$
חדשות נדל"ן

באיגוד המתכננים מאיימים: נפנה לבג"ץ אם לא יוחזרו נציגינו לוועדות התכנון

מסתמן כי המאבק על החזרת נציגי הסביבה והציבור למוסדות התכנון לא תם: המועצה הארצית צפויה להמליץ על החזרת שני נציגים בלבד, במקום הארבעה שהוצאו. ארגוני הסביבה מתעקשים: "השיבו המצב לקדמותו"

יעל דראל 18:3409.06.14

הקרב על הייצוג במוסדות התכנון יגיע מחר (ג') לנקודת הכרעה: בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה שתתקיים מחר צפוי דיון חוזר בסוגיית הוצאתם של נציגי הסביבה והציבור מהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) במסגרתו יביא יו"ר המועצה ומנכ"ל משרד הפנים, שוקי אמרני, הצעת פשרה. אולם הצעתו של אמרני, לפיה יוחזרו לוועדה רק שני נציגים - נציג ארגוני הסביבה ונציג המוסדות המיישבים (קק"ל) - במקום הארבעה שהוצאו ממנה נתקלת בהתנגדות עזה מצד ארגוני הסביבה ובאיום בעתירה לבג"ץ מצד איגוד המתכננים.

"אם יוחזרו רק שני נציגים לוולנת"ע ונציג מטעמנו לא יוחזר, אנחנו נראה זאת בחומרה רבה ונשקול עתירה לבג"צ", אומר בשיחה עם "כלכליסט", אדריכל חיימי שניידר, חבר הוועד הארצי של עמותת האדריכלים המאוחדים בישראל וממובילי פורום התכנון. "הצעד הזה מצטרף לעובדה שכבר שלוש שנים שאין במועצה הארצית לתכנון ובנייה אדריכל, המהווה נציג מקצועי מטעם גופי התכנון האזרחיים, וזאת למרות שישנה הסכמה גורפת על אדריכל יונתן גולני, לשעבר יו"ר מינהל התכנון, שאותו אנו מבקשים למנות. בשורה התחתונה, גם אין לנו נציג במועצה הארצית - וגם הנציג בוולנת"ע הוצא ממנו ולא יוחזר. זוהי פגיעה קשה באינטרס הציבורי".

 

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שוקי אמרני. הצעת הפשרה שלו נתקלת בהתנגדות עזה מצד ארגוני הסביבה יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שוקי אמרני. הצעת הפשרה שלו נתקלת בהתנגדות עזה מצד ארגוני הסביבה

 

כאמור, הצעתו של אמרני כוללת החזרה של שני נציגים בלבד, ואינה כוללת את החזרתם של נציג הדור הצעיר (נציג התאחדות הסטודנטים) ואת נציג המתכננים המוגדר כנציג מקצועי מתחום התכנון.

 

בפורום להגנה על זכויות הציבור בתכנון, אותו מובילים החברה להגנת הטבע וארגון חיים וסביבה, הבהירו גם כן כי בכוונתם להתנגד להצעתו של אמרני וציינו כי יחריפו את המאבק הציבורי בנושא - עד שלא יוחזרו ארבעת הנציגים. בפורום ציינו כי "המאבק הציבורי הנרחב למען השבת הנציגים בחזרה לוועדה, ייפסק רק במידה ויחזרו כל ארבע הנציגים לוועדה. המאבק הוא לא על נציג כזה או אחר, אלא על ייצוג כל נציגי החברה האזרחית בוועדה חשובה זו, ולכן השבת שני נציגים בלבד מתוך הארבעה, אינה מקובלת".

 

זאת ועוד, כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט", גם עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, תומכת בהשארתם של הנציגים במוסדות התכנון. ""במגעים ושיחות שהתקיימו בעניין הובהר על ידי היועץ המשפטי לממשלה כי קיים קושי משפטי עם כך שתמהיל הנציגים בולנת"ע שונה באופן שאינו משקף את הנציגות במועצה הארצית, במיוחד נוכח הוצאתם של מרבית נציגי החברה האזרחית. היועץ נדרש לעניין בעקבות פניות ממספר גורמים לרבות השר להגנת הסביבה ואנו מקווים שהחלטת המועצה מחר תהיה שקולה ומאוזנת", נמסר ממשרד המשפטים.

 

כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", המהלך של הוצאת נציגים סביבתיים וציבוריים ממוסדות התכנון גובש על ידי ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, ותוכנן להגיע להצבעה במועצה הארצית מבלי שבמשרד להגנת הסביבה ידעו על כך. עם היוודע דבר ההחלטה, השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, כינס במשרדו דיון חירום ואף שיגר בנושא פנייה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה להביא את הסוגיה לדיון בישיבת הממשלה.

 

בחודש האחרון התנהל מאבק ציבורי נרחב - במסגרתו נשלחו לשר הפנים, גדעון סער, שורת פניות מצד מספר רב של גורמים מקצועיים מתחום התכנון, למעלה מ-1,000 אנשי אקדמיה מובילים, וגם פנייה מצד יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ מירי רגב, בדרישה להשיב את המצב לקדמותו. הישיבה הנוכחית נקבעה לאחר התערבותו של שר הפנים גדעון סער שהורה על דיון חוזר בהחלטת מינהל התכנון, לאחר שהבין כי מבחינה משפטית צפויה ההחלטה להיתקל בקשיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x