$
חדשות נדל"ן

מנכ"ל משרד השיכון לקבלנים: "הגיע הזמן להפסיק להתבכיין"

הקבלן עופר שגיב: "חוסר הבהירות עלולה לגרום לקריסה של קבלנים"; מנכ"ל אשר: אם המטרה היא להוריד את מחירי הדירות ב-20%-30% בתוך שנתיים-שלוש אז זה לא יקרה"

דותן לוי 14:4122.05.14

"הבעיה שלנו היא סימון היעדים לשנים הבאות, אם המטרה היא להוריד את מחירי הדירות ב-20%-30% בתוך שנתיים-שלוש אז זה לא יקרה", כך אמר ארנון פרידמן מנכ"ל חברת אשדר בפאנל שהתקיים בכנס התאחדות בוני הארץ במלון הרודס אילת.  

לדברי פרידמן, "הפיתוח, גם כשמדברים על ערים כמו קרית גת עולה כסף, כלומר גם אם נקנה את הקרקע במחיר אפס ואז ניכנס לתחרות עם עוד קבלנים על 10 אלף יח"ד שמחכות לרוכשים זה עלול לעלות לנו בהפסד כספי לכן לא נקנה את הקרקעות האלה אם נאמין לדברים שלכם.

  

"למה שהקבלנים יקנו קרקע אם אתה אומר להם שהמחירים של הקרקעות ירדו בעוד שנתיים? במקרה כזה הם לא יוכלו להתחרות עם קבלנים שרכשו קרקעות במחירים זולים יותר ולמה שהרוכשים יקנו דירות עכשיו אם אומרים להם שבעוד שנתיים המחירים יהיו נמוכים יותר? נגמרה התקופה שיזמים מחזיקים בקרקעות הסטוריות ומרוויחים הרבה כסף. אנחנו בשנתיים האחרונות רכשנו קרקעות בכסף רב ומתחרים עם יזמים נוספים ואם המדינה מורידה את המחיר זו פשיטת רגל של כולנו וגם אתם תינזקו", אמר פרידמן.  

 

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר צילום: עמית שעל

 

הקבלן עופר שגיב הצטרף לדעתו של פרידמן ואמר, "אנחנו יכולים לעשות את השיקולים שלנו בשוק של ודאות כשאנחנו יכולים לקרוא את המפה ולא בשוק של חוסר ודאות. אני מחזיק היום 250 יח"ד בכל הארץ שפונות בדיוק לפלח השוק הזה של דירות לצעירים במחירים של עד 1.6 מיליון שקל והמכירות שלי עומדות. קבלנים עשויים לקרוס במהלך הדרך. צריך לתת את ההטבה רטרואקטיבית כך שצעירים ימשיכו לרכוש דירות ובמידה והחוק יתקבל יקבלו את ההטבה ואם לא אז השוק ימשיך להתנהל כרגיל".

 

שלמה בן אליהו מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון הגיב לטענות הקבלנים ואמר, "אי אפשר להגיד מילה רעה על הסכמי הגג ואולי הגיע הזמן להפסיק להתבכיין, דחפנו את כל השוק לידיים שלכם. אף אחד לא מתכוון למוטט את ענף הנדל"ן השיווקים יהיו מדורגים, בפועל במחיר מטרה לא מבקשים מכם להיכנס למכרז שלא משתלם לכם, הכל יהיה ידוע, אם המכרז לא יצליח יצא מכרז רגיל".

 

 

 

ערן ניצן, סגן המומנה על התקציבים במשרד האוצר, דיבר על הסכמי הגג וצין כי הם עולים למדינה הרבה מאד כסף, "בראש העין למשל אנחנו מדברים על הסכם של מאות מיליוני שקלים אשר יניב כעשרת אלפי יח"ד. אנחנו רוצים לנצל את המשבר לדברים נוספים ואני מאמין שבעתיד ידברו על התקופה הזו. מלבד הפיתרון המיידי של מחירי הדיור משרד האוצר מנסה להתמודד עם תחלואים של עולם הנדל"ן למשל עלויות המימון הגבוהות, איך זה שכולם פונים בסוף לקבלת מימון ללאומי ופועלים? אנחנו רוצים להכניס את המוסדיים לשוק ולפרוס רשת ביטחון שתאפשר את הפעילות שלהם וככה להוריד את עלת המימון. בנוגע ללמתן ההטבה רטרואקטיבית, אי אפשר לעשות זאת כי עדיין לא ברור מה אפשר להבטיח לרוכשים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x