$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

רשות מקרקעי ישראל גנזה דו"ח שהמליץ להכפיל את התמלוגים על חצץ

הכלכלנית רות לובנטל, שנשכרה על ידי הנהלת הרשות לבצע בחינה של שיעור התמלוגים, המליצה להעלותם ל-8.8 שקל בתוספת מע"מ לטונה, ובכך להגדיל את הכנסות המדינה בכ-200 מיליון שקל בשנה. הרשות מסרבת לחשוף את הדו"ח

תומר גנון 20:3219.05.14

הכלכלנית רות לובנטל, שנשכרה על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבחון את גובה התמלוגים על חצץ, המליצה להכפיל אותם מהקבוע כיום לשיעור של 8.8 שקל בתוספת מע"מ לטונה - כך נודע ל"כלכליסט". תמלוגי החצץ שגבתה רמ"י בשנת 2012, ומהווים 80% מכלל תמלוגי החציבה, עמדו על 170.8 מיליון שקל, כך שתיאורטית אימוץ המלצתה של לובנטל היה מוסיף לקופת המדינה מדי שנה כ-200 מיליון שקל. על אף שהדו"ח נמסר לרמ"י על ידי לובנטל, בחרה הרשות לא לאמץ אותו ולא להציגו במלואו בפני ועדת ששינסקי 2, שבוחנת את חלקה של המדינה במשאבי הטבע.

 

ועדת ששינסקי 2, בראשות פרופסור איתן ששינסקי, פרסמה אתמול את דו"ח הביניים שלה, שבו המליצה בשלב זה לא להעלות את שיעור התמלוגים או להטיל מס רווחי יתר על החצץ. זאת על אף שקבעה כי מדובר בתחום עם רווחיות יתר של 20% לאחר מס נכון לשנת 2013.

 

על פי דו"ח הביניים, ההחלטה נדחתה עד אשר ועדה שהקימה רמ"י, ובראשה עומד הממונה על התקציבים באוצר לשעבר רם בלניקוב, תסיים את עבודתה. ועדת בלניקוב בוחנת את אופן ההקצאה של המחצבות ואת הריכוזיות בשוק זה ש-80% ממנו נשלט על ידי שלוש חברות - רדימיקס, המחזיקה באבן וסיד (33%), שפיר הנדסה (30%) והנסון (18%).

 

מחצבת מודיעים מחצבת מודיעים צילום: אוראל כהן

 

"בפני הוועדה הובאו מספר עבודות שבוצעו בשנים האחרונות להערכת גובה התמלוג הנדרש", נכתב בדו"ח הביניים של ועדת ששינסקי 2. "בפרט, הובאה בפני הוועדה עבודתה של רות לובנטל שהמליצה להעלות את התמלוג באופן משמעותי, וכן הובאו בפני חברי הוועדה תוצאות מכרזים לפיהם גובה התמלוג שהוצע היה גבוה משמעותית מהתמלוג שנקבע כיום בהתאם למחירון רמ"י. הוועדה מצאה כי עבודה זו בחנה את גובה התמלוג הרצוי ביחס לתוצאות מכרזים שהתקיימו בענף המחצבות. המלצות ועדת בלניקוב עשויות להביא לידי כך שההנחות שהונחו בעבודות אלו לא יהיו נכונות בעתיד".

 

"ענף המחצבות הוא ריכוזי ויש שם מכרזים תמוהים", אמר אתמול פרופסור ששינסקי בהתייחסו להחלטת הוועדה לא להמליץ להעלות את התמלוגים או להטיל מס רווחי יתר על חומרי חציבה, עד סיום עבודתה של ועדת בלניקוב. "זה הוביל אותנו למסקנה שיש בעיות מבניות בענף הזה. כשלים תחרותיים שכנראה צריך לטפל בהם לפני שמחליטים על תמלוגים ומס רווחי יתר. אחרת המדינה אולי תגבה יותר מהחברות, אבל הן בתורן יגלגלו את זה למחירי הדירות, שזה אולי זניח, אבל בעיקר למחירי סלילת הכבישים שזה עלויות כבדות למדינה".

 

תגובת הרשות: העבודה בדיונים פנימיים

 

ההמלצה של לובנטל להעלות את גובה התמלוגים על חצץ לא תהיה הראשונה שרמ"י גונזת. בעבר הזמינה הרשות דו"ח מהכלכלן רן חקלאי, שבו הומלץ להעלות את תמלוגי החצץ של המחצבות בהדרגה עד לסכום של 22.7 שקל לטון ב-2014 - פי חמישה מהנהוג כיום. על פי הדו"ח שנגנז ונחשף בעבר ב"כלכליסט", העלאת התמלוגים הייתה מכניסה לקופת המדינה כ-400 מיליון שקל בממוצע מדי שנה.

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "רמ"י הזמינה את העבודה מהגב' לובנטל עוד בטרם קמה ועדת ששינסקי. למרות הקמת ועדת ששינסקי הונחתה הגב' לובנטל להשלים את הדו"ח שכתבה. הדו"ח של הגב' לובנטל עסק רק בסוגיית החצץ והמידע על מסקנותיה הובאו לידיעת ועדת ששינסקי. הוועדה, מטעמיה שלה לא אימצה את מסקנות הגב' לובנטל. מכיוון שעבודת הגב' לובנטל מצויה עדיין בדיונים פנימיים לא נוכל לפרסמה בשלב זה".

 

עו"ד רויטל ברילנשטיין מהאגודה לצדק חלוקתי מסרה כי: "הקמת ועדת ששינסקי 2 והעלאת נושא המשאבים בישראל לסדר היום של מקבלי החלטות הקנה תחושה שהמדיניות כלפי המשאבים הציבוריים בישראל בדרך להסדרה. אולם לצערנו הוועדה אכזבה ולא טרחה להסדיר את העוול הציבורי שמתרחש מזה שנים בתחום המחצבות והמים המינרליים. אי הסדרת נושאים אלו משמעותה שגורמים פרטים ימשיכו לעשות שימוש מסחרי במשאבים הציבוריים מבלי שהמדינה תקבל תגמול הולם. מדובר על הפסד הכנסות גדולים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x