$
ועידת הנדל"ן 2014
ועידת הנדל"ן 2014 גג עמוד

אייבי נאמן: "מי שיחכה עם רכישת דירה שיבקש בעוד חצי שנה 200 אלף שקל משר האוצר"

לדברי היזם הוותיק, שדיבר בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט", הוא תומך בתוכניות של לפיד בנוגע לפטור ממע"מ ומחיר למשתכן, אולם אינו יודע אם וכיצד יוכל בכלל שר האוצר ליישם את המהלכים

עמרי מילמן 13:5208.04.14

עו"ד אייבי נאמן, מוותיקי ובכירי יזמי הנדל"ן בארץ, הסביר היום (ג') בכנס הנדל"ן של כלכליסט במפגש אחד על אחד עם סגנית עורכת שוק ההון בכלכליסט, אתי אפללו, כי "המחירים הם לא בועה, הם עובדה. אף אחד לא מנפח אותה. כל עוד יהיה פער בין קרקעות לבנייה לבין הביקוש, המחירים חייבים לעלות".

היסטורית, מסביר נאמן, היו שני מקרים בלבד שבהם הצליחה הממשלה להוריד מחירים. המקרה הראשון, אמר נאמן, הוא בימי שלטון מפא"י. "אני לא מפא"י אך אני מתגעגע לימי מפא"י של שנות ה-50. אני מתגעגע לגולדה, שרת השיכון, נבנו שיכונים עממים אך נפתרו בעיות הדיור. הייתה שאיפה לעזור לאנשים, קמו שיכונים על שיכונים. לא היו ועדות בנייה, המדינה בנתה איך שבא לה אך פתרה את הבעיה". המקרה השני, לדברי נאמן, הוא ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שדאג לדבריו "תוך שנתיים לדיור למיליון איש".

 

 אייבי נאמן בוועידת הנדל"ן של כלכליסט, היום אייבי נאמן בוועידת הנדל"ן של כלכליסט, היום צילום: ענר גרין

 

לשאלה איך הוא מציע ליזמים להתמודד עם הקשיים הרבים שבתהליך הבנייה, השיב נאמן: "כששאלתי את יגאל הדייג המיתולוגי מהירקון - מתי אתה זורק חכה למים? הוא ענה לי, כשאני רואה דגים עם הזרים אני לא זורק, כשאני רואה דגים נגד הזרם אני זורק כי - הם בטח חיים". לכל היזמים, תחשוב נגד הזרם, יהיה לך סיכוי יותר גדול".

 

נאמן מסביר כי הוא תומך במהלך של שר האוצר יאיר לפיד בנוגע לפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה ומחיר למשתכן, אולם הוא אינו יודע אם וכיצד יוכל בכלל שר האוצר ליישם את המהלכים. הסיבה לכך, מסביר נאמן, היא כי הוא "בעד שינוי מגמות, מה שקורה היום הרי לא עוזר, אולי שינוי הכיוון יצליח". לדבריו, "מי שיחכה עם רכישת דירה, שיבקש בעוד חצי שנה עוד 200 אלף שקל משר האוצר".

 

בשנות ה-80 שימש נאמן חבר בוועדה המייעצת לבנק ישראל. בתשובה לשאלה מה יקרה עם הבנקים אם יירדו המחירים מזכיר נאמין כי ב-2008, הבעיה הייתה בבנקים. "אם הייתי המפקח על הבנקים הייתי מתאם עם מנהל מקרקעי ישראל ועובד בתיאום. אם תתרחש ירידה של 20% במחירי הדיור תוך שנתיים, זה עלול להפיל את הבנקים".

 

בנוגע לחלקם של היזמים במחירי הדיור הגבוהים אומר נאמן, כי "אי אפשר לבקש מיזם שיבנה פרויקט כדי להפסיד. הדבר הראשון שיזם עושה זה לקנות קרקע. ומחירי הקרקעות מאד גבוהים. עם זאת, אני חושב שלהרוויח 40% מפרויקט נדל"ן זה לא ריאלי, ואפשרי רק בשוק עם הרבה אוליגרכים. 15% רווח זה די והותר ויזמים לא צריכים לנסות להרוויח יותר מכך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x