$
חדשות נדל"ן

הממשלה אישרה פה אחד: פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן

ההטבה תחול על רוכשי דירה ראשונה שקנו דירה חדשה מקבלן החל מ-1 בספטמבר 2014. באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו ניתן לבדוק זכאות להטבה

עינת פז-פרנקל 12:0122.06.14
הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את הצעת החוק של יאיר לפיד, שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, לפטור ממע"מ רוכשי דירה ראשונה מקבלן, לאחר שבשבוע שעבר אישרה אותה וועדת השרים לחקיקה של הממשלה. הצעת החוק תעבור כעת לכנסת.

יאיר לפיד ואורי אריאל יאיר לפיד ואורי אריאל צילום: נמרוד גליקמן

 

לפי ההצעה, ההטבה תחול על רוכשי דירה ראשונה שקנו דירה חדשה מקבלן החל מ-1 בספטמבר 2014. כזכור, לפני כשבועיים, הגיעו היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר לפשרה, לפיה יעלה הרף השקלי לדירה במסגרת הטבת 0% מע"מ מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה מקבלן שלא שירתו בצבא. הרף הארצי למשרתים ולנכים עומד על 1.6 מיליון שקל, כאשר בהמשך יקבע השמאי הממשלתי ערכים אזוריים, לפי מחיר למ"ר ממוצע בכל אזור. בנוסח הסופי של ההצעה נקבע כי שירות בצבא יהיה לתקופה מינימלית של 12 חודשים לגברים ולנשים, במקום 18 חודשים לגברים ו-12 חודשים לנשים.

 

הקריטריונים לקבלת ההטבה: הרוכש הינו הורה לילד אחד לפחות (גם אם לבן או בת הזוג שרכש איתו אין ילדים); הרוכש מעל גיל 35 (גם אם יש לו בן או בת זוג שרוכשים את הדירה במשותף והם צעירים מכך); מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג והדירה היא דירה ראשונה של הזוג, כמו כן לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים מאז 1995 לרבות שכל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקה לרכישת דירה לפני 23 במרץ 2014 אשר בוטלה לאחר מועד זה עד יום תחילתו של החוק; ואין בין הרוכש לבין הקונה יחסים מיוחדים (למשל קרבת משפחה).

 

כיצד יהיה ניתן לבדוק את הזכאות להטבה? באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו יוכל כל מי שלהערכתו זכאי להטבה להזין את פרטיו ( ללא צורך בהזדהות) ולבדוק את זכאותו. היה ורוכש הדירה נמצא זכאי, עליו לעבור מתוך השאלון הממוחשב להמצאת תצהיר, בו יוצהר כי כל הנתונים שהקליד נכונים. את המסמך הזה בחתימת עו"ד, יגיש הרוכש למשרד מיסוי מקרקעין יחד עם ההצהרה על רכישת המקרקעין ("טופס מש"ח"). במקביל, גם למוכר יהיה מדמה ממוחשב נפרד, בו הוא יכול לבחון האם הדירה שמוכר היא דירה מוטבת. היה ויימצא כי הרוכש או הדירה אינם עומדים בקריטריונים לזכאות למע"מ אפס תישלל זכאותם. לרשות הרוכשים והקבלנים יעמוד מוקד טלפוני.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x