$
חדשות נדל

צוות בין-משרדי יבחן אם ניתן להחיל רטרואקטיבית את חוק החופים

הרקע להחלטת ועדת השרים לחקיקה קשור למצב לפיו קיימות יותר מ-50 תוכניות בנייה ישנות באזור החופים שאושרו וטרם מומשו ושרובן אינן תואמות את החוק הנוכחי, האוסר בנייה במרחק 100 מטר מקו המים

יעל דראל 17:2216.06.14

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') את הצעתו של שר הפנים, גדעון סער, להקמת צוות בין משרדי בראשותו של מנכ"ל משרד הפנים, אשר יקבע האם ניתן להחיל רטרואקטיבית את חוק החופים. המשמעות: תוך 60 יום תתבקש הוועדה להכריע - האם ניתן להביא לאישור מחודש תוכניות בנייה ישנות, שאושרו לפני התיקון לחוק החופים - בוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הוולחו"ף).

הרקע להחלטה קשור בין השאר בבדיקה שביצעה עמותת "אדם טבע ודין, לקראת ההכרעה על עתידו של חוק החופים, לפיו קיימות למעלה מ-50 תוכניות בנייה ישנות באזור החופים שאושרו לפני יותר משמונה שנים וטרם מומשו ושבחלקן הגדול אינן תואמות את החוק הנוכחי, האוסר בנייה במרחק 100 מטר מקו המים ומחייב אישור מיוחד לבנייה ברצועה של 300 מטר מהמים.

 

ח"כ דב חנין. יוזם תיקון לחוק לפיו היתר בנייה יהיה כפוף לבחינה של  הוועדה לשמירת הסביבה החופית ח"כ דב חנין. יוזם תיקון לחוק לפיו היתר בנייה יהיה כפוף לבחינה של הוועדה לשמירת הסביבה החופית צילום: עמית שעל

 

חוק זה, שהתקבל לפני כעשר שנים, אינו חל עקרונית על תוכניות בנייה שאושרו קודם לכן. ועל פי התיקון המוצע לחוק שמקדם ח"כ דב חנין (חד"ש) - היתר בנייה שהתקבל מכוח תוכנית מאושרת יהיה כפוף לבחינה מחודשת של הוועדה לשמירת הסביבה החופית, אם חלפו שמונה שנים מיום שאושרה.

 

שר הפנים אמר בישיבה כי הוא מצדד בשמירה על חופי ישראל ובעבר תמך בחקיקת חוק החופים. עם זאת, לדבריו, יש צורך בבדיקה יסודית ומקצועית של מכלול התוכניות והמשמעויות."לאחר שיהיה מסד עובדתי מסודר ניתן יהיה לבחון הצעות שיתנו מענה מידתי ומאוזן ל שמירה על הסביבה החופית לצד שמירה על הוודאות התכנונית, זכויות הקניין ואינטרס ההסתמכות של בעלי זכויות על פי התוכניות ואינטרסים רלוונטיים נוספים", אמר. סער ציין כי ככל שיוחלט לבטל תוכניות ישנות

- יהיה צורך לפצות בעלי זכויות ולקבוע מי יפצה אותם.

 

ח"כ דב חנין מסר בתגובה כי "טוב שהטיפול בנושא עובר לפסים מעשיים. ברור לגמרי שאי אפשר להמשיך ולהתעלם מהבעיה כשהציבור מאבד עוד ועוד חופים לטובת תכניות בנייה מיותרות המשרתות מעטים. לכן הצוות שמונה חייב לפעול במהירות.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "אנו מברכים על יוזמתו של שר הפנים להקים ועדה לקידום ההגנה על החופים. ועדה כזו מחויבת אך ורק להחלטה אחת והיא - שמירה על האינטרס הציבורי. אנו נעקוב אחר עבודת הוועדה ונבטיח שאכן יהיה סוף לבנייה הפראית על החופים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x