$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

תשובה מנסה להיפטר מקרקע מזוהמת בעכו

שלוש שנים לאחר שרכשה קרקע בעכו כדי להקים בה מתקן קליטת גז טבעי, מנהלת קבוצת דלק מו"מ עם קנדה ישראל למכירתה ב־180 מיליון שקל

יעל דראל 08:1123.04.14

כשלוש שנים לאחר שקבוצת דלק שבבעלות יצחק תשובה רכשה קרקע בעכו מתוך כוונה לקדם בה הקמת מתקן קליטת גז טבעי, מקיימת בימים אלה הקבוצה מגעים עם חברת קנדה ישראל במטרה למכור את המגרש, כך נודע ל"כלכליסט".

קבוצת דלק רכשה את הקרקע ב־2011 ב־43 מיליון שקל, והשקיעה בה כ־57 מיליון שקל, הכוללים כ־17 מיליון שקל חובות על ארנונה שאותם תבעה עיריית עכו, וכן כ־40 מיליון שקל על פעולות לטיהור הקרקע. המחיר שדורשת דלק עבור המגרש כיום עומד על כ־180 מיליון שקל.

הקרקע בעכו שקבוצת דלק מנסה למכור הקרקע בעכו שקבוצת דלק מנסה למכור צילום: גיל נחושתן

 

במסגרת המגעים בוחנת קנדה ישראל את פוטנציאל השטח הן בהיבט הסביבתי, בשל הצורך להשלים בו את פעולות טיהור הקרקע, והן בהיבטים נוספים - בין השאר בשל העובדה כי משרד הביטחון הביע בעבר התנגדות לבנייה במקום בשל הקרבה למתקן של רפאל. קנדה ישראל (פאנגאיה נדל"ן לשעבר), בבעלות אסף טוכמאייר וברק רוזן, פעילה כיום בעיקר באזור תל אביב בתחום המגורים והמשרדים. בין קנדה ישראל לקבוצת דלק התנהלו כבר קשרים עסקיים קודמים, שבמסגרתם בין השאר מכרה דלק נדל"ן לקנדה ישראל בינואר 2013 קרקע בשטח של 47 דונם בין עתלית לקיבוץ נווה ים ב־25 מיליון שקל - עסקה שעוררה לא מעט תהיות, בעיקר בשל הסכום הנמוך ששילמו טוכמאייר ורוזן על הקרקע. כמו כן, לפני כשנתיים מכרה קנדה ישראל לאלעד אירופה (שבשליטת אלעד תשובה) 432 יחידות דיור בעיר לייפציג שבגרמניה.

 

הקרקע בעכו, המשתרעת על פני 460 דונם, אינה יעד פשוט ליזמים. השטח אמנם סמוך לחוף הים, אך פעילות ארוכת שנים של מפעל תעשיות אלקטרוכימיות הותירה במקום מתכות רעילות. פעילותו המזהמת של המפעל לצד קשיים כלכליים שאליו נקלע הביאו בסופו של דבר לסגירתו, ובהמשך קבע המשרד להגנת הסביבה כי יש לבצע פעולות לטיהור הקרקע.

 

באפריל 2012 החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לקדם הקמת מתקן לקליטת גז דווקא באתר חגית בצפון ובעמק חפר במרכז. זאת בעיקר בשל התנגדות משרד הביטחון, שחשש מהקמת מתקן גז בעכו בסמוך למתקן רפאל. התב"ע במקום מוגדרת כיום כתב"ע לתעשייה, ואולם בעיריית עכו כבר הביעו נכונות לשנותה למגורים. לפי גורמים בעירייה, פוטנציאל הדירות בשטח זה עומד על 3,000–4,000. שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, אמר ל"כלכליסט" כי "העירייה בהחלט תומכת בשינוי ייעוד הקרקע למגורים וקוראת ליזמים לבחון היתכנות לשינוי התב"ע. נשמח שיזמים יתעניינו בקרקע, זה ישתלם להם". גורמים בדלק אישרו כי התקיימו מגעים עם קנדה ישראל, אך ציינו כי היא אינה הגוף היחיד שהביע התעניינות ברכישת הקרקע. קנדה ישראל סירבה להגיב לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x