$
חדשות נדל"ן

מע"מ אפס: רשימת המחירים האזורית צפויה להתפרסם רק ב-15 בספטמבר

השמאי הממשלתי יפרסם את הערכים הממוצעים למ"ר בדירות, מהם תיגזר תקרת ההטבה השקלית לכל אזור, בתוך 45 יום מיום פרסומו של החוק ברשומות

עינת פז-פרנקל 09:2223.06.14
הממשלה אישרה אתמול את תוכנית הפטור ממע"מ לזוגות צעירים הרוכשים דירה מקבלן, חוק הצפוי להיכנס לתוקף ב-1 בספטמבר, אך המחירים הממוצעים למ"ר שיקבעו את רף המחיר העליון לדירה בערים השונות, יתפרסמו רק ב-15 בספטמבר.

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: יוסי זמיר

 

הצעת החוק של יאיר לפיד, שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, לפטור ממע"מ רוכשי דירה ראשונה מקבלן, צפויה לעבור לכנסת לקריאה ראשונה בשבוע הבא.

 

לפי ההצעה, ההטבה תחול על רוכשי דירה ראשונה שקנו דירה חדשה מקבלן החל ב-1 בספטמבר 2014. כזכור, לפני כשבועיים, הגיעו היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר לפשרה, לפיה יעלה הרף השקלי לדירה במסגרת הטבת 0% מע"מ מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה מקבלן שלא שירתו בצבא. הרף הארצי למשרתים ולנכים עומד על 1.6 מיליון שקל, כאשר בהמשך יקבע השמאי הממשלתי ערכים אזוריים, לפי מחיר למ"ר ממוצע בכל אזור.

 

בנוסח הסופי של הצעת החוק, נקבע כי השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים יפרסם את הערכים הממוצעים למ"ר בדירות, מהם תיגזר תקרת ההטבה השקלית לכל אזור, בתוך 45 יום מיום פרסומו של החוק ברשומות. בהנחה שהחוק יעבור עד תום המושב הנוכחי של הכנסת, בתחילת אוגוסט, יצטרך השמאי הממשלתי לפרסם את רשימת המחירים האזורית המפורטת עד 15 בספטמבר. ההערכה היא, כי עד אז לא צפויה להתפרסם הרשימה.

 

נזכיר כי החוק יצא לדרך ללא דרישה לבצע הגרלות בין הזכאים שיגיעו למשרדי המכירות של הקבלנים, על אף אזהרות התאחדות בוני הארץ כי אין מספיק דירות במלאי לספק את הביקושים מצד הזכאים, הצפויים להתפרץ החל ב-1 בספטמבר, יום כניסת החוק לתוקף. במשרד האוצר שבים ומזכירים כי הפטור ממע"מ, שיעוגן בחוק, יהיה קיים שנים קדימה, ולכן אין סיבה להתנפל על משרדי המכירות של הקבלנים כבר בספטמבר.

 

עוד בעיה שעלולה להיווצר, היא ואקום של כשבועיים, בין כניסת החוק לתוקף, ב-1 בספטמבר, לבין פרסום המחירון של השמאי הממשלתי. הקבלנים ייאלצו ככל הנראה לבצע הרשמות על תנאי, או למכור דירות עם תנאים מתלים, עד אשר יתפרסם המחירון ב-15 בספטמבר.

 

אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "מי שיגיע ראשון לאתר המכירות ויחתום על החוזה – יקבל את הדירה, גם אם יתחרו 10 קונים על דירה אחת. ב-1 בספטמבר כבר לא תהיה מגבלה להחתים רוכשים על חוזים עם תנאים מתלים, ולכן הרוכש יצטרך להצהיר על עמידה בזכאות, הדירה תיבדק כזכאית (בשטח 60-140 מ"ר בנוי, וכד'), ועם פרסום המחירון אנו מקווים שיתקיימו התנאים המתלים. במידה ולא, הקבלן יבטל את העסקה או שהרוכש יצטרך לשלם מע"מ".

 

בן שמעון הוסיף כי הוא מקווה שהשמאי הממשלתי הראשי יפרסם מחירים לפחות בגושי הבנייה המרכזיים עד 1 בספטמבר. "מבקשים ממנו משימה מאד מורכבת – לפלח מחיר למ"ר לכל מדינת ישראל. רצוי לתעדף את התמחור לפי אזורים שיש בהם בנייה חדשה, למשל ראש העין, יבנה ופרדס חנה – שם גם יש בנייה וגם פוטנציאל לדירות שעומדות בקריטריונים – ולפרסם את המחירים באזורים הללו עד ה-1 בספטמבר".

 

הקריטריונים לקבלת ההטבה הם: הרוכש הינו הורה לילד אחד לפחות (גם אם לבן או בת הזוג שרכש איתו אין ילדים); הרוכש מעל גיל 35 (גם אם יש לו בן או בת זוג שרוכשים את הדירה במשותף והם צעירים מכך); מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג והדירה היא דירה ראשונה של הזוג, כמו כן לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים מאז 1995 לרבות שכל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה לפני 23 למרץ 2014 אשר בוטלה לאחר מועד זה עד יום תחילתו של החוק; ואין בין הרוכש לבין הקונה יחסים מיוחדים (למשל קרבת משפחה).

 

יצוין כי, המחירים הממוצעים שיקבע השמאי הממשלתי הראשי (עד 15 בספטמבר ) יותאמו למחירי התאריך בו יפורסמו לפי מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המתעדכן בכל חודש. כך לפי הצעת החוק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x