$
חדשות נדל"ן

השמאי הממשלתי מציע: הרף להטבת מע"מ 0% יהיה נמוך יותר בפריפריה

לפי ההצעה של טל אלדרוטי, הרף הארצי המקסימלי ימשיך לעמוד על 1.6 מיליון שקל, אך בערים בהן מחירי הדירות זולים יותר הרף יונמך

עינת פז-פרנקל 18:0201.05.14
האם הרף השקלי לקבלת הטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה עומד לרדת בפריפריה? אחת ההצעות שנידונות בימים אלה בין משרדי האוצר והשיכון, ובין השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, היא לקבוע רף שקלי שונה לכל אזור ואזור, כאשר הרף הארצי המקסימלי יישאר 1.6 מיליון שקל, כפי שקבע קבינט הדיור של הממשלה בחודש מרץ. עם זאת, לפי הצעה שהגיש השבוע טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי, בערים בהן מחירי הדירות זולים יותר ייהנו הזוגות הצעירים מההטבה ברכישת דירה חדשה, אך עד רף מחיר נמוך יותר. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

לדוגמה: אם בבאר שבע יקבע השמאי הממשלתי הראשי כי המחיר הממוצע למ"ר הוא 12 אלף שקל, הרף ייקבע לרמה של 1.2 מיליון שקל, וכך יוכלו הזוגות הצעירים לרכוש בעיר דירה עד 100 מ"ר ולקבל את ההטבה. דירות גדולות מכך - ומטבע הדברים גם יקרות יותר - כבר לא ייכללו בהטבה.

 

 

 צילום: דוד הכהן

 

"על מנת למנוע השפעה בכיוון של עליית מחירי הדירות כתוצאה מהטבה זו, הוחלט כי ייקבע רף מחיר עליון אזורי, תלוי מיקום, אשר מעליו לא תינתן ההטבה באותו אזור", כתב השמאי הממשלתי בטיוטת עמדה ראשונית, שהגיעה לידי "כלכליסט". "על מנת להתאים את הרף העליון לכל אזור ולצמצם את העיוותים העשויים להיגרם מקביעת רף ארצי אחיד, הוחלט כי השמאי הממשלתי הראשי יקבע ערך למ"ר בנוי... בדירות חדשות על פי הגדרות ומאפיינים קבועים, ובחתכים גיאוגרפיים שונים ברחבי הארץ. ערך זה יהווה בסיס שממנו ייקבע הרף העליון של טווח ההטבה".

 

מהמסמך עולה עוד, כי על מנת לגבש את הממוצע למ"ר, ייבדקו דירות בשטחים שבין 60 מ"ר ל-140 מ"ר (3-5 חדרים), במחירים הנעים בין 500 אלף שקל לבין 3.5 מיליון שקל, שנמכרו ב-2012 וב-2013.

 

בימים אלה עובד השמאי הממשלתי הראשי, ביחד עם צוותו, לגבש את המחירון העירוני המדויק, והוא צפוי להגישו בחודשים הקרובים. נוסח סופי למתווה עבודת השמאות עצמה, יופץ ככל הנראה למשרדי הממשלה הרלוונטיים בימים הקרובים. בנוסף לעובדי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים, יגויסו שמאי מקרקעין מהשוק הפרטי, על בסיס קבלני, לצורך ביצוע הערכות השווי למ"ר בכל אזור.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x