$
חדשות נדל"ן

ארגוני הסביבה הקימו פורום למאבק נגד הדרתם ממוסדות התכנון

ארגוני הסביבה לא מחכים לבחינה מחדש של שר הפנים והקימו פורום שייאבק בהחלטה להחליש את כוחם במוסדות התכנון

יעל דראל 12:2026.05.14

פחות משבוע לאחר הודעתו של שר הפנים גדעון סער, על כך שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון מחדש בהדחת ארגוני הסביבה מוועדות המשנה המרכזיות - קיימו אתמול (א') שורה של ארגונים מובילים בתל אביב מפגש חירום בנושא.

במפגש, שהתקיים ביוזמת החברה להגנת הטבע וארגון הגג חיים וסביבה, הוחלט על הקמת פורום חדש שייאבק בהחלטה להוציא את נציגיהם ממוסדות התכנון הארציים. ההחלטה, שנחשפה "בכלכליסט", מבקשת להחליש את כוחם של נציגי הסביבה – בהם ארגוני הסביבה, נציגי רשות הטבע והגנים ונציגי המשרד להגנת הסביבה – במוסדות התכנון.

 

גדעון סער גדעון סער צילום: עמית שעל

 

הפורום שהוקם, צפוי להתמקד בעבודת לובי, בעבודה מקצועית ובפעילות ציבורית, לקראת הדיון החוזר שתקיים המועצה הארצית לתכנון ובנייה בישיבתה הבאה בעוד כשבוע וחצי. כזכור, הדיון המחודש נקבע לאחר ששר הפנים, גדעון סער, התערב בסוגיה וביקש לבחון אותה מחדש. עם זאת, מבדיקת "כלכליסט" עולה, כי התערבותו של סער הגיעה בין השאר על רקע בדיקה שביצע בנושא היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, שעדכן את שר הפנים כי המהלך צפוי להיתקל בקשיים משפטיים.

 

במפגש אתמול השתתפו, בין היתר, נציגים מהחברה להגנת הטבע, אדם, טבע ודין, חיים וסביבה, מגמה ירוקה, מרכז המועצות האזוריות, התנועה לאיכות השלטון והאגודה לזכויות האזרח.

 

יו"ר החברה להגנת הטבע, ח"כ לשעבר חיים (ג'ומס) אורון אמר במפגש כי "ראשי הערים והפקידים שבוועדה, אינם נציגי הציבור, זה עיוות של המציאות. זה מאבק על זכותה של החברה האזרחית להיות חלק מקבלת ההחלטות בתחום התכנון".

 

לדברי סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה, ניר פפאי: "משרד הפנים התחייב להחזיר את הנושא לדיון במועצה הארצית, אבל הוא טרם אמר האם יפעל להשבת נציגי הציבור לוועדה. אנחנו דורשים להשיב את נציגי הסביבה והציבור לוועדה, כבר בישיבת המועצה הארצית הקרובה, הצפויה להתכנס בעוד שבועיים וחצי. זה באחריותו וסמכותו של שר הפנים, גדעון סער".

 

מנכ"ל חיים וסביבה, נאור ירושלמי ציין "אנחנו נמצאים במוסדות התכנון הארציים מאז 1975, זה משהו יסודי ובסיסי שקיים עשרות שנים. נציגים אלה אינם מחוברים לשלטון ואינם מחויבים לאף אחד, הם לוקחים חלק בתהליך ההחלטות התכנוניות, הנוגעות לאיכות החיים של כולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x