".

 

עם זאת, על אף העובדה כי עד כה עיכבו את המהלך מחלוקות עם משרד האוצר, בהצעת ההחלטה נכתב כי עד לרגע הגשת ההצעה – טרם התקבלה עמדת האוצר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x