$
חדשות נדל"ן

אילת דרשה ארנונה של 164 מיליון שקל והתפשרה על 850 אלף

לאחר עשור של מאבק משפטי הגיעה עיריית אילת לפשרה עם חברת גידול האצות NBT. הפער בארנונה נובע בשל סיווג פעילות החברה

דותן לוי 08:2117.04.14

עיריית אילת דרשה מחברה שפועלת בעיר תשלום ארנונה של כ־164 מיליון שקל (כולל הצמדה וריבית), אך תקבל סכום נמוך בהרבה - 850 אלף שקל בלבד, במסגרת הסכם פשרה עם החברה החייבת.  

מדובר במאבק שנמשך כעשור: חברת נייצ'ר בטה טכנולוגיות (NBT) שעוסקת בגידול מיקרו־אצות, מפעילה בריכות בשטח של 100 דונם בכניסה הצפונית לאילת. בנובמבר 2004 קיבלה החברה מעיריית אילת שומת ארנונה מתוקנת שהקפיצה את המחיר משמעותית. השומה כללה תיקון רטרואקטיבי עבור השנים 1998–2003 שהעלה את סכום הארנונה מ־300 אלף שקל לשנה ל־5.1 מיליון שקל. מאוחר יותר השומה אף הועלתה ל־6 מיליון שקל.

 

בחברת NBT טוענים שהנימוק לשינוי בשומה היה שגידול האצות הוא פעילות תעשייתית ולא גידול חקלאי ומכאן שיש לשנות את סיווג הקרקע של הבריכות.

 

חברת גידול האצות NBT באילת חברת גידול האצות NBT באילת צילום: יוסי דוס סנטוס

 

החברה, באמצעות עורכי הדין יורם ראב"ד ודקל וייזר ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', התנגדה וטענה שגידול אצות הוא ככל גידול חקלאי אחר. היא הגישה השגה ומשזו נדחתה ערערה לוועדת הערר וערעורה התקבל. העירייה מצדה ערערה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע שהורה לוועדת הערר לקיים דיון מחודש. בדיון המחודש שוב קיבלה ועדת הערר את עמדת החברה.

 

גם על ההחלטה הזו ערערה העירייה למחוזי וערעורה נדחה. לבסוף, בעקבות דחיית ערר העירייה, הושגה פשרה שלפיה תשלם חברתNBT סכום של 775 אלף שקל עבור התקופה הכוללת את 2013 ועוד 75 אלף שקל כתוספת לשומה השנתית מעתה ואילך.

 

עו"ד יורם ראב"ד מסר: "אני שמח מאוד על התוצאה. השומה המקורית היתה בגדר פנטזיה עירונית. המסקנה היא שאסור לקבל שומות ארנונה כראה וקדש ויש להיעזר בערכאות גם אם זה דורש הרבה כסף וזמן, כי בסופו של דבר מגיעים לתוצאה הראויה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x