חדשות נדל"ן

פרשנות

תמ"א בפיג'מה

תושבי תל אביב יודעים שעליהם להיכנס למרחבים מוגנים במקרה של מתקפת טילים. הבעיה היא שחולדאי מקשה עליהם למלא אחר הוראות פיקוד העורף

טל פמסון 08:5610.07.14

מתקפת הטילים של החמאס הגיעה גם לתל אביב, וראש העיר רון חולדאי מיהר לבקש לא להיכנס לפאניקה. "הציבור בישראל יודע מה הוא צריך לעשות אם יש אזעקה", הדגיש חולדאי בכלי התקשורת, והאמת? הוא צודק. הציבור יודע שעליו להיכנס למרחבים מוגנים במקרה של מתקפת טילים. הבעיה היא שחולדאי מקשה עליהם למלא אחר הוראות פיקוד העורף.

 

לפני כשבועיים פרסמנו ב"כלכליסט" שמחלקת ההנדסה בעיר הודיעה לקבלנים כי כל תוכניות תמ"א 38 במרכז העיר מוקפאות. תכליתה של תמ"א 38 היא חיזוק מבנים ישנים נגד רעידות אדמה, והוספת ממ"ד לדירות להגנה מפני מתקפות טילים מהסוג שמתרחש עכשיו. תוספת זכויות הבנייה לבניין מאפשרת להפוך את העסק כדאי כלכלית לקבלנים, שבתמורה לשיפוצים והתוספות יכולים לבנות דירות נוספות מעל אלו הקיימות.

 

אלא שעיריית תל אביב מנהלת זמן רב מאבק נגד הגדלת זכויות הבנייה שניתנות במסגרת תמ"א 38. בתוכנית הרבעים שאושרה באחרונה הגבילה העירייה בחלק גדול מהרחובות את מספר הקומות שיכול קבלן לבנות בבניין לאחר חיזוקו ל־2.5. הרציונל הוא שמירה על המרקם האזורי ושימור העיר הלבנה שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. אלא שההחלטה הזו הובילה באופן מיידי לביטול פרויקטים של תמ"א 38 בשל חוסר כדאיות כלכלית. 2.5 קומות אינן מאפשרות לקבלן לבנות מספיק דירות כדי להחזיר את ההשקעה שלו במיגון הבניין.

 

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א רון חולדאי, ראש עיריית ת"א צילום: יריב כץ

 

מבחינת עיריית תל אביב והעומד בראשה, התושבים שגרים בבניינים הישנים והרעועים בלב העיר הם לא יותר מיזמי נדל"ן במסווה: חבורה של אופורטוניסטים שמבקשים לשדרג את הנכס שלהם מבלי להוציא שקל מהכיס. לא חיזוק המבנה מעניין את התושבים, לא הגנה מפני טילים, אלא מעלית, חניה תת־קרקעית או חדר נוסף, וכל הדיבורים על ביטחון אישי הם פרופגנדה. לכן, כפי שניסח זאת מהנדס העיר בטור מיוחד שפרסם ב"כלכליסט", "אין ארוחות חינם".

חולדאי לא היה יכול לנחש שהחמאס ימהר להשליך טילים על העיר הלבנה, והוא ודאי לא מעוניין שמי מתושבי העיר ייפגע חלילה. יותר מכך, אפשר להניח שתמונות של התושבים יוצאים בפיג'מה לחדר המדרגות בבניין המתפורר שלהם לא משמחות אותו. חלקם ממילא מוותר על הביקור בחדר המדרגות בלוויית שכנים חצי מנומנמים בפיג'מות של סנופי, ובכך מסתכן עוד יותר.

 

אבל חולדאי נושא באחריות לכך שבמהלך תקופות הרגיעה הוא מונע מתושביו באופן מעשי להתמגן לעת קרב. ההמחשה החיה ניתנת בימים אלה, ואפשר לקוות שהיא תוביל לשחרור החסמים שהציבה העירייה ליישום תמ"א 38. אחרת, בפעם הבאה כבר עלולה להיות סיבה טובה להיכנס לפאניקה.

 

מבחינת עיריית תל אביב והעומד בראשה, התושבים שגרים בבניינים הישנים והרעועים בלב העיר הם לא יותר מיזמי נדל"ן במסווה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x