$
חדשות נדל"ן

ועדת השרים אישרה את הצעת חוק מע"מ 0% של לפיד; לבני נמנעה

לפי ההצעה, ההטבה תחול על רוכשים שקנו את דירתם הראשונה מקבלן מה-1 בספטמבר 2014. שרת המשפטים נמנעה בטענה שמנגנוני החוק מורכבים ומסובכים והוא אינו ישים

עינת פז-פרנקל 12:4116.06.14
ועדת השרים לחקיקה של הממשלה אישרה את הצעת החוק של יאיר לפיד, שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, לפטור ממע"מ רוכשי דירה ראשונה מקבלן. שרת המשפטים ציפי לבני נמנעה, בטענה שמנגנוני החוק מורכבים ומסובכים והוא אינו ישים. הצעת החוק תעבור כעת לכנסת. שרי הליכוד, לרבות שר הפנים גדעון סער ושרת התרבות לימור לבנת, יצאו מהישיבה כדי לא להצביע והיא עברה כאשר שרי "יש עתיד" הצביעו בעדה, וכך גם שר השיכון אורי אריאל ושר החקלאות יאיר שמיר.  

 


 

לפי ההצעה, ההטבה תחול על רוכשים שקנו דירה חדשה מקבלן החל ב-1 בספטמבר 2014, ולא מיום בו נכנס החוק לתוקפו. עם זאת, במקרה והחוק לא יעבור עד אז, תיכנס ההטבה לתוקפה רטרואקטיבית מיום ה-1 בספטמבר.

 

החברים בוועדת השרים לחקיקה הם: שרת המשפטים, יושבת-ראש, שר האוצר, שר הבינוי והשיכון, שרת הבריאות, שר החקלאות ופיתוח הכפר, שר הפנים, שר התקשורת, שרת התרבות והספורט, השר לאזרחים ותיקים, השר לביטחון הפנים, השר לענייני מודיעין ונושאים אסטרטגיים, שרת העלייה והקליטה ושר המדע.

 

יאיר לפיד. הצליח להעביר את הצעתו בוועדת השרים לחקיקה יאיר לפיד. הצליח להעביר את הצעתו בוועדת השרים לחקיקה צילום: יוסי זמיר

 

כזכור, בשבוע שעבר הגיעו היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר לפשרה, לפיה יעלה הרף השקלי לדירה במסגרת הטבת 0% מע"מ מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה מקבלן שלא שירתו בצבא. הרף הארצי למשרתים ולנכים עומד על 1.6 מיליון שקל, כאשר בהמשך יקבע השמאי הממשלתי ערכים אזוריים, לפי מחיר למ"ר ממוצע בכל אזור.

 

בנוסח הסופי של ההצעה נקבע כי שירות בצבא יהיה לתקופה מינימלית של 12 חודשים לגברים ולנשים, במקום 18 חודשים לגברים ו-12 חודשים לנשים.

 

לבני. החוק אינו ישים לבני. החוק אינו ישים צילום: אביגיל עוזי

 

לפיד מסר בתום ישיבת ועדת השרים לחקיקה: "הורדת מחירי הדיור היא משימה לאומית. היום עברנו שלב נוסף בהליך החקיקה שמהווה חלק מתוכנית כוללת שקבינט הדיור מוביל בימים אלו להורדת מחירי הדיור בישראל. הטבת המע"מ בשיעור 0% נועדה לאפשר לזוגות הצעירים, העובדים והמשרתים ממעמד הביניים לרכוש דירה בטווח הקרוב. נמשיך לפעול להורדת מחירי הדיור".

 

 

הקריטריונים לקבלת ההטבה: הרוכש הינו הורה לילד אחד לפחות הנמצא בחזקתו, אולם יראו את הרוכש כמי שמתקיים בו תנאי זה, אף אם רכש את הדירה במשותף עם בן זוגו, שאין לו ילד; הרוכש מעל גיל 35, אולם יראו את הרוכש כמי שמתקיים בו תנאי זה, אף אם רכש את הדירה במשותף עם בן זוגו, שאינו בן שלושים וחמש (לעניין זה "בן זוג"- נשוי או ידוע בציבור); מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג והדירה היא דירה ראשונה של הזוג, כמו כן לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים מאז 1995 לרבות שכל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה לפני 23 למרץ 2014 אשר בוטלה לאחר מועד זה עד יום תחילתו של החוק; ואין בין הרוכש לבין הקונה יחסים מיוחדים (למשל קרבת משפחה).

 

כיצד יהיה ניתן לבדוק את הזכאות להטבה? באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו יוכל כל מי שלהערכתו זכאי להטבה להזין את פרטיו ( ללא צורך בהזדהות) ולבדוק את זכאותו. היה ורוכש הדירה נמצא זכאי, עליו לעבור מתוך השאלון הממוחשב להמצאת תצהיר, בו יוצהר כי כל הנתונים שהקליד נכונים. את המסמך הזה בחתימת עו"ד, יגיש הרוכש למשרד מיסוי מקרקעין יחד עם ההצהרה על רכישת המקרקעין ("טופס מש"ח"). במקביל, גם למוכר יהיה מדמה ממוחשב נפרד, בו הוא יכול לבחון האם הדירה שמוכר היא דירה מוטבת. היה ויימצא כי הרוכש או הדירה אינם עומדים בקריטריונים לזכאות למע"מ אפס תישלל זכאותם. לרשות הרוכשים והקבלנים יעמוד מוקד טלפוני.

 

לבני, שנמנעה, אמרה בדיון כי היא תומכת ביוזמה, בעיקרון ובהטבה למי שתורם למדינה, כל עוד קבוצת הלא משרתים איננה עוד קבוצה ריקה. עם זאת, לבני אמרה כי רק עתה מתבררת התמונה המלאה - עד כמה מסובך ומורכב הליך יישום ההצעה. "נכנסתי תומכת, אבל עתה משהתברר לי שההצעה תיתקל בקשיים משמעותיים ודרושה עוד עבודה רבה אני לא אתנגד ואפיל את החוק, אבל אמנע. אני מקווה שתיעשה עבודה רצינית על מנת לאפשר את יישומו של החוק", אמרה השרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x